Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Mangonun faydaları ve mangonun besin değerleri

Mangonun faydaları ve mangonun besin değerleri

Mangonun faydaları ve mangonun besin değerleri

Sadece mango tadı ile duyularınız için keyifli bir tropikal deneyim yaratabilir, mangoların sağlıklı bir dozda vitamin, mineral ve enzim sunduğunu biliyor muydunuz? Sadece bu değil, mango beslenmesi aynı zamanda harika bir yüksek lifli yiyecek ve yüksek antioksidan besindir .

 

Tarih boyunca mango’nun her kısmı meyvenin kendisi, derisi, yaprakları, ağacının kabuğu ve hatta çukuru dahil  bir şekilde sağlık ilacı olarak kullanılmıştır.

Mango Nedir ?

Mango ; oval biçimli, kremsi, sulu ve etli tropik bir meyvedir. Aslında bir drupe veya taş meyvesi olarak kabul edilir, yani içinde bir çekirdeği olan bir kabuğu (çukur veya taş) çevreleyen karakteristik bir dış etli kısma sahiptir.

 

İyileştirici özellikleri ile mango geleneksel tıp formlarında uzun zamandır kullanılmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbında, mangolar sindirimi güçlendirmek, vücut sıvıları oluşturmak ve öksürüğü kolaylaştırmak için kullanılır. Mangoların ayrıca organın hayati enerjisi olan dolaşımı iyileştiren ve qi’yi besleyebilen vücudun iç ısısını arttırdığı düşünülmektedir.

 

Mango Besin Değerleri

Mango vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla doludur. Peki mangoda hangi besinler var?

Bir bardak çiğ mango meyvesi yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir :

 • 107 kalori
 • 28 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 4 gram yağ
 • 3 gram diyet lifi
 • 7 miligram C vitamini (yüzde 76 DV)
 • 262 uluslararası birim A vitamini (yüzde 25 DV)
 • 2 miligram B6 vitamini (yüzde 11 DV)
 • 1,8 miligram E vitamini (yüzde 9 DV)
 • 9 mikrogram K vitamini (yüzde 9 DV)
 • 0,2 miligram bakır (yüzde 9 DV)
 • 257 miligram potasyum (yüzde 7 DV)
 • 1 mikrogram folat (yüzde 6 DV)
 • 1 miligram riboflavin (yüzde 6 DV)
 • 0,1 miligram tiamin (yüzde 6 DV)

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, mango beslenme profili ayrıca az miktarda niasin, magnezyum ve pantotenik asit ile zeaksantin, kersetin , astragalin ve beta-karoten gibi güçlü antioksidanlar içerir .

 

Gelelim Mangonun Yararlarına

 1. Kan Şekeri Seviyelerini Düşürür
 2. Kan basıncını düzenler
 3. Beyin Sağlığını Artırır
 4. Maküler Dejenerasyona Karşı Koruyabilir
 5. Güçlü Kemikleri Destekler
 6. Kalp Sağlığını İyileştirir
 7. Kanser Hücresi Büyümesi ile Mücadele eder
 8. Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatır
 9. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır
 10. Sindirim Sağlığını Geliştirir
 11. Astıma Karşı Korur

1. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür

Mango elyaf bakımından zengin ve bir dizi güçlü antioksidan barındırır. Beslenmenize mango eklemek, kan şekeri seviyelerinde büyük etkiye sahip olabilir. Mangolardaki lif normal kan şekeri seviyelerinin yükselmesine de yardımcı olabilir . Lif, sindirilmemiş sindirim sisteminden geçerek sindirilmez ve işlemdeki şeker emilimini yavaşlatır .

 1. Kan basıncını düzenler

Bazen “sessiz katil” olarak adlandırılan yüksek tansiyon, tahminen Çoğu yetişkinini etkiler ve yaklaşık beşte biri yüksek tansiyona sahip olduğunun farkında değildir. Yüksek tansiyon , kalbe fazladan baskı uygular, böylece vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar.

Mangolar, kan basıncını düzenleme konusunda kesinlikle hayati olan iki temel besin maddesi olan magnezyum ve potasyum bakımından zengindir . Ayrıca, doğal olarak sodyumda düşüktür,

 

 1. Beyin Sağlığını Artırır

En iyi beyin besinlerinden biri olarak kabul edilen mangodaki besinler , beyin işlevini sürdürmek için gerekli olan B6 vitamini ile doludur . Aslında, bazı araştırmalar bu kilit vitamindeki eksikliğin bilişsel işlevlerin bozulmasına ve nörolojik düşüşe katkıda bulunabileceğini göstermektedir. B6 Vitamini ve diğer B vitaminleri , beyin nörotransmiterlerinin işlevini korumak ve sağlıklı bir ruh halinin yanı sıra düzenli uyku düzenini desteklemeye yardımcı olmak içinde önemlidir .

4. Maküler Dejenerasyona Karşı Koruyabilir

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, gözün keskin ve merkezi bir görüş sağlayan kısmı olan makula yıkımına neden olan yaygın bir durumdur. Gece körlüğüne, bulanıklığa, çarpık görmeye ve hatta körlüğe neden olabilir.

Mango beslenme profilinin sağladığı vitamin ve minerallerin zenginliğine ek olarak, bu güçlü meyve aynı zamanda antioksidan zeaksantini içerir. Zeaksantin zararlı mavi ışık ışınlarını filtrelemek için çalışır, böylece göz sağlığında koruyucu bir rol oynar ve ayrıca maküler dejenerasyon semptomlarını önler .

5. Güçlü Kemikleri destekler

Mangolar, mükemmel bir kemik oluşturucu K vitamini kaynağıdır . Bu önemli besin kemik metabolizmasında rol oynar ve kemik dokusunda yeterli miktarda kalsiyum bulundurmaya yardımcı olur.

6. Kalp sağlığını optimize eder

Kalp hastalıkları, dünyada büyük bir sorundur , 2013’te küresel ölümlerin yaklaşık yüzde 31,5’ini oluşturmaktadır. Neyse ki diyetinizi değiştirmek ve menünüze mango gibi daha zengin besinler içeren yiyecekler eklemek kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir

Mangolar , kandaki kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürmeye yardımcı olabilecek bir tür çözünür lif olan pektin içerir . Düşük sodyum seviyeleri, yüksek miktarda potasyum ve B vitaminleri ile birlikte kullanıldığında, mango beslenmesi kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

7. Kanser Hücresi Büyümesi ile Mücadele

Daha önce belirtildiği gibi, mango pektin bakımından yüksektir. Pektin, bazı in vitro çalışmalara göre , sadece kandaki kolesterol seviyelerini düşürmekle kalmaz, prostat kanserine karşı da koruma sağlayabilir . Pektin içindeki bir bileşik, iltihaplanma ve kanser ilerlemesinde rol oynayan bir protein olan galektin-3 ile birleşir. Ek olarak, mango içerisinde bulunan bir antioksidan olan yüksek C vitamini ve beta-karoten diyetleri , prostat kanserli erkeklerde sağkalım oranlarının artmasıyla da ilişkilendirilmiştir .

8. Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatır

Mango, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan birkaç yaşlanma karşıtı besin maddesi ile doludur.

Özellikle, mangolar doku onarımını desteklemeye yardımcı olan bir mikro besin olan A vitamini bakımından zengindir ve genellikle kırışıklıklar ve cilt yaşlanmasına karşı savaşmak için topikal olarak kullanılır . Ayrıca oksidatif hasara karşı koruyan ve kollajen üretimini artıran bir antioksidan olan C vitamini ile doludurlar . Kolajen eklem ağrısını azaltarak ve cilt elastikiyetini koruyarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilen bir protein türüdür .

9. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun istenmeyen istilacılara karşı ilk savunma hattıdır ve sizi sağlıklı tutmak ve elinizden gelenin en iyisini hissetmek için yapacak her şeye sahiptir. Bütün gün ihtiyacınız olan C vitamininin yaklaşık yüzde 76’sı mangolarda bulunmaktadır. Hastalık ve enfeksiyondan korunmak için sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

10. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Kabızlığı olan kişilerde dışkı sıklığını arttırmak için dışkıya kütle eklenmesine yardımcı olabilir . Mango gibi yüksek lifli gıdalar , hemoroitler , GERD, bağırsak ülserleri ve divertikülit dahil diğer gastrointestinal hastalıklara karşı korunmaya da yardımcı olabilir .

11. Astıma Karşı Koruyabilir

Mangolar beta-karoten ve A vitamini ile doludur. Bu nedenle, astımın doğal bir ilacı olarak hareket ederler . Astım, hava yollarındaki iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu da havayı burun ve ağızdan akciğerlere taşıyan hava yollarının geçici olarak daralmasına neden olur. Bu nefes almada güçlük, hışırtı, öksürme, göğüste sıkışma ve hatta ölüme yol açar.

Çalışmalar astımlı çocuklarda A vitamini ve beta-karoten seviyelerinin düşük olabileceğini göstermektedir. Buda mangonun astıma karşı önemini arttırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz