Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmaz, folik asitte yüksek olan ve aynı zamanda iyi bir potasyum, lif, B6 vitamini , A vitamini ve C  vitiamin kaynağı olan besleyici-yoğun bir besindir . Kuşkonmaz beslenmesindeki kapsamlı araştırmalar, bu komik görünümlü sebzenin, hücrelere zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltma yeteneği açısından en iyi meyve ve sebzeler arasında yer almasına neden olmuştur .

Antioksidan ve antienflamatuvar özelliklerle paketlenmiş olan kuşkonmaz, 2.500 yıldır tıbbi bir sebze olarak kullanılmaktadır. Kuşkonmaz besin faydalarının listesi uzun, çünkü kalp, sindirim, kemik ve hatta hücrelerinize yardımcı olur.

Kuşkonmaz Besin Değerleri

Kuşkonmaz beslenmesi, neredeyse hiç yağ içermediğinden ve kalorilerde çok az kaldığından, beş mızrak için sadece 20 kaloriye sahip olduğundan, kuşkonmazın vitamin ve minerallerle dolu olmasından dolayı etkileyicidir.

Kuşkonmaz besin değerleri, önerilen günlük değerler olarak listelenmiştir:

 • Fincan başına 20 kalori
 • 2 gram protein
 • % 60 folakin
 • % 38 K vitamini
 • % 20 C vitamini
 • % 15 vitamin B1 Tiamin
 • % 10 vitamin B6
 • % 8 A vitamini
 • % 6 vitamin B2 Riboflavin
 • % 5 vitamin B3 Niasin
 • % 2 kalsiyum
 • % 4 magnezyum
 • % 4 bakır

Kuşkonmazın Sağlığa Faydaları

1. İyi K Vitamini Kaynağı

Kuşkonmaz, kan pıhtılaşması vitamini olan K vitamini yüksektir . Birçok çalışma K vitamininin kemik sağlığımızı da geliştirdiğini bulmuştur. Bu çalışmalar aynı zamanda K vitamininin osteoporotik kişilerde sadece kemik mineral yoğunluğunu arttırmakla kalmayıp, kırık oranlarını azaltabildiğini göstermiştir.

K vitamini ayrıca kalp sağlığını destekleyen önemli bir oyuncudur. Kalsiyumun atardamarların ve diğer vücut dokularının dışına çıkmasını da dahil ederek, damarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

2. Antioksidan Özellikleri İçerir

Anti-enflamatuar ve antioksidan besin maddeleri ,tip2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere yaygın kronik sağlık sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur . Kuşkonmaz, her ikisi de hastalığın önlenmesi için büyük bir gıda yapan anti-enflamatuar özellikler ve antioksidanlarla doludur.

Antioksidan glutatyonun yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve serbest radikalleri parçaladığı düşünülmektedir; ayrıca cildinizi güneşin zarar görmesine ve kirliliğe karşı korumaya yardımcı olabilir.

3. Doğal bir Diüretik olarak hizmet vermektedir

Kuşkonmaz nütrisyonunu bilecek başka bir şey, kuşkonmazın eşsiz kimyasal özelliklerinin, doğal bir diüretik işlevi görmesini sağlamaktır, bu da kuşkonmazın idrar üretimini arttırdığı anlamına gelir. Bu, özellikle vücuttaki aşırı tuz ve sıvıdan kurtulmak suretiyle, vücuttan su atılımını artırır.

Kuşkonmaz, idrar çıkışını arttırmak için “irrigation therapy” olarak birçok sıvı ile birlikte kullanılır. Bu özellikle ödem, vücut dokularındaki sıvıların birikmesi olan kişiler için faydalıdır.Yüksek tansiyonu veya diğer kalp hastalıkları olan kişiler için de yararlıdır .

Ayrıca araştırmacılar, kuşkonmaz beslenmesinin bir başka yararının, idrar yolu enfeksiyonlarını ve idrar yolunun ağrı ve şişmeye neden olan diğer durumlarını tedavi etmek için de kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

4. Sindirim Sistemini Besler

Kuşkonmaz,Sindirim sistemimizde parçalanmayan önemli miktarda inulin içerir . Bunun yerine, iyi ve sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı haline gelen kalın bağırsaklarımıza sindirilmemiş geçer. İyi bakteri daha iyi besin emiliminden, daha düşük alerji riskinden ve daha düşük kolon kanseri riskinden sorumludur.

5.Sağlıklı Hamileliğe Yardımcı Olur

Araştırmacılar artık kuşkonmaz beslenmesinin sağlıklı bir hamileliğin korunmasına yardımcı olabileceğini biliyorlar. Kuşkonmazda önemli miktarda bir folat vardır ve kuşkonmaz çocuklarda önemli bir sebze seçimidir.

Folat, fetüslerde nöral tüp defekti riskini azaltabilir, bu yüzden yeterli miktarda hamile kalmak isteyen kadınlar için gereklidir.

Folat, vücudun parçalanmasına, kullanılmasına ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için B12 vitamini ve C vitamini ile birlikte çalışır. Folat, kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya yardımcı olur ve genetik bilgiyi taşıyan insan vücudunun yapı taşı olan DNA’yı üretir.Vucudumuzun bukadar folat’a ihtiyacı varken kuşkonmazı beslenmenize eklemek kaçınılmaz olur.

6. Kuşkonmaz tam bir fiber kaynağıdır

Kuşkonmazdaki lif, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur çünkü yiyecekleri bağırsak boyunca hareket ettirir. Bir kuşkonmaz porsiyonu, kalp hastalığı riskimizi azalttığı görülen bir gramdan fazla çözünür lif içerir.

Çözünür lifler vücudumuzda yağ, şeker, bakteri ve toksinleri tuzağa düşürmek ve vücuttan uzaklaştırmak için çalışan bir gluey kütlesine dönüşür. Çözünür lif sindirimi sırasında suyu çeker ve jele dönüşür, sindirimimizi yavaşlatır.

Kuşkonmazda bulunan üç gram diyet lifi, tip 2 diyabet riskimizi azaltabilir.Sert bileşenler sindirim kanalı astarını temizler, mukoid plakları, tuzakları atılmış toksinleri ve diğer maddeleri temizler.

Fiber ayrıca, bize yakıt sağlayan, sindirim sistemini temizleyen, karaciğerin işlev görmesine yardımcı olan ve vücutlarımızı toksinlerden, patojenlerden, kolesterol ve ekstra şekerden alan organik asitleri salmaktadır.

Diyet lif alımı birçok sağlık yararı sağlar

Diyet lifinin yüksek alımlı bireyleri, koroner kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, diyabet, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıklar için önemli ölçüde daha düşük risk altında görünmektedir. Artan lif alımı, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür.

7. Vitamin B1 bakımından Kuşkonmaz

B-vitaminlerinin çoğu gibi, tiamin vücudumuzun enerjiyi gıdalardan nasıl kullandığı ve hücresel işlevler için hayati öneme sahip olduğu bir rol oynar. Tiamin özellikle vücudun karbonhidratları metabolize etmeye, metabolizmaya, odaklanmaya ve mukavemet için önemli olan enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

B vitaminleri şeker ve nişastaların metabolizmasında önemli bir rol oynarlar, bu nedenle kan şekeri yönetimi için kritiktirler.

B vitaminleri ayrıca, kanımızda aşırı seviyelere ulaşırsa kalp hastalığına yol açabilen bir amino asit olan homosisteinin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Bu, kuşkonmazı da kalp sağlığı için harika bir seçenek haline getirir.

Bir çalışma, sağlıklı vitamin B12 düzeyi olan yaşlı yetişkinlerin hız ve zihinsel esnekliği ölçen bir testte daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir.

B vitamini, “enerji vitaminleri” olarak bilinir çünkü enerjinizi kesinlikle iyileştirebilir ve yorgunluğun ve yorgunluğun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Tiroid fonksiyonunu ve hücresel metilasyonu destekleyerek enerjiyi artırır. Kuşkonmaz bu sebepten vazgeçilmez bir B Vitamini kaynağıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz