Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Liçi Meyvesi Faydaları ve Liçi Meyvesi Besin Değerleri

Liçi Meyvesi Faydaları ve Liçi Meyvesi Besin Değerleri

Liçi Meyvesi Faydaları ve Liçi Meyvesi Besin Değerleri

Eşsiz görünüm, eşsiz lezzet ve inanılmaz besin profili ile lychee, diğer adları ile liçi  meyvesi veya kral meyvesi diğer tropikal meyvelerin yanı sıra gerçek bir süperstar meyve olarak öne çıkıyor. Sadece antioksidanlar ve mikro besinler ile dolu değil, aynı zamanda sağlığınız söz konusu olduğunda harikalar yaratabilecek birkaç güçlü anahtar bileşik açısından da zengin.

Peki tam olarak bir lyche yani liçi meyvesi nedir, nerede bulabilir ve neden beslenmenize eklemeyi düşünmelisiniz? Hadi daha yakından bakalım.

 

Lychee meyvesi nedir ? Diğer adıyla liçi meyvesi nedir ?

Lichi veya Litchi olarak da bilinen Lychee, soapberry ailesine ait tropik bir ağaçtır. Liçi ağacı, boyları 1,5-3 m arasında büyüyebilir ve kabarık pembe dış kısmı, beyaz eti ve koyu renkli bir tohumu olan küçük, etli meyveler üretir.

Meyveleri Çin’e özgü olsa da, artık dünyanın her yerinde taze ve konserve halde bulunabilir. Ana yemeklerden tatlılara, içeceklere ve mezelere kadar her şeyde kullanılır.

Liçi meyvesi antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle de doludur .

 

Liçi meyvesi Beslenme Değerleri

Lychee son derece besleyicidir, her bir porsiyona iyi miktarda lif ve C vitamini ve ayrıca bakır, B6 ve potasyum gibi diğer mikro besinleri barındırır.

Bir bardak (yaklaşık 190 gram) çiğ liçi meyvesi yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • 125 kalori
 • 4 gram karbonhidrat
 • 1,6 gram protein
 • 8 gram yağ
 • 2,5 gram diyet lifi
 • 136 miligram C vitamini (yüzde 226 DV)
 • 0,3 miligram bakır (yüzde 14 DV)
 • 0,2 miligram B6 vitamini (yüzde 10 DV)
 • 325 miligram potasyum (yüzde 9 DV)
 • 1 miligram riboflavin (yüzde 7 DV)
 • 26,6 mikrogram folat (yüzde 7 DV)
 • 1 miligram niasin (yüzde 6 DV)
 • 9 miligram fosfor (yüzde 6 DV)
 • 19 miligram magnezyum (yüzde 5 DV)
 • 0,1 miligram manganez (yüzde 5 DV)

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, liçi meyvesi ayrıca az miktarda demir, selenyum, çinko ve kalsiyum da içerir.

 

Liçi meyvesi Yararları

 1. İmmün Fonksiyonu Artırır
 2. Antioksidanlarla doludur
 3. İltihabı hafifletir
 4. Kan Şekeri Kontrolünü Destekler
 5. Beyin Fonksiyonunu Artırır
 6. Antiviral Özellikleri İçerir
 7. Kanser Hücreleri ile Mücadele Edebilir

1. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Lychee, serbest radikal hasarlarıyla savaşmak ve bağışıklık sağlığını iyileştirmek için bir antioksidan görevi gören önemli bir suda çözünür vitamin olan C vitamini ile yüklenir . Bu nedenle diyetinizde yeterli miktarda C vitamini almak, hastalıklardan korunmak ve hastalık zamanlarında genel sağlık durumlarını arttırmak için özellikle önemlidir.

C vitamini bağışıklık sistemini koruyarak, alerjik reaksiyonların ciddiyetini azaltarak ve hastalık ve enfeksiyonlarla mücadele ederek çalışır. Bu sebepten liçi meyvesi tüketmek hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar

 

 1. Liçi meyvesi Antioksidanlar ile doludur

Liçi meyvesi, gallik asit, krizantem, antirrinin ve oenin gibi çeşitleri de içeren büyük bir antioksidan , flavonoid ve antosiyanin kaynağıdır. Aynı zamanda askorbik asit bakımından da zengindir ve tüm gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz C vitamininin yüzde 226’sını tek bir bardakta size sunar.

Antioksidanlar , serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve hücrelere oksidatif hasarı önleyen önemli bileşiklerdir . Ayrıca araştırmalar,antioksidanların uzun vadeli sağlığı da destekleyebileceğini ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumların önlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir .

3. Liçi meyvesi İltihabı hafifletir

Akut inflamasyon, vücudun yabancı istilacılara karşı korunmasına yardımcı olmak ve hastalık ve enfeksiyon riskini azaltmak için tasarlanmış bağışıklık sürecinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte,  uzun vadede yüksek inflamasyon seviyelerinin sürdürülmesinin , ciddi durumlar ve romatoid artrit, barsak hastalığı ve sızıntılı bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar dahil olmak üzere kronik hastalığın gelişmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir .

Çalışmalar, lychee’nin genel sağlığı desteklemek için inflamasyonun kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir. 4. Liçi meyvesi kan şekeri kontrolünü destekler

 

Araştırmalar, diyetinize liçi meyvesi eklemenin uzun vadede normal kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olmak için kan şekeri kontrolünü desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni mükemmel bir elyaf kaynağı olmasıdır. Fiber, hücrelere uzun ömürlü enerji sağlamak için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir .

5. Beyin Fonksiyonunu Artırır

Mevcut araştırmalar çoğunlukla hayvan çalışmaları ile sınırlı olmakla birlikte, bazı kanıtlar, lychee’nin beyin fonksiyonlarını geliştirebileceğini ve hücreleri yaralanmaya karşı koruyabileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar alzheimer hastalığı olan sıçanlarda liçi meyvesini alan sıçanların nöronların zarar görmesini önlediğini gösterdi.

6. Antiviral Özellikler İçeriyor

Bu tropikal meyvenin antioksidan, iltihap önleyici etkilerine ek olarak, bazı araştırmalar, aynı zamanda güçlü antiviral özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir .

 

 1. Kanser Hücreleri ile Mücadele Edebilir

Bazı in vitro çalışmalar, lychee’nin kanser önleme konusunda bazı büyük faydalar sağlayabileceğini ortaya çıkarmıştır. lychee meyvesinin hamuru, kabuğu ve tohumu, tümör oluşumunu engelleyebilen ve kanser hücresi büyümesini engelleyebilen güçlü bileşikler içerir.

Ancak bu meyvenin sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde insanlarda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz