Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Kekik Çayının Sağlığa Faydaları ?

Kekik Çayının Sağlığa Faydaları ?

Kekik Çayının Sağlığa Faydaları ?

Kekik, günümüzde, özellikle mutfak alanında kullanılan en popüler bitkilerden biridir. Yemeklerinize eklemenin yanı sıra çay olarak içmeyi de deneyebilirsiniz.Kekik çayı düzenli olarak içmek, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin bolluğu sayesinde sağlığınıza faydalı olabilir.

Kekik nedir ? Kekik, bitkilerin nane ailesine ait küçük bir bitkidir ve yüzlerce yıldan beri zengin bir kullanım geçmişine sahiptir. Örneğin, Orta Çağ’daki insanlar kabusları engellemek için kekiklerinin altına yastıklarını yerleştirdiler. Öte yandan, antik Romalılar, ilave lezzet için peynire ve alkole serpiştirdi. Türkler ise et yemeklerinde kullandı.

Terapötik kullanımlarının yanı sıra kekik  yemeklerde de kullanılır. Taze ya da kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri, yemeklere katılır ve oldukça lezzetlidir. Kekik kullanmanın bir başka popüler yolu da çaydır.

Kekik Çayı Nedir?

Kekik çayı, yaş veya yeni kurutulmuş yaprakların kaynamış suda 5-10 dk kadar bekletilip demlenmesi ile elde edilir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayı düzenli olarak içmek, antioksidanlar , vitaminler ve minerallerin bolluğu sayesinde sağlığınıza faydalı olabilir . Yayınlanmış araştırmalar, kekiğin faydalarını gözler önüne serdi.Nedir kekiğin faydaları ?

Kekik Çayı Boğaz ağrılarına iyi gelir

Kekik Çayı Öksürüğe iyi gelir

Kekik çayı Miğde rahatsızlıklarına iyi gelir

Kekik çayı Kadınlarda Adet döngüsünün düzenlenmesinde faydalıdır

Kekik çayı astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

 

 • Bakterilerle savaş: Bilim adamları kekikte bulunan esansiyel yağların güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Özellikle, E. coli, pnömoni ve ishal gibi çeşitli hastalıklardan sorumlu bakteriyellere karşı etkili olduğu bulunmuştur .
 • İnflamasyonu yönetin: Kekikte aktif bir bileşik olan timol, belirli enflamatuar yolları baskılayarak inflamasyonu yönetmeye yardımcı olabilir
 • Kanser riskini azaltın: Natural Product Communications’da yayınlanan bir çalışma, kekik ekstraktlarının kolon kanserine karşı sitotoksisite gösterdiğini gösterir. Bir başka çalışmada, kekik; meme kanserine karşı yararlı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.
 • Kan basıncını kontrol etme: Fare testi yapan bir çalışmada kekik daha düşük kan basıncına yardımcı oldu. Bu bulgu, insanlarda sağlıklı kan basıncı seviyelerini artırabileceğini düşündürmektedir.

Kekik Çayı Besin Değerleri ve Kafein İçeriği

Kekik yaprakları herhangi bir kafeine sahip değildir; bu nedenle kafeinsiz içecek olarak kabul edilir. Ayrıca sağlığınızı teşvik edebilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve  uçucu yağlar açısından da zengindir.

Kekik nasıl yetiştirilir

Kekik çayı yapmak bitkinin kendisi ile başlar. Kekik büyümesi kolaydır ve kendi bahçenizden hasat edilen yüksek kaliteli yaprakları kullanmak, ticari olarak üretilen çaydan gelen potansiyel toksinlerden kaçınarak en iyi tada sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bol miktarda güneşe maruz kalan, kuru ve cılız bir toprağa kekik ekerek başlayın. Kök bırakırsanız, ortaya çıkan hasat çok hızlı bir şekilde çoğalır. Eğer bitkiler üzerinde özellikle sert olan kuzey ekim bölgelerinde yaşıyorsanız, kekik bitkilerinizi ilkbaharda geri dönmelerine yardımcı olmak için yaprak dökmeyen dallar ile örtün.

Hasat kekiği basittir: Bitkiler çiçek açmaya başladığında, dalların üst yarısını kesin ve onları karanlık, kuru bir yere asın. Ayrıca bunları fırında veya işlemi hızlandırmak için bir gıda kurutucusuna da koyabilirsiniz. Çiçekler kuruduktan sonra yaprakları çıkarılır ve kullanılmaya hazır olana kadar karanlık bir köşede saklanır. Ve sonrasında kekik çayı yapabilirsiniz.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır

Malzemeler:

2 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı

 • 2 ila 4 bardak arıtılmış su
 • Saf bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Kaç bardak yapmak istiyorsanız o kadar suyu tencereye dökün ve kaynatın.
 2. Eklenmiş her bardak su için 2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak koyun.
 3. Kaynamış suyu bir demlik içine dökün ve 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 4. Daha sonra içeceğin tadını çıkarın, ancak 2 bardaktan fazla içmeyin.
 5. Daha fazla lezzet için bir miktar ham bal ekleyebilirsiniz.

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik belirli formda tüketilmesi güvenli kabul edilir. Bu bitkinin de alerjik reaksiyonlar gerçekleştirebileceğini unutmayın. Hamile kadınlar, düşük aktiviteye sahip olduklarından dolayı kekik  tüketmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz