Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kirazın Faydaları ve Kirazın Besin Değerleri

Kirazın Faydaları ve Kirazın Besin Değerleri

Kirazın Faydaları ve Kirazın Besin Değerleri

Kirazlar tatlı ve sulu özelliklerinden dolayı popülerdir, ancak gittikçe daha fazla araştırma kirazların sağlığınız için de son derece yararlı olduğunu göstermektedir. Peki kirazların faydaları nelerdir ve onları bu kadar faydalı yapan nedir?

Araştırmacılar Kiraz ve vişne meyvelerinin oksidatif stres, iltihaplanma, egzersize bağlı kas ağrıları ve güç kaybı, LDL kolesterol, kan basıncı, artrit semptomları ve uyku kaybını azalttığını buldu .

Kirazın faydaları, serbest radikal hasarlarıyla mücadele eden ve hücrelerimizi koruyan yüksek antioksidanlar seviyesinden gelir .

 

Kiraz Nedir? Kiraz Çeşitleri

Kiraz, Prunus cinsinin bir meyvesidir  . Bilinen iki çeşit kiraz vardır. Bunlar, Prunus avium’dan türetilen türleri (tatlı veya yabani kiraz) ve Prunus cerasus’tan  (ekşi kiraz) türetilenleri içerir .

 

Sulama, ilaçlama, işçilik ve yağmura karşı zarar görme eğilimi kirazları nispeten pahalı hale getirir, ancak meyve için talep hala yüksektir. Kirazlar için en yoğun mevsim yaz aylarıdır.

 

Kirazın Faydaları Nelerdir

 

1. Kiraz ile kilo verin

 

Kirazların sadece kalorileri düşük değil, aynı zamanda araştırmalar kanınızdaki yağ konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olduklarını gösteriyor.

Kiraz alımı, kandaki yağ konsantrasyonunun azalması, yağ kütlesinin yüzdesi ve karın yağ ağırlığı ile ilişkilendirildi. Kiraz tüketerek, kandaki iltihaplanmayı ve lipidleri azaltırsınız.

 

2. Kiraz tüketerek Kalp Sağlığını Artırın

 

Kirazlarda bulunan antioksidanların, kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği bilinmektedir. Yapılan  araştırmalar, kirazın kardiyovasküler faydalar sağladığını ve inme riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

PPAR’lar, yağ ve glukoz metabolizmasına katılan genleri düzenler ve modifiye edildiklerinde kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Aynı şeyi yapan reçeteli ilaçlar var, ancak kalp krizi ve felç gibi ciddi yan etkileri var.

Araştırma ayrıca kirazdaki antosiyaninlerin ve liflerin metabolik risk faktörlerini azaltarak, LDL kolesterol seviyelerini iyileştirerek ve glikoz metabolizmasını sağlayarak kalp sağlığına katkıda bulunduğunu göstermektedir.

 

3. Yüksek Antioksidan Kaynağı

 

Antosiyaninler ve siyanidin, güçlü antioksidanlar sağlayan kirazın iki bileşenidir. Varlıkları kirazları yüksek antioksidan bir besin haline getirmeye yardımcı olur . Kirazlarda bulunan antosiyaninlerin ve siyanidinlerin, aspirinden daha iyi anti-enflamatuar aktivite gösterdiği bulundu.

Ayrıca kirazlarda bulunan antosiyaninlerin farelerde tümör gelişimini ve insan kolon kanseri hücre çizgilerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Kirazın yararlarından bir diğeri, gözlere zarar veren serbest radikallerle savaşmalarıdır. Maküler dejenerasyon, yaşa bağlı görme kaybı ve makula veya gözün merkezi hasarına bağlı bulanık görmedir. Sonunda kişinin birçok günlük işi okuma ve yapma yeteneğini etkileyebilir. Kirazlar maküler dejenerasyon ile savaşmad oldukça etkilidir.

 

Glokoma, optik sinir, retina ve lens üzerinde baskı uygulayan gözün içinde bir sıvı birikmesi oluşur. Tedavi edilmezse basınç göze kalıcı olarak zarar verebilir. Kiraz , makula dejenerasyonu için doğal bir tedavi ve  göz hasarını önlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanları nedeniyle glokom için doğal tedavi görevi görür .

Kirazlar C vitamini bakımından zengin oldukları için cildinizin sağlığını iyileştirebilirler. Kirazın cilde sağladığı faydalar, cildinizi etkileyen enflamatuar koşulları azaltma, elastikiyetini artırma ve yaşlanma belirtilerini azaltma yeteneklerini içerir.

4. Kiraz ile Gut Tedavisi

 

Gut , baş parmağını etkileyen ve acı veren artritik bir durumdur. Ayak başparmağı aşırı ürik asitin bir sonucu olarak sert, iltihaplı ve ağrılı hale gelir. Bu, eklemlerde oluşan kristallere yol açar. Bu yüksek ürik asit seviyelerine hiperürisemi denir ve ağrı, vücudun kristallere karşı doğal antienflamatuar tepkisinden gelir. Yüksek ürik asit seviyeleri diyabet, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yapılan bir çalışmada   iki günlük bir süre içinde kiraz özü ile tedavi edilen 633 gut hastası değerlendirildi. Bu kiraz takviyesi,% 35 daha az gut atak riskiyle ilişkiliydi. Kiraz alımı, gut ve böbrek taşları için reçete edilen bir ilaçla birleştirildiğinde, gut atakları riski yüzde 75 daha düşüktü. Bu nedenle gut diyetinize anında rahatlamak için kiraz eklemek isteyebilirsiniz .

 

5. Enflamasyonu Azaltın

 

Kiraz, iltihaplanma önleyici gıdaların başında gelir .

Yapılan bir çalışmada 22-40 yaşları arasında 10 sağlıklı kadın değerlendirildi. Kadınlar bir gece aç bırakıldıktan sonra iki porsiyon tatlı kiraz tükettiler. Kiraz dozundan önce ve sonra alınan kan ve idrar örnekleri, kirazların iltihaplanmayı azalttığını, iltihaplanma yollarını inhibe ettiğini ve plazma uratını düşürdüğünü göstermektedir. Plazma urat, ürik asitten türetilen tuzdur.

 

6. Potasyum içinde yüksek

 

Bir bardak kiraz, önerilen günlük potasyum değerinizin yaklaşık yüzde 9’unu karşılar. Potasyum bakımından zengin bu leziz yiyecekleri atıştırırken, vücudunuzu birçok organın çalışması için gerekli bir mineralle beslersiniz. Potasyum kalp, böbrekler, beyin ve kas dokuları için hayati öneme sahiptir.

Potasyum inme riskini azaltır, hipertansiyonu ve yüksek tansiyonu azaltır, kas kramplarını azaltır ve kas gücünü artırır.

 

7. Osteoartrit tedavisi

 

Bir çok yaygın artrit türü osteoartrit veya dejeneratif eklem hastalığıdır . Kemikler ve eklem arasındaki kıkırdak yıprandığında oluşur. Bu, kemiklerin kıkırdaktan korunma ve yastığı koruma yerine yastıkları birbirine sürtmesini sağlar.

Kiraz suyunun osteoartrit hastalarına semptom hafiflemesi sağladığını bilinmektedir

 

8.  Uyku döngüsünü düzenlemey yarar

Kiraz , uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesinde kritik bir molekül olan melatonin de dahil olmak üzere yüksek düzeyde fitokimyasallar içerir.Bir çalışmada , 20 gönüllü yedi gün boyunca kiraz suyu konsantresi tüketmişlerdir. Bu işlem sonucunda toplam melatonin içeriği belirgin olarak yükselmiştir.

Melatonin, beyindeki küçük bir bez olan epifiz bezinin ürettiği bir hormondur. Uyku ve uyanıklık döngüsünü kontrol etmeye yardımcı olur. Kiraz suyu ayrıca yataktaki zaman, toplam uyku süresi ve uyku verimliliğinde önemli artışlara neden olmuştur. Bu veriler, kiraz suyunun veya takviyelerinin uyku düzenine fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Kirazın Besin Değerleri

Kirazın faydalarından biri, antosiyaninler, kuersetin, hidroksisinamatlar, potasyum, karotenoidler ve melatonin bakımından zengin, besleyici bir besin olmalarıdır .

Ayrıca, kirazlar  lifli bir besindir  ve mükemmel bir C vitamini besin kaynağıdır. Tatlı kirazlar ayrıca kayısı, üzüm, şeftali, yaban mersini ve eriklerden şaşırtıcı derecede daha düşük glisemik indeksine sahiptir .

Bir bardak (yaklaşık 138 gram) tatlı kiraz yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir ;

 • 87 kalori
 • 22 gram karbonhidrat
 • 1,5 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 3 gram diyet lifi
 • 10 miligram C vitamini (yüzde 16 DV)
 • 306 miligram potasyum (yüzde 9 DV)
 • 0,1 miligram manganez (yüzde 5 DV)
 • 9 mikrogram K vitamini (yüzde 4)
 • 1 miligram bakır (yüzde 4 DV)
 • 2 miligram magnezyum (yüzde 4 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 3 DV)
 • 5 miligram demir (yüzde 3 DV)
 • 3 miligram pantotenik asit (yüzde 3 DV)
 • 29 miligram fosfor (yüzde 3 DV)
 • 9 miligram kalsiyum (yüzde 2 DV)
 • 88 uluslararası birim A vitamini (yüzde 2 DV)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz