Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Kenevir Tohumu Yağı Nedir ?

Kenevir tohumu yağı, kenevir bitki tohumlarından elde edilen soğuk preslenmiş bir yağ türüdür.

Çoğunlukla kenevir bitkisinin yaprakları, sapı ve çiçek açan kısımları gibi diğer kısımlarından çıkarılan yağdan önemli ölçüde farklıdır.

Kenevir tohumu yağı besin değeri (15ml, 1 yemek kaşığı )

Kalori – 130

A vitamini, E, Demir, Çinko, Magnezyum, Kalsiyum, kükürt içerir.

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Peki kenevir tohumu yağı nelere iyi gelir

 1. Mükemmel Nemlendirici

 

Kenevir tohumu yağı, linoleik, alfa-linoleik ve GLA dahil olmak üzere zengin bir doğal yağ kaynağıdır. Bu yağlar kuruluğu yatıştırır ve cildin nem tutmasına yardımcı olan mükemmel nemlendirme özelliklerine sahiptir. Cilt hücrelerinin nem tutma yeteneğini geliştirdiğine inanıldığından, kenevir yağı birçok popüler cilt bakım formüllerine zaten eklenmiştir.

 

 1. Doğal Kepek Çözümü

 

Kenevir tohumu yağı da kepek için etkili bir doğal ilaçtır , saç derisi tarafından sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur. Kenevir yağı kullanılması, kaşıntılı saç derisini rahatlatmaya yardımcı olur.

 

 1. Kuru Saç Tedavisi

 

Kenevir tohumu yağı zengin nemlendirme özellikleri ile, nem kaybını ve buharlaşmayı önlemek için her bir saç telinin besleyici lipidlerle kaplanmasına yardımcı olur. Şampuana ekleyerek düzenli kullanabilirsiniz.

 

 1. Saç Büyümesini Uyarır

 

Saç derisine uygulanan kenevir yağı , kıl foliküllerine doğal kan akışını artırarak kepeğe engel olur ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 

 1. Ağrı Kesici Olarak Kullanılır

 

Son zamanlarda yapılan araştırmalar kenevir tohumu yağının doğal bir ağrı kesici olduğunu ortaya koydu. Ağrılı bölgeye masaj yoluyla sürmek sizi rahatlatacaktır.Unutmayın ki şiddetli ağrılar için bu yağ etkili değildir.

 

 1. Akne tedavisinde kullanılır

 

Kenevir tohumu yağı, bakteriyel aşırı büyüme ve sebum baskılayıcı özellikleri sayesinde akne patlamaları ile baş etmede etkilidir.

 

Sebum üretimini azaltmak sivilce yönetiminde kullanılan etkili bir tedavi tekniğidir, ancak kendi başına yeterli olmayabilir.

 

 1. Bilişsel Fonksiyonu destekler

 

Kenevir yağı aşırı serbest radikal bombardımanının yol açtığı bozulmayı azaltan ve buna bağlı olarak hasar potansiyelini azaltan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu fayda, beyinde, genel bilişsel ve zihinsel fakülteler üzerinde olumsuz etkiye sahip olan beta-amiloid proteinlerin birikiminin azalmasıdır.

 

 1. Bağışıklık sistemini geliştirir

 

Kenevir yağı, özütleme işlemi sırasında elyaf içeriğinin çoğunu kaybeder, ancak soğuk presleme tekniklerini kullanmak, bazı çözünür liflerin tutulmasına yardımcı olur. Bu lifler bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Hastalıklara karşı dayanıklı olmanızı sağlar.

 

 1. Sindirim Sağlığını Destekler

 

Probiyotik bakteriler, aynı zamanda tam gıda işlemeyi desteklediğinden ve şişkinliğe neden olan metabolik yan ürünlerin birikimini azalttıklarından, bağışıklık sisteminizin sağlığına katkıda bulunmaktan çok daha fazlasını yapar. Kenevir tohumu yağı bu yararlı probiyotik bakteriler bakımından zengindir.

 

 1. PMS Belirtilerini Azaltır

 

Kenevir tohumu yağı içinde bulunan GLA, kadınlarda meme hassasiyeti, ruh hali değişiklikleri ve şişkinlik ya da sinirlilik gibi hislerden arınmayı ve aylık olarak yaşanan sıkıntılı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Her ay sinir bozucu PMS semptomlarına (adet öncesi gerginlik) yatkınsanız günlük olarak bir miktar kenevir yağı kullanmak size iyi gelecektir.

 

 1. Kolesterol Seviyelerini Düşürür

 

Kenevir yağı, ideal LDL – HDL kolesterol dengesi elde etmenize yardımcı olarak kolesterol seviyelerinin yönetimine yardımcı olabilir . Bu yağ ayrıca doğal olarak omega 6 ila omega 3 yağ asitleri arasındaki optimum dengeyi içerir.

 

 1. Kanser Riskini azaltır

 

Kenevir yağı anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hücreleri bu biyolojik işlemlerin daha azına maruz bırakmak sırayla meydana gelen mutasyonların olasılığını azaltır.

 

 1. Kilo Kaybı

 

GLA, kazanılan yağ ağırlığının azaltılmasına yardımcı olabilir, çünkü yapılan çalışmalar, daha önce kilo vermiş kişilerin, GLA’ya ek olarak geçen zamanda yağları daha az geri kazandıklarını göstermiştir.Çalışmalar kenevir yağının sağlıklı vücut ağırlığını desteklemede rol oynayabilen omega 3 yağları bakımından zengin olduğunu göstermektedir.

 

 1. Kan Basıncı Yönetimine yardım eder

 

Kenevir tohumlarda doğal olarak bulunan arginin miktarı sayesinde kan basıncı yönetiminine yardımcı olabilir. Arginin, kan damarlarının değişen kan hacmine adapte olmasına yardımcı olan ve nitrik oksidin sentezinde kritik bir rol oynayan bir amino asittir. Damarların bu değişikliklere uyum sağlayamaması, hipertansiyonun ana nedenidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz