Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı Pancarın Faydaları

Pancarın sağlığa faydaları ;

Antioksidanlar, karotenoidler ve nitratlar gibi birçok minarel pancarlarda bulunur, vitamin ve minerallerle yüklü olmanın yanı sıra süper çok yönlüdürler ve çok çeşitli lezzetli yemeklere kolayca eklenebilirler.

Olası pancar faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin, ayrıca bu besleyici vejeteryanı yemeklerinize dahil etmenin bazı kolay yolları.

Pancar Faydaları

  1. Antioksidanlar bakımından yüksektir
  2. Enflamasyonu rahatlatır
  3. Kalp Sağlığını Teşvik Etmeye yardımcı olur
  4. Detoksifikasyonda yardımcı olur
  5. Beyin Fonksiyonunu Artırır
  6. Sindirim Sağlığına Destek olur
  7. Atletik Performansı Artırır
  8. Sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur
  9. Kan yapıcıdır (Pancar pekmezi tarifi’ne bakınız )

1. Antioksidanlarda Yüksek

Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize eden , oksidatif stresi önleyen ve hücrelerinize zarar verilmesini engelleyen bileşiklerdir . Bazı çalışmalar, antioksidanların, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi birçok kronik hastalığa karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Aslında, pancarlar, güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan ve pancarların sağlık yararlarının birçoğunu sağlayan, betalainler olarak adlandırılan belirli bir tür fitoesterler için mükemmel bir kaynaktır.

Betalainler ayrıca doğal bir bitki pigmenti görevi görür. In vitro çalışmalar, bu güçlü pigmentlerin belirli kanser ve hastalık türlerinin gelişmesine karşı korunmalarına yardımcı olabileceğini bulmuştur.Ayrıca, pancar yeşillikleri de iyi bir miktar lutein ve zeaksantin içerir, iki göz kataraktında merkezi bir rol oynayan bu karotenoidler katarakt önlmede oldukça önemli rol oynarlar.

2. İnflamasyonu rahatlatın

Çoğu durumda inflamasyon, bağışıklık sistemi tarafından vücudun yabancı istilacılara ve enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan normal bir yanıttır. Buda kalp hastalıkları, kanser ve obezite gibi hastalıklara savaş açar.

Bu nedenle pancar gibi bütün gıdaları tüketmek, enflamasyonu kontrol altında tutmak için mükemmel bir yoldur.

3. Kalp Sağlığını Teşvik Etmek

Kalp hastalığı dünya çapında önemli bir sorundur.

Pancar suyunun en büyük yararlarından biri, kalp sağlığını geliştirme yeteneğidir. Pancar, kan akışını iyileştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan vazodilatatörler olarak işlev gören zengin bir diyet nitrat kaynağıdır .

2017’de yapılan küçük bir insan çalışması, pancar suyunun, kontrolsüz kan basıncı olan kişilerde kötü LDL kolesterol düzeylerinin daha düşük olmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

  1. Detoksifikasyonda Yardım

Vücudunuzda toksinleri sürekli temizleyerek sağlığınızı korumanıza yardımcı olan kendi yerleşik detoks sistemi zaten vardır. Böbrekleriniz kanı süzer ve idrar üretir, ciğerleriniz karbondioksit açığa çıkarır, cildiniz gözenekler boyunca partikülleri bastırır ve bağırsaklarınız besinleri çıkarır ve atıkları bertaraf eder. Karaciğeriniz ayrıca, toksinleri ve diğer zararlı maddeleri kandan temizleyerek detoksifikasyonda çok önemli bir rol oynar.

Pancar suyu , karaciğer fonksiyonuna fayda sağlar, etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücudunuzu toksinlerden uzak tutmaya devam eder.

5. Beyin Fonksiyonunu Artırın

Yaşlandıkça, Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi durumlar daha yaygın hale geldikçe zihinsel ve bilişsel işlevlerde bir düşüş yaşama doğaldır.

Bununla birlikte, besinsel nitratların yüksek içeriği nedeniyle, pancar kökü tozunun beyin sağlığına yararlı olduğuna ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı korunmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

6. Sindirim Sağlığını Destekleyin

Pancarlar lif açısından zengindir, her barda 3.8 gram sağlar. Lif , sindirilmemiş bağırsaklardan geçerek, düzenliliğin desteklenmesine ve daha iyi sindirim sağlığının desteklenmesine yardımcı olmak için dışkıya toplu olarak eklenir.

Beş çalışmanın bir derlemesi, artan lif alımının, kabızlığı olan kişilerde dışkı sıklığında artışa neden olduğunu göstermiştir. Sadece bu değil, diğer araştırmalar da, pancar gibi gıdalar yoluyla lif alımınızı arttırmanın başka yollarla da sindirim sağlığına fayda sağladığını ve hemoroid ve görh gibi hastalıklara karşı koruyucu olabileceğini düşündürmektedir .

7. Atletik Performansı Artırın

İster rekabetçi bir sporcu, isterse de düzenli spor yapan biri olun, pancarın performansın artırılmasında güçlü bir etkiye sahip olduğu ve sporcular için en iyi yiceklerden biri olduğu görülmüştür . Bunun nedeni, nitratların vücudunuzdaki hücreler için enerji üretmekten sorumlu organto olan mitokondrinin etkinliğini arttırdığı gösterilmiştir.

2011 yılında yapılan bir insan çalışmasında pancar suyu tüketmenin % 2.8 oranında arttırılmış performans artışı sağladığı görülmüştür. Bir başka insan çalışması, diyetsel nitrat desteğinin, zamanın tükenme süresini uzattığını ve yüksek yoğunluklu egzersize toleransı artırdığını göstermiştir.

8. Sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur

Pancarlar lifle beslenir, ancak kalorileri düşüktür, bu da size birkaç kilo vermeniz için diyete büyük bir katkı sağlar.

Lif yediğinizde, kendinizi tok olarak hissetmenize yardımcı olmak için sindirim sisteminden çok yavaş hareket eder, bu da tokluğun desteklenmesine ve kilo kaybının desteklenmesine yardımcı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz