Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Lahana turşusunun faydaları ve Lahana turşusunun besin değeri

Lahana turşusunun faydaları ve Lahana turşusunun besin değeri

Lahana turşusunun faydaları ve Lahana turşusunun besin değeri

Lahana turşusunun faydaları ve Lahana turşusunun besin değeri

Lahana turşusu sağlık yararları, sindirimi arttırmayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, kalp sağlığını geliştirmeyi, astım krizlerini azaltmayı, enerji seviyelerini yükseltmeyi, kemikleri güçlendirmeyi ve zihinsel sağlığı artırmayı içerir. Diğer faydalar arasında strese karşı mücadele, kilo kaybının arttırılması, iltihaplarla mücadele ve alerjilerin azaltılması ve lekelerin önlenmesi yer almaktadır.

Lahana turşusu nedir ?

Fermente edilmiş lahana ve baharatlardan oluşan bir garnitür.M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan en eski sebze koruma biçimleri arasında olduğu bilinmektedir.

İnce kıyılmış lahanalar hava geçirmez kaplarda laktik asit fermantasyonuna uğrar. Laktik asit ile fermantasyon lahana turşusunun uzun bir raf ömrüne ve eşsiz ekşi bir tada sahip olmasını sağlar. Lahana turşusu gibi fermente gıdalar, soğutma öncesi çağda, gıdaların uzun yolculuklarda yenilebilir ve taze kalmasını sağladığı için çok değerliydi. En önemlisi, lahana turşusu kışın yiyecek kıt olduğu zaman beslenme sağladı.

Lahana Turşusu Beslenme Değeri

Kaloriler 19.0

Karbonhidratlar 4.7 g

Diyet Lif 2.9 g -% 12 BKİ

Protein 0.9 g -% 2 RDA

A vitamini 18 IU

Alfa Karoten 5 mcg

Beta Karoten 8 mcg

Lutein + Zeaksantin 295 mcg

C Vitamini 14.7 mg -% 24 BKA

E Vitamini 0.1 mg -% 1 BKA

K Vitamini 13 mcg -% 16 BKA

Thiamin% 1 BKA

Riboflavin% 1 BKA

Niasin 0.1 mg -% 1

B6 Vitamini 0.1 mg -% 6 BKA

Pantotenik Asit 0.1 mg -% 1 RDA

Kolin 10.4 mg

Betain 0.5 mg

Kalsiyum 30 mg -% 3 RDA

Demir 1.5 mg -% 8 RDA

Magnezyum 13 mg -% 3 RDA

Fosfor 20 mg -% 2 RDA

Potasyum 170 mg -% 5 BKA

Sodyum 661 mg -% 28 BKA

Çinko 0.2 mg -% 1 RDA

Bakır 0.1 mg -% 5 RDA

Manganez 0.2 mg -% 8 BKA

Selenyum 0.6 mcg -% 1 BKA

Lahana Turşusunun Faydaları

1. Lahana Turşusu Sindirimi Kolaylaştırır

Lahana, yüksek lif içeriği nedeniyle dikkate değerdir. Lifin, sindirim sisteminin yararı için herhangi bir diyette anahtar faktörler arasında olduğu genel bir bilgidir. Fiber, akıcı bir peristaltik harekete izin verir, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlığı, şişkinliği ve fazla gazı elimine eder. Lahana fermentleri olarak geniş bir bakteri spektrumu üretir. Bu probiyotikler veya iyi bakteriler bağırsaklarınızın içinde bulunur ve yediğimiz yiyeceğe girebilecek patojenlere karşı ilk savunma hattı olarak görev yapar.

Ek olarak, lahana turşusundaki iyi bakteri, bir antibiyotik süresinden sonra bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olur. Sadece bir bardak lahana turşusu yaklaşık 3 milyar koloni oluşturan birim içerir. Aynı şekilde lahana turşusu, daha iyi emilim için besin maddelerinin parçalanmasına yardımcı olan enzimler içerir.

2. Bağışıklık Sistemini Artırır

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık% 75’i bağırsak bütünlüğümüze dayanmaktadır. Lahana turşusunun probiyotikleri, her ikisi de günümüzde pek çok rahatsızlığın asıl nedeni olan enflamasyonu kontrol altına alarak ve immün reaksiyonları inhibe ederek immün sisteme katkıda bulunur.

Probiyotikler, istenmeyen maddelerin vücudunuza sızmasını önlemek için istenmeyen bağışıklık tepkilerine neden olabilecek daha güçlü bir mide astarının oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca, sağlıklı bir bağırsak florasının korunması, sadece bakteriyel tezahürün önlenmesinde değil, aynı zamanda antikorların üretilmesinde de hayati öneme sahiptir.

3. Kalp Sağlığını Destekler

Lif, kalp sağlığı için sindirim kadar önemlidir. Arter duvarlarındaki yağ birikintilerinin giderilmesine yardımcı olur; Bu nedenle, ateroskleroz, kalp krizi, felç ve diğer kalp problemleri riskini azaltır. Dahası, 100 gr porsiyon lahana turşusu, arterlerde kalsiyum birikimini önleyerek kalp hastalığını azaltmaya yardımcı olan 6.6-mcg menaquinone içerir.

4. Astım Ataklarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Astım, solunum sistemi üzerinde belirtileri olan alerjik bir reaksiyondur. Lahana turşusu astım ataklarını azaltmaya ve durumu tedavi etmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler gösterir.

5. Enerji Seviyelerini Artırır

Lahana, vücudun metabolizmasını artırarak ve organların ve hücrelerin artan oksijenlenmesini sağlayarak enerji üretimine katkıda bulunan demir içerir. Artan demir seviyeleri ayrıca demir eksikliği anemisini ve baş ağrısı, yorgunluk ve ağrılı adet krampları gibi yan etkilerini önler.

6. Kemikleri Güçlendirir

Yukarıda belirtildiği gibi ekşi lahana, menaquinone veya genel olarak kemik sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunan K vitamini olarak bilinir. K Vitamini kemik mineralizasyonunu kolaylaştıran ve güçlü kemiklerin ve dişlerin temeli olan kalsiyum emilimini sağlayan proteinler üretir.

Ayrıca lahana turşusunun C vitamini içeriği de kemik sağlığında kollajen lifleriyle başladığından kemik sağlığında hayati bir rol oynar. Kristalize kalsiyum ve fosfor, kemik oluşumu için kollajene bağlanır. Minerallerin ve kolajenin birleşmesi, darbeye dayanabilecek iskelet bir çerçeve oluşturur.

  1. Akıl Sağlığını Artırır

Beyin ve sindirim sistemi birbirine bağlıdır. Yedikleriniz beyninizi etkileyebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Böylece, sağlıklı bağırsak florasını teşvik eden probiyotikçe zengin yiyecekleri yemek beyne olumlu etkiler sağlayabilir.

 

  1. Stres ile Mücadele Eder

 

Lahana turşusunda bulunan probiyotiklerin anksiyeteyi, depresyonu hafiflettiği ve obsesif-kompulsif tepki olasılığını azalttığı bulunmuştur. Sağlıklı bir bağırsak florasının oluşumuna katkıda bulunarak, strese karşı mücadele etmek ve mutlu bir mizaç oluşturmaya yardımcı olmak için magnezyum ve çinko gibi ruh düzenleyici minerallerin emilimini arttırır.

 

  1. Diyet Yapanlar İçin Sağlıklı Kilo Kaybına Neden Olur

 

Lahana turşusu yemek, yiyecek isteklerini engellemeye yardımcı olur. Araştırmalar düzenli olarak probiyotik yönünden zengin yiyecekleri tüketen kişilerin obezite riskini azalttığını göstermektedir. Lahana turşusu kalorileri düşük ve lifleri yüksek olduğu için midenizi doldurur, size besin sağlar ve sık sık atıştırmanızı önler.

 

  1. Göz ve Cilt Bakımına Katkıda Bulunur

 

Lahana turşusu vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldıran ve erken cilt yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olan bir antioksidan olan A vitamini bakımından zengindir. Aynı şekilde, A vitamini göz sağlığı için hayati öneme sahiptir ve katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltır.

 

  1. Kanserle Mücadele Eden Antioksidanlar Sağlar

 

Lahana turşusunun ana maddesi lahana, kanserli hücre oluşumlarına karşı savaşan ve enflamasyonu azaltan fitokimyasallara sahiptir. Bununla birlikte, lahana turşusunun kanser üzerindeki kesin etkisini ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma halen devam etmektedir.

 

  1. İltihabı ve Allerjileri azaltır

 

Enflamasyon, vücudun zararlı uyaranlara verdiği tepkidir. Enflamasyon ortaya çıktığında, vücudunuzu yabancı istilacılardan korumak için beyaz kan hücreleri etkilenen dokulara salınır. İnflamasyon aynı zamanda hastalıkların çoğunun kök nedenidir. İnflamasyon, otoimmünite tetiklendiğinde, vücudunuzun kendisine saldırmasını sağladığından daha fazla zarara neden olur. Vücudunuz yabancı bir istilacı tarafından zarar gördüğünden şüphelendiği anda, yiyecek, alerjen, kötü hava kalitesi veya yeni bir kozmetik türü olsun, onun yerine kendi dokularına saldırır.

Lahana turşusunun probiyotikleri, vücudun enflamatuar yollarını kontrol eden ve gereksiz semptomları önlemek ve kronik hastalıkları ortadan kaldırmak için buna göre tepki gösteren hücreleri doğal olarak öldüren hücrelerin düzenlenmesine yardımcı olur.

 

  1. C Vitamini Eksikliklerini Önler

 

Lahana turşusu, bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler ve C vitamini, soğuk algınlığı, grip ve ateşe karşı etkinliği ile ünlü güçlü bir antioksidan bakımından zengindir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı diş etlerini korumaya yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz