Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kuru Kayısının Faydaları ve Kuru Kayısının Besin Değeri

Kuru Kayısının Faydaları ve Kuru Kayısının Besin Değeri

Kuru Kayısının Faydaları ve Kuru Kayısının Besin Değeri

Kuru Kayısının Faydaları ve Kuru Kayısının Besin Değeri

Kuru Kayısı sağlık yararları arasında iltihabı önlemek, cilt durumunu iyileştirmek, mide yanmasını tedavi etmek, düzensiz kalp atışlarını önlemek, sağlıklı hamileliği desteklemek,görme yeteneğini iyileştirmek, solunum sağlığını iyileştirmek, sıvı seviyelerini korumak, kan basıncı seviyelerini dengelemek, hazımsızlığı tedavi etmek,hemoglobini geliştirmek ve yardımcı olmak,kasların gelişimine katkıda bulunur.

Kuru meyveler taze meyveler kadar besleyicidir. Bu nedenle, kuru kayısı gibi besleyici yoğun kurutulmuş meyveleri beslenmenize dahil etmelisiniz.

Bir avuç kuru kayısı, organlarınızın oksidasyonun olumsuz etkilerini önleyen yeterli düzeyde antioksidanlar sağlayabilir. Bunun dışında kuru kayısılar uygun sindirimi korumak için idealdir.

Kuru Kayısı Nedir? Kuru Kayısı Nasıl Yapılır ?

Kayısı veya Prunus Armeniaca, Rosacea ailesine aittir. Küçük, turuncu ve sarı renkli meyveler keskin bir tada sahiptir. Meyvenin kurutulmuş çeşidi, meyveden suyun buharlaştığı bir işlemden gelir.

Sürecin ılımlı olduğu ve kayısının besin değerini etkilemediğine dikkat etmek önemlidir. Kurutulmuş kayısıları bir bütün olarak tüketebilir ya da tatlılara ve diğer tariflere ekleyebilirsiniz.

Kuru Kayısının Besin Değeri

100 gram kuru kayısı aşağıdaki besinleri sağlar.

Karbonhidratlar 11g

Kalsiyum 13mg

Diyet lifi 2g

Folate 9g

Demir 0.39 mg

Magnezyum 10mg

Manganez 0.077mg

Niasin 0.600mg

Pantotenik asit 0.240mg

Piridoksin 0.054mg

Potasyum 259mg

Fosfor 23mg

Sodyum 1mg

Thiamin 0.030mg

A Vitamini 1926IU

C Vitamini 10mg

K vitamini 3.3g

Çinko 0.2 mg

Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları

1.Beden Sağlığı İçin Kuru Kayısı

Kuru kayısı bedensel fonksiyonların desteklenmesi için gerekli olan önemli miktarda potasyum sağlar.Bu nedenle beslenme uzmanları kuru kayısı tüketmenizi öneriyor.

2. Kuru Kayısı Hemoglobin Üretir

Hemoglobin, zamanında tedavi edilmezse, zayıflatıcı bir sağlık durumu olan anemi riskine neden olur. Sağlık uzmanları sıklıkla vücudunuzda hemoglobin üretimini teşvik etmek için bakır ve demir gibi minerallerle dolu dengeli bir diyet tüketmeyi önerir.

Her iki minerali kuru kayısıdan elde edebilirsiniz. Meyveyi anemik bir hastanın diyetine dahil etmek durumlarını iyileştirebilir. Bununla birlikte, doktorunuza danışmak ve doğru tedaviyi almak en iyisidir.

3. Kan Pıhtılaşması İçin

Araştırmalar, K vitamininin aşırı kanamayı önlediğinden, yaralanmada kanın pıhtılaşması için çok önemli olduğunu göstermektedir. K vitamini takviyeleri yaygın olarak bulunsa da, beslenme uzmanları doğal kaynaklardan elde edilmesini teşvik eder.

Bu nedenle, vücudunuzda yaralanma durumunda yardımcı olabilecek K vitaminini stoklamak için günde en az bir kez kuru kayısı yiyin.

4. Kuru Kayısı Hazımsızlığa İyi Gelir

Hazımsızlığa birçok faktör katkıda bulunur.Hazımsızlık durumunda kuru kayısıları yemekten önce tüketebilirsiniz. Kayısı, sindirim sisteminizdeki asidik reaksiyonları kontrol eden ve kısa sürede sindirimi teşvik eden alkali içerir. Eğer hazımsızlığınız uzun süre devam ederse, altta yatan sebebi tanımlamak için kapsamlı bir inceleme yapmanız gerekir.

5. Kan Basıncı Seviyelerini dengeler

Beslenme uzmanları kuru kayısıdaki potasyum miktarının muzdan oldukça yüksek olduğunu ortaya koymuşlardır. Kuru kayısıların yüksek tansiyonu düşürmek için ideal olmasının nedeni budur. Günlük olarak potasyum dozlarının alınması, yüksek kan hacmi basıncını azaltan su tutmayı teşvik eder. Çalışmalar, potasyumun kalp hastalıklarına sağladığı yararları ancak kuru kayısı gibi doğal kaynaklar şeklinde tüketmeniz durumunda ortaya çıkarmıştır.

6. Sıvı Seviyelerini Korur

Sıvılar, her organın düzgün çalışması için yeterli miktarda enerji almasını sağlar. Vücudunuzda uygun bir elektrolit dengesi olduğunda bu mümkündür. Bu elektrolitler enerji üretimine yardımcı olur ve kendinizi yorgun hissetmenize gerek kalmadan günlük işleri gerçekleştirmek için vücut dayanıklılığını artırır. Vücudunuz, kuru kayısılarda bol miktarda bulunan potasyum ve magnezyum gibi minerallerin yardımıyla sıvı seviyelerini korur.

7. Solunum Sağlığını Geliştirir

Birkaç kuru kayısı tüketmek, solunum bozuklukları üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Kuru kayısı balgam söktürücü olarak çalışır ve uyarıcı etkilere sahiptir.

Bu nitelikleri, solunum yollarınızdaki stresi ve baskıyı azaltmada ve bu da astım krizlerini önler.

8. Zayıf Görüşü Geliştirir

A vitamini ve K vitamini göz sorunlarını hafiflettiği bilinmektedir. Görme bozukluğunu bitirmesede, bu vitaminleri almak gözdeki bozulmaların önüne geçebilir. Serbest radikallerin olumsuz etkileri nedeniyle göz sorunları ortaya çıkar ve bu dejenerasyon genellikle yaşlılarda katarakta yol açar.

Vücudunuzda yüksek düzeyde A vitamini ve K vitamini varsa, gözlerinize doğru kan akışını teşvik eder ve bu da maküler dejenerasyon riskini engeller.

Kuru kayısı, zeaksantini (antioksidan) içerdiğinden sağlıklı gözler için idealdir.

  1. Sağlıklı Gebelik İçin

 

Bu besindeki yoğun gıda kaynağı, özellikle hamilelik sırasında, mükemmel bir ara öğündür. Kuru kayısıdaki vitamin içeriği vücuda enerji verir ve bulantı gibi semptomları hafifletir. Meyvede bulunan mineral miktarı fetüsün sağlıklı büyümesini teşvik eder ve konjenital hastalık riskini önemli ölçüde azaltır.

Şekerli aperatifler veya şekerli içecekler tüketmek, hamilelik sırasında tehlikeli olan şeker seviyelerini artırabilir. Doktorların kuru kayısıları hamile annelere tavsiye etmelerinin nedeni budur.

 

  1. Düzensiz Kalp Atışını Önler

 

Mineral dozunu düzenli olarak almak dengeleme sıvıları gibi çeşitli vücut fonksiyonlarını destekler. Kuru kayısı, kasların doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir güç kaynağıdır. Bu besinler nihayetinde düzensiz kalp atışlarını tedavi eden kasları düzenler ve bu duruma yol açan faktörlerle savaşır.

 

  1. Mide Yanmasına Kuru Kayısı

 

Ağır öğünler yemek genellikle kontrol edilemeyen mide yanmasına katkıda bulunur. Bu durumlarda kuru kayısı tüketmek mide yanmalarına iyi gelir.Ayrıca, bunun gibi mide rahatsızlıkları ciddi ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar.

 

  1. Cilt durumunu iyileştirir

 

Hücre bozulması cilt problemlerinin ve erken yaşlanmanın önde gelen nedenlerinden biridir. Antioksidanlar açısından zengin gıda alımını arttırmanız gerekir. Kuru kayısı besinlerin güvenli bir kaynağı olabilir. Cildinize derinlemesine gider ve cilt hücrelerini gençleştirir. Bu besleyici meyveyi yemek kırışıklıkların ve koyu renkli lekelerin başlangıcını geciktirir ve cildinizi genç tutar.

 

  1. Kuru Kayısı İltihabı Önler

 

Yaşa bağlı kemik bozuklukları, iltihaplanma, artrit ağrısı ve gut, sağlık koşullarını bozar. Kuru kayısılarda antienflamatuar özelliklerle durumunuzu iyileştirebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz