Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Kürtaj nedir? Kürtaj Çeşitleri ve Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj nedir? Kürtaj Çeşitleri ve Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj nedir? Kürtaj Çeşitleri ve Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj nedir?

Kürtaj, hamileliklerine devam etmek istemeyen kadınlara sunulan bir hizmet türüdür. Bu durumda, hamileliklerini ilaç veya ameliyatla bitirebilirler .

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya evde test ile hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, derhal bir doktora danışın. Hamileliği ortadan kaldırmak istiyorsanız , bunu hamileliğin erken aşamalarında yapmak en iyisidir. Gebeliğin erken sonlandırılması riskleri azaltır. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.

Hamileliği sonlandırmak büyük bir karardır ve verilmesi çok zordur. Bu nedenle, dikkatle düşünülmelidir. Herhangi bir karışıklık olması durumunda, danışma istenebilir. Bir kişi, kürtajın etkileri hakkında doktorlarıyla konuşabilir veya yakın bir aile üyesi veya arkadaşı ile tartışabilir. Sadece ciddi düşünceden sonra kürtaj düşünülmelidir.

Kürtaj Çeşitleri

 1. Erken cerrahi olmayan düşük (tıbbi): Zaman 2-10 haftalık hamilelik.
 2. Vakum aspirasyonu: Süre 2-12 haftalık hamilelik.
 3. Dilatasyon ve Tahliye: Zaman 13-21 / 22 hafta hamilelik.
 4. İndüksiyon Kürtajı: Gebelik süresi 13-21 / 22 hafta.
 5. Doğum indüksiyonu: Hamileliğin 22 ila 29 haftalık süresi.
 6. Histerotomi (C kesitine benzer): Zaman 22 ila 38 hafta hamilelik.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj süreci ve nasıl yapıldığı:

 • Erken cerrahi olmayan kürtaj:
  Bu kürtaj hamileliğin 2-10 haftasında yapılır ve tıbbi sürece dayanır. Bu süreçte, ilaç hamilelik sürecini durdurmak için reçete edilir. Bu ilacın tüketimi ile kramplar, kanama veya pelvik ağrı, pıhtılaşma olabilir ve genellikle kadınlar doğmamış çocuğu birkaç saat içinde kaybeder.
 • Vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj
  Bu kürtaj hamileliğin 2-12 haftasında yapılır. Serviksin yakınında veya içine lokal anestezik enjekte edilir, böylece serviksin üzerine bir tüp yerleştirmek için gerilmesine yardımcı olur. Bundan sonra, doğmamış çocuk ve plasenta tüp içinden emilir. İşlem bazen bu prosedürden sonra burada tamamlansa da, doğmamış çocuğun ve plasentanın yıkanmasını sağlamak için uterusun duvarları kazınır.
 • Dilatasyon ve tahliye ile kürtaj
  Bu işlem gebeliğin 13-21 / 22 haftasında yapılır. Burada, kadının serviksine sünger benzeri bir malzeme yerleştirilir, böylece serviksin yavaşça açılmasına yardımcı olur. Ağrıyı iyileştirmek ve enfeksiyonu önlemek için ona ilaç verilir. Anne ve çocuğa genel anestezi verilir. Bundan sonra emme küretaj ve forseps yardımıyla doğmamış çocuk ve plasenta rahimden çıkarılır. Zaman zaman çocuğun parçalanması gereklidir.
 • İndüksiyon kürtajı
  Bu, gebeliğin 13-21 / 22 haftasında yapılır. Bu işlem sırasında, hastaneye gitmeniz gerekebilir ve anneye hamileliği sonlandırmak için ilaç verilir ve böylece genellikle 2-4 saat içinde başlayan emeğe başlar. Bu prosedürde, plasenta doğum sırasında tamamen çıkarılamaz ve doktorun emme küretajı yapması için serviks açık tutulur.
 • Emek indüksiyonu
  Bu hamileliğin 22-29 haftasında yapılır. Bu işlem sırasında, hastaneye gitmeniz gerekebilir ve anneye hamileliği sonlandırmak için ilaç verilir ve böylece genellikle 2-4 saat içinde başlayan emeğe başlar. Bu prosedürde, plasenta doğum sırasında tamamen çıkarılamaz ve doktorun emme küretajı yapması için serviks açık tutulur. Ancak bu kürtajda, çocuğun canlı olarak teslim edilmesi mümkündür ve bu olursa, bebeğe doktorlar tarafından bakılacaktır. Bu tür kürtajlar sağlık koplikasyonları anneyi tehdit eden unsurlar diğer hayati durumlarda yapılıyor.
 • Histerotomi (C kesitine benzer):
  Bu hamileliğin 22-38 haftasında yapılır ve klinik ortama ihtiyaç duyar. Çoğunlukla hiçbir olasılık kalmadı veya işgücü indüksiyonu olmadığında veya başarısız olduğunda yapılır. Bu süreçte doğmamış çocuk karın ve rahim kesilerek çıkarılır.Diğer adıyla sezeryan ile doğumdur.Bu kürtaja girmez ve normal doğum olarak kabul edilir. Bazı gelişmemiş ülkelerde bu yöntem kürtaj olarak yapılır ve insanlığa sığmayacak bir durumdur. Ülkemizdede emek indüksiyonu gibi anne sağlığı veya herhangi bir sağlık problemlerinde zorunluluk hallerinde yapılmaktadır.

Kürtaj ne zaman yapılır ?

Kürtaj süresi çoğunlukla gebeliğin ilk 3 ayıdır ve en güvenli zamandır. Nadir durumlarda, hamileliğin 4-6 aylık döneminde ikinci trimesterde kürtaj yapılır. Üçüncü üç aylık dönemde kürtaj nadiren güvenli olmadığı için yapılır ve sadece acil veya hayatı tehdit eden nedenlerle yapılır.

Güvenli kürtaj nasıl yapılır

Güvenli bir kürtaj elde etmek için ilk 3 ay olan ilk trimester en güvenli zamandır, çünkü şu anda ilaçlar kürtaj yapmak için kullanılabilir ve bu ilaçların genellikle yan etkileri yoktur. Vakum aspirasyon prosedürleri de kullanılabilir ve bunlar da güvenlidir. İlk üç aylık dönemden sonra, güvenli bir kürtaj yaptırmak zordur ve acil bir durum yoksa gitmemelidir.

Kürtajın yan etkileri

Hem tıbbi hem de cerrahi düşük prosedürleri oldukça güvenli olmakla birlikte, her prosedür ve tedavi bazı riskler içerir. Kürtaj riskleri

 • Rahimde enfeksiyon gelişimi .
 • Sonlandırmadan sonra aşırı kanama meydana gelebilir
 • Serviks hasar görmüş olabilir
 • Rahim zarar görmüş olabilir

Kürtaj erken yapılırsa en güvenlidir. Herhangi bir komplikasyon durumunda derhal bir doktora danışılmalı ve ilgili tedavi tercih edilmelidir. Kürtajı seçmek gelecekteki hamilelik şansını azaltmaz.

Kürtaj yapıldıktan sonra ne yapılmalı

Kürtaj sonrası tam iyileşme önemlidir. 

 • Kürtaj yapıldıktan sonra ne zaman ilişkiye girlir ? Bir enfeksiyonun başlamasını önlemek için işlemden sadece 2 hafta sonra seks yapın.
 • İşlemin başarılı olup olmadığını doğrulamak için hamilelik testi yapın. Test işlemden yaklaşık 4 hafta sonra yapılmalıdır.
 • Kontrasepsiyon işlemden hemen sonra kullanılmalıdır.
 • Tedaviden bir gün sonra bekleyin ve banyo yapın, çünkü öncelikle prosedür için size verilen ilaçtan biraz baş dönmesi ve zayıf olabilirsiniz.
 • Tamponlar işlemden sadece 4 hafta sonra kullanılmalıdır.

Kürtaj yapıldıktan sonra iyileşme ne kadar sürer?

Kürtaj prosedürünün tamamlanması yaklaşık iki gün sürer ve iyileşme süresi komplikasyonlara bağlı olarak yaklaşık 2 hafta sürebilir.

Tedavinin sonuçları kalıcı mıdır?

Evet, tedavinin sonuçları kalıcıdır

Tedaviye alternatifler nelerdir?

Kürtajın alternatif bir yolu, düşükleri tetiklemek için bitkilerin kullanımını içerir. Bu bitkisel kürtaj olarak bilinir. Tamamen kürtaja alternatif olmamasına rağmen, bebeğe sahip olmak ve evlat edinilmek için vazgeçmek de düşünülebilir.

Son Söz

Kürtaj hakkında endişe ve kaygılarınız için mutlaka bir uzmandan yardım alın. Sizin ve bebeğin sağlığı açısından ne gibi durumlarda kürtaj yapmalısınız, kürtaj yapmak zorundamısınız mutlaka bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz