Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Mandalina Yağının Faydaları

Mandalina Yağının Faydaları

Mandalina Yağının Faydaları

Mandalina Esansiyel Yağı faydaları; sağlıklı bir cildin geliştirilmesini, zihinsel sağlığın iyileştirilmesini, kanseri önleme, vücut ağrısının hafifletilmesi, kanın arındırılması, sindirimin iyileştirilmesi, saç sağlığının iyileştirilmesi ve spazmların giderilmesidir.

Diğer yararları arasında kilo kaybının arttırılması, enerji sağlanması, vücut kokusunun giderilmesi sayılabilir.

Mandalina yağı mandalina meyvesinin kabuğundan soğuk presleme ile elde edilir.

Mandalina (bilimsel olarak Citrus reticulate olarak bilinir) esansiyel yağı özellikle kadınlar arasında popülerdir, çünkü güzellikle ilgili birçok faydaya sahiptir ve bu esansiyel yağdan çıkan sıcak narenciye aroması aromaterapi için mükemmel bir seçimdir, rahatlamayı teşvik eder ve sinir gerginliğini azaltır.

Mandalina Yağının Faydaları

 

 1. Sağlıklı cildi destekler

Sivilce, sebumun aşırı salgılanmasından dolayı tıkanmış gözeneklerden kaynaklanabilir.Mandalina yağı cildin üzerinde sivilce yayılmasının önlenmesine yardımcı olmak için güvenli, doğal ve daha ucuz bir yoldur.

En iyi sonuçlar için, bu esansiyel yağ, cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağa eklenebilir ve kullanıldığında, cildin parlak görünmesini sağlayarak cildin görünümünü iyileştirebilir ve erken yaşlanmayı engelleyebilir. Bu esansiyel yağ, hücrelerin yenilenmesini ve ayrıca kolajen üretimini artırabilir, bu da kırışıklıkların görünümünü en aza indirir.

 1. Zihinsel Şiddeti Artırır

Mandalina esansiyel yağı sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğu tedavi edebilme ve zihinsel sağlığınızı iyileştirme kabiliyetine sahip yatıştırıcı özelliklere sahip olabileceği için kaygıdan kurtulma sağlar.

 

 1. Kanseri önlemeye yardımcı olur

Mandalina esansiyel yağı, kanser değişikliklerini tetikleme eğiliminde olan hücrelere oksidatif hasarın önlenmesine yardımcı olabilir ve ayrıca kanın erken evre kanserli hücrelerini aç bırakma kabiliyetine sahiptir. Kanda mevcut olan doğal katil hücrelerin (NK hücreleri) sayısını azaltarak ve bu kanserli hücrelerin apoptozunu artırarak bağışıklık sistemini destekleyebilir.

 1. Ağrı giderir

Mandalina esansiyel yağı kullanılması, doğal bir ağrı kesici olarak etkili olabilir ve krampları, eklem ağrılarını ve sinir ağrısını gidermek için kullanılan daha güvenli bir yöntem olarak kabul edilir. Yoğun ağrı ile beraberindeki iltihaplanmanın azaltılmasında da etkili olabilir, çünkü rahatlama sağlamak için iltihaplı bölgelere taşıyıcı bir yağ ile seyreltildiğinde topikal olarak uygulanabilir

.

 1. Kanı Arındırır

Mandalina esansiyel yağı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının iyileştirilmesine ve toksik veya zararlı maddelerin vücuttan atılmasının teşvik edilmesine yardımcı olabileceğinden kanın arındırılmasında hayati bir rol oynar.

 1. Sindirimi geliştirir

Sindirim sorunları çok yaygındır ve uygun şekilde tedavi edilmezse diğer ciddi sağlık koşullarına yol açabilir. Mandalina esansiyel yağı mide gibi davranabilir ve sindirim sistemi sularının salgılanmasını teşvik ederek sindirim sistemine destek sağlayabilir. Ayrıca, bağırsaklardaki peristalsisin desteklenmesiyle de yardımcı olabilir, böylece yutulmuş gıda parçacıkları içlerinde serbestçe hareket edebilir ve ayrıca kabızlık olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

 1. Saç Sağlığını Destekler

Mandalina esansiyel yağı nem eksikliği ile ilgili saç problemlerini tedavi edebilir, hem kaşıntıyı hem de kepeği önler ve saç köklerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldığında saç derisine masaj yapılabilir, böylece tahrişe neden olmaz, saç derisi üzerinde mantar ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

 1. Spazmları hafifletir

Spazmı rahatlatmanın doğal bir yolu, mandalina esansiyel yağını kullanmak olabilir, çünkü çeşitli vücut sistemlerinde kasların ve miyelin kılıflarının gevşemesini artırabilir, bu da kronik hale gelmeden önce spazmlardan kurtulma sağlar.

 1. Kilo Kaybını Destekler

Aşırı kilo alımı sağlıksızdır ve artan kalp hastalığı riski ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Doğal olarak kilo vermek, mandalina esansiyel yağının düzenli kullanımı ile sağlanabilir, çünkü istirahat metabolik hızını yükseltmeye yardımcı olur ve sırayla aşırı kilo ile ilgili sağlık komplikasyonları riskini azaltır. Bu esansiyel yağ ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olabilir, böylece insülin hareketlerinden dolayı istek azaltıp yağ depolanmasını azaltır.

 1. Enerji Sağlar

Mandalina esansiyel yağı, gıda parçacıklarının parçalanma işlemini hızlandırır ve daha verimli emilim sağlar, böylece elde edilen besinler vücut tarafından enerji sağlamak için kullanılır.

 1. Kötü Vücut Kokusunu Ortadan Kaldırır

Vücut kokusu hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve doğal olmasına rağmen, rahatsız edicidir ve psikolojik sıkıntılara ve rahatsız edici ilişkilere neden olabilir. Kişisel hijyenin ötesinde, mandalina esansiyel yağı, ter üretimini ve cilt bakterilerinin gelişimini azaltabileceği için vücut kokusunu gidermede etkili olabilir, böylece vücut kokusunu en aza indirir.

 

Mandalina esansiyel yağı, sağlığın korunmasını sağlamak için canlandırıcı ve temizleyici özellikler sunar, ancak bu esansiyel yağı topikal olarak seyreltilmemiş halde uygulayarak cildinizde tahrişe neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz