Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Lotus Tohumları Nedir ? Lotus Tohumu Faydaları

Lotus Tohumları Nedir ? Lotus Tohumu Faydaları

Lotus Tohumları Nedir ? Lotus Tohumu Faydaları

Lotus Tohumları Nedir?

Lotus tohumları Güneydoğu Asya’da yetişir ve bilimsel olarak Nelumbo Nucifera olarak bilinir. Kavrulmuş veya çiğ lotus tohumlarını tüketebilirsiniz. Çin’de tohumlar sadece geleneksel tıpta kullanılmaz, yapraklarını yemeklerde  baharatlamak ve bitki çayları hazırlamak için kullanırlar. Japon kültüründe, nilüfer bir sebze olarak kabul edilir ve köklerini tohumlarla birlikte tüketirler.

Lotus Tohumlarının Besin Değerleri

Karbonhidrat 28 g

Kalsiyum 44 mg

Bakır 094 mg

Diyet Lif 8 g

Enerji 372 Kcal

Folat 28 µg

Demir 95 mg

Magnezyum 56 mg

Manganez 621 mg

Niasin 429 mg

Pantotenik asit 228 mg

Fosfor 168 mg

Protein 13 g

Potasyum 367 mg

Piridoksin 168 mg

Riboflavin 04 mg

Sodyum 1 mg

Thiamin 171 mg

Su 77 g

Çinko 28 mg

Lotus Tohumunun Faydaları

 1. Diyabet İçin Lotus Tohumu

Beslenme uzmanları düşük kalorili ve yüksek lif içeriğinden dolayı lotus tohumlarını tercih ettiler. Diyet lifi kan dolaşımınızdaki yüksek şeker seviyelerini düşürme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle diyabet hastalarının haftada en az üç kere bir avuç lotus tohumu tüketmeleri gerekir. Gün boyunca daha az aç hissedeceğiniz bir atıştırma işlevi görür. Tohumlarda bulunan minerallerin, tip II diyabete katkıda bulunan faktörleri hafiflettiği söylenir.

 1. Lotus Tohumu Uykusuzluğa iyi gelir

Uykusuzluk ve uyku apnesi, psikolojik yönünüzü olumsuz yönde etkileyebilecek yaygın uyku bozuklukları haline geliyor. Ayrıca, stres düzensiz uyku düzenlerine katkıda bulunur veya çoğu durumda altta yatan bir sağlık sorunu uykusuzluğunuzu da tetikler. Beslenme uzmanları, yatıştırıcı nitelikleri nedeniyle lotus tohumlarının tüketilmesini önerir. Stresli zihni iyileştirir ve huzursuzlukla etkin bir şekilde savaşırlar. Bu nedenle, lotus tohumlarının sağlıklı uykuyu teşvik etme potansiyeli vardır.

 1. Mide Sağlığı İçin Lotus Tohumu

Düzenli işlenmiş yiyecek tüketimi mide sağlığınızı bozabilir. Bu nedenle, evde mide problemlerini önleyebilecek yiyecekleri saklamalısınız. Kavrulmuş lotus tohumları bu konuda iyi çalışabilir. Tohumdaki vitaminler ve mineral ishali, kusmayı ve hazımsızlığı tedavi edebilir.Lotus tohumlarının yardımıyla sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

 1. Lotus Tohumu cildin yaşlanmasını önler

Tohumlar, kolajeni teşvik eden ve genç cildi korumak için gereken yetersiz protein seviyelerini geri yükleyen bir enzim deposudur. Düzenli olarak tüketildiğinde, besinler lotus tohumunun pürüzsüz ve yumuşak bebeksi cilde yol açan ölü cilt hücrelerini gençleştirmeye başladığını tespit etti. Erken yaşlanma gibi erken yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan çeşitli vitaminler içerir.

Belirgin ve güçlü enzimlerin yüksek içeriğinden dolayı, bilim adamları cilt üzerindeki diğer etkilerine şahit olmak için tohumları cilt bakım ürünlerine dahil etmeye kararlıdır. Bununla birlikte, beslenme uzmanları bir ürünü tercih etmek yerine lotus tohumları yemeyi önerdiler.

 1. Ağız Sağlığı İçin

Diş eti kanaması en sık görülen ağız problemlerinden biridir. Fazla kanamayı önlemek için lotus tohumlarını beslenmenize ekleyebilirsiniz. Lotus tohumlarının iyileştirici özellikleri sadece sürekli kanamayı engelleyemez, diş etlerinde de tahrişi önler.

 1. Anında Enerji Sağlar

İşlenmiş ve şekerli enerji içeceklerini lotus tohumlarıyla değiştirebilirsiniz. Anlık enerji yükselticisi olarak işlev görürler ve potasyum, magnezyum, fosfor ve protein elde etmek için doğal bir kaynak olabilir.

 1. Hamile Anne Adayları İçin

Bekleyen annelerin beynin ve fetüsün sinir sisteminin doğru büyümesi için yeterli miktarda protein tüketmesi gerekir. Lotus Tohumları hafif ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilir Hamile kadınlar,günde 2-3 kez lotus tohumu tüketebilirler. Ancak, öncelikle bu konuda doktorunuza danışmanız önerilir.

 

 1. Ülser veya Ağız Yaraları için

 

Bilim adamları, lotus tohumlarının, ağızda yara ve ülserleri etkili bir şekilde tedavi edebilen birçok anti-enflamatuar özellik içerdiğini kanıtladı.

 

 1. Düzensiz İştah İçin

 

Düzensiz iştah veya iştahsızlık çocuklarda yaygındır. Lotus tohumlarını beslenmelerine dahil ederek sorunu çözebilirsiniz. Lotus tohumlarında doğal olarak bulunan büzücü içeriği, iştahsızlığı geri getirme potansiyeline sahiptir.Ayrıca düzensiz iştahı dengelemek için lotus tohumlarını da tüketebilirsiniz.

 

 1. İdrarı iyileştirir

 

Lotus tohumlarında bulunan enzimlerin idrar yolu enfeksiyonlarını azalttığı ve uygun idrara çıkma sağladığı söylenir. Bununla birlikte, idrar yaparken acı çekmesi durumunda etkilidir ama bu durumda mutlaka doktora danışın.

 

 1. Kan basıncını korur

 

Tansiyon durumunda bir avuç lotus tohumunu beslenmenize ekleyebilirsiniz. Tohumlar, kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncını hafifletmeye yardımcı olan antispazmodik ve izokinolin alkaloitleriyle doludur.

 

 1. Kardiyovasküler Sağlık İçin

 

Beslenme uzmanları daha fazla zarar görmemesi için kardiyovasküler sorunları olan insanlara sodyum, magnezyum ve manganlı gıdalar tüketmeyi öneriyorlar. Sağlıklı bir kalbi korumak için lotus tohumu kullanabilirsiniz

 

 1. Enflamasyonu ve Enfeksiyonu İyileştirir

 

Lotus çekirdeği, iyileştirici ve yatıştırıcı özellikler içerir. Bu nedenle onlarca yıl boyunca geleneksel Çin tıbbının bir parçası olarak kaldılar, yaranın iyileşmesi, gömülmeleri ve etkilenen bölgedeki enfeksiyonun yayılmasını engellemek için lotus tohumu kullanabilirsiniz.

 

Alt çizgi

 

Doğal kaynakları, beslenmenize dahil ederek, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını kesinlikle tedavi edebilirsiniz. Ve lotus tohumları bunlardan biri, fakat ülkemizdede yeni kullanılan bu tohumu doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz