Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kızılcık Faydaları ve Kızılcığın Besin Değerleri Nelerdir

Kızılcık Faydaları ve Kızılcığın Besin Değerleri Nelerdir

Kızılcık Faydaları ve Kızılcığın Besin Değerleri Nelerdir

Kızılcıkların  herhangi bir meyvenin en yüksek konsantrasyondaki antioksidanlarından birini içerdiğini biliyor muydunuz .Bu inanılmaz meyveler hücrelerin serbest radikal hasarlarına karşı korunmasına yardımcı olan ve kronik hastalıkların önlenmesinde rol oyanayan sağlığı teşvik eden antioksidanlarla doludur. Kızılcık faydaları,vücuttaki iltihabı azaltma, bağışıklığı artırma ve daha pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Kızılcık nedir, Kızılcık nelere iyi gelir, kızılcık besin değerleri nelerdir tüm bunlar yazımızın devamında

 

Kızılcık Faydaları

 1. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önleme ve Tedavi Etme
 2. Enflamasyonu Azaltır
 3. Bazı Kanserlerin Önlenmesine Yardımcı Olabilir
 4. Bağışıklık Sistemini Geliştirir
 5. Sindirim Sistemini düzenler
 6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

1. Üriner Sistem Enfeksiyonlarını Önleyin ve Tedavi Edin

 

En iyi bilinen kızılcık faydalarından biri, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) için doğal işlev görmesidir. İYE’ler kadınlarda üretranın yeri nedeniyle erkeklerden daha yaygındır. İdrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilirler ancak en sık mesanede ortaya çıkarlar.

Enfeksiyon, bazen idrarda karın ağrısı veya kanın eşlik ettiği sık, acil veya ağrılı idrara çıkma semptomları oluşturur.  .

Kızılcık meyvesinin, bakterilerin idrar yolunun veya mesanenin iç yüzeyine yapışmasını önleyen spesifik bileşikler içerdiği düşünülmektedir. Bu nedenle, birçok sağlık uzmanı idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmak için günde bir ila iki bardak yüzde 100 saf, şekersiz veya hafif tatlandırılmış kızılcık suyu içmeyi önerir.

Kızılcık suyu faydaları, kapsüller ve tabletler, maya enfeksiyonları, sindirim sorunları ve antibiyotik direnci gibi olumsuz yan etkileri de olan antibiyotiklere iyi alternatiflerdir  .

 

2. Enflamasyonu Azaltın

Enflamasyon  , kalp hastalığı, otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok kronik durumun kökenindedir. Neyse ki, kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler , zengin antioksidan içeriği sayesinde doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir.

Antioksidanlar, kızılcıkların koyu kırmızı rengi veya yaban mersinlerinin zengin mavi / mor rengi gibi canlı renklerdeki yiyeceklerde bulunan bileşiklerdir. Tüm meyveler, antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, ancak kızılcık en önemli meyvelerden biridir.

Enflamasyon, vücudun bağışıklık sistemi aşırı yüklenmeye başladığında, sağlıksız bir diyet, kirlilik veya diğer faktörlerden kaynaklanabilecek toksinlerin vücudundan kurtulmaya çalışırken ortaya çıkabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri yüklemek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı hafifletmek için kolay bir yoldur.

 

3. Bazı Kanserlerin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

 

Araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir. Aslında, hem insan hem de hayvan çalışmaları kızılcıkların tümörün ilerlemesini yavaşlatmasına ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile birlikte, kızılcık, en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden kızılcık kanserle mücadele eden yiyecekler olarak kabul edilirler .

 

4. Bağışıklık Fonksiyonunu Geliştirin

 

Bazı çalışmalara göre, kızılcık özü bağışıklık fonksiyonunun birçok yönünü iyileştirebilir ve hatta soğuk algınlığı ve grip semptomlarının sıklığını azaltabilir. Kızılcıklarda bulunan yüksek proantosiyanidin seviyeleri, vücudun bağışıklık fonksiyonunun hastalık ve hastalığa karşı korunmasına yardımcı olur. Bu güçlü polifenoller , bağışıklık sisteminin büyük bir çoğunluğunun gerçekte bulunduğu bağırsak astarını besleyebilir.

Kızılcık suyunun en büyük yararlarından biri zararlı bakterileri yok etme ve bağırsakta birikmesini ve büyümesini engellemesidir. Bu, sağlıklı,  bağışıklık sistemini güçlendiren  bakterilerin, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı güçlü bir savunma oluşturmasını ve gelişmesini sağlar.

 

Kızılcıklar ayrıca C vitamini açısından da zengindir. Bir bardak kızılcık günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 24’ünü sağlar. C vitamini bağışıklığı artırabilir. Aslında, araştırmalar semptomları azaltabileceğini ve zatürree, sıtma ve ishal gibi durumların süresini kısaltabileceğini göstermektedir.

 

5. Sindirim Sisteminden Yararlanın

 

Kızılcıklar temizlik, ishal önleyici, anti-septik ve detoksifiye edici diüretik özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Vücudun toksinleri ve birikintileri elimine etmelerine ek olarak su tutma ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Son araştırmalar, kızılcık faydalarının tüm sindirim kanalındaki bakteri dengesini optimize etmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. .

Meyvenin vücuttaki bakterileri dengeleme kabiliyeti nedeniyle kızılcık “kötü” bakterileri azaltır ve faydalı bakterilerin büyümesini kolaylaştırır. Bu sadece kabızlık, ishal  ve mide asidi gibi semptomları hafifletmekle kalmaz  , aynı zamanda bağırsak mikrobiyomunun sağlığını da artırarak bağışıklık ve besin emilimini artırmaya yardımcı olur .

 

6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltın

 

Araştırmalar, diyetinize kızılcık eklemenin, kanın pıhtılaşmasını engelleme, kan basıncını düşürme ve enflamasyonu azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığına bir dizi yararla gelebileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, düşük kalorili kızılcık suyunun tüketilmesinin, kan basıncı , trigliserit seviyeleri, iltihaplanma ve insülin direnci gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı bulundu . Diğer araştırmalar, kızılcık ve kızılcık suyunun düşük seviyelerde “kötü” LDL kolesterol seviyelerine, faydalı HDL kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olabileceğini ve kalp hastalığı olan insanlarda arterlerin sertleşmesini önleyebileceğini göstermektedir.

 

Kızılcık Besin Değerleri

Göreceli olarak konuşursak, kızılcıklar , tümü düşük miktarda kalori ve şeker için ve yağ veya sodyum içermeyen şaşırtıcı bir bitkisel besin koleksiyonu içerir  .

Ayrıca, kızılcıklar lif, C vitamini ve manganez ile birlikte diğer önemli mikro besinlerin bir ürün yelpazesine sahiptir . Bir bardak (yaklaşık 110 gram) kıyılmış, çiğ kızılcık yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir

 • 6 kalori
 • 4 gram karbonhidrat
 • 4 gram protein
 • 1 gram yağ
 • 1 gram lif
 • 6 miligram C vitamini (yüzde 24 DV)
 • 4 miligram manganez (yüzde 20 DV)
 • 1,3 miligram E vitamini (yüzde 7 DV)
 • 6 mikrogram K vitamini (yüzde 7 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 3 DV)
 • 3 miligram pantotenik asit (yüzde 3 DV)
 • 5 miligram potasyum (yüzde 3 DV)
 • 0,1 miligram bakır (yüzde 3 DV)

Etkileyici miktarda vitamin ve mineralle birlikte, kızılcıklar aynı zamanda yüksek seviyede fito-besin içerir. Kızılcıklardaki en güçlü antioksidanlardan bazıları şunlardır:

 • Antosiyaninler – Kızılcıkta bulunan bu antioksidan sınıfı, vücuttaki serbest radikalleri yok etme yeteneğine sahiptir. Tıbbi araştırmalarda, kilo kaybını arttırmada, kolesterolü düşürmede ve meme kanseriyle mücadelede fayda göstermiştir.
 • Quercetin – Alerjileri azaltmada, eklem ağrısını iyileştirmede ve arter duvarlarının iltihabını azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Benzoik Asit – Güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Kızılcıklarda enfeksiyon riskini azaltan ve idrar yolu enfeksiyonlarını, mesane enfeksiyonlarını ve hatta akneleri tedavi etmek için kötü bakterileri öldürebilen ana bileşiktir.
 • Epicatechins – Kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığına karşı terapötik etkileri vardır
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz