Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Kırmızı Lahananın sağlığa faydaları ve zararları

Kırmızı Lahananın sağlığa faydaları ve zararları

Kırmızı Lahananın sağlığa faydaları ve zararları

Kırmızı lahana halk dilinde mor lahana olarakda bilinir, çok sayıda besin ve vitamin bakımından zengin olduğu için birkaç yararlı etkiye sahiptir. Kırmızı lahana tüketimi yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur, kanser olasılığını azaltır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve hatta kilo vermeye yardımcı olur.

Bunlara ek olarak, kırmızı lahana alımı cildin ve göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur, kemiklerinizi güçlendirir, vücuttaki toksik maddeleri yok eder, şeker hastalığını önler ve aynı zamanda kalbinize de bakar. Diyetinize kırmızı lahana da dahil olmak ülserlerin tedavisine yardımcı olabilir ve Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirebilir.

Kırmızı lahana Nedir ?

Kırmızı lahana yada mor lahana veya kırmızı kraut olarak bilinir ve Brassicaceae ailesinin bir üyesidir. Yeşil lahana gibi kırmızı lahana yuvarlaktır ve sıkıca sarılı balmumu yapraklarına sarılır ancak renklendirme, lezzet ve doku ile ayırt edilir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak yenebilir ve farklı ülkelerin mutfaklarının lezzetli bir bölümünü oluşturur. Bu sebzenin temel özellikleri kırmızı renk tonu ve acı, acı biber aromasıdır.

Kırmızı Lahana’nın Besin Değeri

Kırmızı lahanın kırmızı rengi, antienflamatuvar özelliklere sahip olan antosiyanin polifenollerin varlığına bağlıdır. Ayrıca yeşil lahana olarak c vitamini içeriğinin iki katı içerir . Kırmızı lahana, manganez, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi minerallere sahiptir . Kırmızı lahana, glukosinolat ve antioksidanların varlığından dolayı ‘anti-kanser’ özelliklerine sahiptir. Diyet lifi, K vitamini, B6 vitamini açısından zengindir ve ayrıca tiamin, riboflavin, retinol ve folat içerir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kırmızı lahana, çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir . C vitamini zararlı mikroplara karşı ilk savunma hattını oluşturan beyaz kan hücrelerinin üretimini katalize eder. Vücudumuzdaki serbest radikallerin kontrolsüz üretimi bağışıklık sistemini bozabilir. C vitamini gibi anti-oksidanlar, ciddi bir hasar vermeden önce bu radikallerle savaşmamıza yardım eder. C vitamini ayrıca vücut dokularımızı korumada etkili olan kolajen oluşumuna yardımcı olur.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kırmızı lahana, kansere yakalanma kabiliyetine sahip olan antosiyaninler ve indoller gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu anti-oksidanlar, aslında hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan hastalığa neden olan serbest radikallere karşı hareket ederler. İndoller kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olurken, A vitamini akciğer kanseri olasılığını azaltır .

Kilo vermenize yardımcı olur

Kırmızı lahana, kalori alımınızı artıracak ve aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacağı için yemeklerinize dahil etmek harikadır. Bunun nedeni, bu sebzenin kalorilerde düşük olması ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan diyet lifi içinde yüksek olmasıdır. Diyet lifi, dışkıya gerekli kütleyi ekler ve böylece gereksiz tüm maddelerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca sizi daha dolgun hissetmenizi sağlar ve sizi aşırı yemek yemekten korur.

Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Kırmızı lahana, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri ile Cildinizi taze ve sıkı tutmaya yardımcı olur. Bu sebzenin tüketimi cilt hücrelerini iyileştirmeye yardımcı olur , cildinizi güneşten korur ve C vitamini bolluğu nedeniyle cildin elastikiyetini korur.

Kemikler için iyi

Kırmızı lahana, kalsiyum, magnezyum , manganez gibi mineraller ve kemik büyümesi ve mineral yoğunluğunun korunması için gerekli olan diğer önemli mineralleri içerir. Bu sebzede K vitamininin varlığı, onu tüketen insanlarda osteoporoz risklerinin büyük ölçüde azaltılmasını sağlar. Bunun nedeni, K vitamininin kemik kalsiyumunu korumak için gerekli olan protein miktarını arttırmasıdır .

Gözler için kırmızı lahana ;

Kırmızı lahana tüketirken, vücudunuz günlük Avitamini ihtiyacının yüzde 33’ünü alır . Bu vitamin, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi 3 farklı formda verilir. Beta-karoten, A vitamini formu olan retinole dönüştürülür ve bu, göz hücrelerinin ışığı algılamasına ve sinir uyarılarına dönüştürmesine yardımcı olur. A vitamini de makula dejenerasyonunu ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Ülser tedavisine yardımcı olur

Kırmızı lahanada glutamin adı verilen özel bir amino asidin varlığı, ülserlerle ilişkili ağrı ve inflamasyonun azaltılmasında yararlı etkilerinden sorumludur. yemeklerinizde kırmızı lahana eklenmesi ülserleri doğal olarak tedavi etmenin en iyi yoludur.

Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur

Kırmızı lahana insanların bilişsel yeteneklerini koruyabilir ve bu nedenle Alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıkların başlangıcını önlemeye veya en azından geciktirmeye yardımcı olur. Belli bir plak tipinin oluşması nedeniyle hafıza kaybı meydana gelir. Kırmızı lahanadaki antosiyaninler, Alzheimer’i bu plağın oluşumunu önleyerek ve böylece beyninizi koruyarak önler.

Kırmızı Lahana Kullanımları

Kırmızı lahana birkaç besin ve vitamin içerir ve çeşitli şekillerde tüketilebilir. Ham olduğunda en yüksek beslenmeyi içerir. Sebzeler ısıtıldığında beslenme faydaları azalmaya başlar. Ülkemizde ve avrupada kırmızı lahana  çoklukla turşusu yapılır ve tüketilir.Mor lahana turşusu tarifi çok yaygındır Rengi, üzerinde bulunduğu malzemeye göre değiştirdiği için genellikle bir pH göstergesi olarak kullanılır. Geleneksel lahanalardan daha uzun süre saklanabilir ve bu sayede hemen tüketme zahmetinden kurtulur.

Kırmızı Lahana Yan Etkileri ve Alerjileri

Kırmızı lahana , bu gibi durumlarda iyi bilinmediği için hamile ve emziren kadınlardan kaçınılmalıdır . Hipotiroidizm, tiroid bezi düşük performans gösterdiğinde gelişen bir durumdur. Bu durumdan muzdarip kişi kırmızı lahana tüketirse, bu durum bozulabilir. Ayrıca diyabetik insanlar, diyabetiklerde kan şekerini etkilediğinden bu sebze tüketimini kontrol ederek yapmalıdırlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz