Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnu, gülün meyvesidir. Gül şahin veya gül hep olarak da bilinir. Bu bitki on metreye kadar büyür ve beyaz, çok kokulu bir çiçek taşır. Çiçek, çiçek açtıktan ve tüm yapraklar düştükten sonra gövde toplanır ve çok çeşitli kullanım alanları vardır.

Kuşburnu en iyi C vitamini kaynağıdır; portakallardan % 50 daha fazla limondan ise 60 kat daha fazla C vitamini içerirler . Kuşburnu marmelatı, tek bir çorba kaşığı bir yetişkine önerilen günlük 60 mg’dan daha fazla vitamin verir. Bir karıştırıcıdan geçirildikten sonra çiğ olarak yenebilir veya gece boyunca suya batırılabilir ve daha sonra yaklaşık yarım saat suda kaynatılabilir. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir ve genellikle soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için bir takviye olarak kullanılırlar. Kuşburnu soslarda kullanılabilir veya jöle haline getirilebilir.Ayrıca çayıda yapılabilir.

Kuşburnu Sağlığa Faydaları

Diüretik ve müshil

Kuşburnu çayındaki meyve asitleri ve pektin hafif bir idrar söktürücü ve müshildir. Böbrek rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirmek ve hafifletmek veya hafif kabızlık durumunda yardımcı olmak için kullanılır. Çayı yapmak için ezilmiş, kurutulmuş gövdeyi bir çorba kaşığı üzerine bir bardak kaynar su dökün ve demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu cilt rahatsızlıklarını tedavi eder

Kuşburnu yağının büzücü nitelikleri onu kozmetik preparatlara değerli bir katkı yapar. Cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olabilir. Bu yara izleri, akne ve yanıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Sıkıştırıcı olsa da, cildi kurutmaz; aslında nem tutmaya, nemlendirmeye yardımcı olur. Günlük kuşburnu çayı içmek de cildinize fayda sağlayacaktır. Kuşburnu, yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. A vitamini genellikle “cilt vitamini” olarak adlandırılır. Cilt hücrelerini yenilemeye, yaraları ve yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca cildin elastik ve beslenmesine yardımcı olur. Bu sadece kırışıklıkları önlemekle kalmaz, aynı zamanda ortaya çıkmış olanları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemine yardımcı olur

A vitamini bağışıklık sistemi için de faydalıdır. Hem bakteri hem de virüslerden kaynaklanan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin de meydana gelen enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Likopen ve A, B, E, K vitaminleri yanı sıra magnezyum, demir gibi minerallerle vücut direncini artırır, sinir sistemine ve hücre yenilenmesine fayda sağlar..

Anti-inflamatuar özellikler

Eski insanlar yaraları ve iltihapları tedavi etmek için kuşburnu kullandılar.Danimarka ve Almanya’daki araştırmalar kuşburnu ilacı yaptılar ve sonuçlar, ilacın aslında romatoid artrit tedavisinde çok faydalı olduğunu gösterdi.

İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde. Daha az acı ve ruh hali ve hissettikleri genel bir iyileşme yaşadılar. Anti-enflamatuar özellikleri kanıtlayan osteoartritli bireylerde de önemli bir iyileşme gösterdiği görüldü

Kuşburnu antioksidanlar bakımından zengindir

Kuşburnu çeşitli antioksidanlar içerir; karotenoidler, flavonoidler, polifenoller, lökosantosinler ve kateşinler, kuşburnu iyi bir kanser önleyici olarak kabul edilir. Bu aynı antioksidanlar ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı önlemek için kullanılır.

Kuşburnu göz sağlığında etkilidir

Kuşburnu içerisinde bulunan karotenoid olan likopen katarakt tedavisinin yanı sıra göz hastalıklarının başlangıcı veya ilerlemesi durumunda dahi çok etkilidir.

Kuşburnu Marmelatı Zayıflatırmı

Kuşburnu marmelatının zayıflatma etkileri için çalışmalar devam ediyor.Henüz kesin bilgiler olmamakla beraber kuşburnu tüketenlerin bağışıklık sistemini güçlendiği için diyet programlarında oldukça faydalıdır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz