Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kefir Nedir? Kefirin faydaları

Kefir Nedir? Kefirin faydaları

Kefir Nedir? Kefirin faydaları

Kefir etkileyici sağlık yararları ile doludur. Kefir’in sağlığa faydalarından bazıları, sindirim sistemini desteklemeyi, iyi bir probiyotik kaynağı olması, enfeksiyonla savaşması, laktoz intoleransını tedavi etmeyi, kanseri önlemeyi, osteoporozla savaşmayı, alerjik reaksiyonları tedavi etmeyi, cilt koşullarını iyileştirmeyi, detoksizör olarak davranmayı, yaraları iyileştirmeyi ve gıda zehirlenmesini tedavi etmeyi içerir. .

Beslenme uzmanları kefir tüketmenin sindirim sorunlarından korunmanıza yardımcı olduğunu açıkladı.

Vücudunuzun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu bir probiyotik güç merkezidir. İnsanlar yeterli miktarda kefir içererek alerjik reaksiyonlarla bile mücadele edebilirler.

 

Kefir Nedir?

Tahıllardan yapılmış fermente bir içecektir. İkincisi, maya ve bakteri kombinasyonudur.Su ve süt gibi kefir çeşitlerini bulabilirsiniz. Her çeşitlilik çok sayıda sağlık yararı içerir ve bu nedenle beslenme uzmanları insanların kefirleri günlük beslenmelerine dahil etmeye teşvik ediyor.

Kefirin Besin Değeri

Kalsiyum% 20

Kaloriler 104 Kcal

Karbonhidratlar 7 g

Yağ 6 g

Magnezyum% 5

Protein 6 g

Fosfor% 20

Riboflavin 19%

B12 Vitamini% 14

 

Kefirin Sağlığa Faydaları

 1. Probiyotiklerin Kaynağı

 

Vücudunuzun probiyotiklere de ihtiyacı vardır. Probiyotikler, çeşitli vücut fonksiyonlarını yerine getirebilen mikroorganizmalardır. Ayrıca, bağırsak sağlığını korumak ve bağışıklığı artırmak için probiyotikler gereklidir.

Araştırmalar, probiyotiklerle zenginleştirilmiş kefirin bulaşıcı bakterilerle ilişkili semptomları engelleyebildiğini ortaya koydu.

 

 1. Sağlıklı Sindirim Sistemi İçin Kefir Tüketin

 

Kefir gibi fermente süt ürünleri bağırsak sağlığının korunmasında esastır. ve ikincisi de sindirime yardımcı olur. Gelişmiş sindirim sağlığı ile birlikte kefirden bol miktarda besin alabilirsiniz. Beslenme uzmanları, ishali tedavi etmek için kefir tüketmeyi tavsiye ediyorlar.

İçerisinde bulunan özellikler sadece düzensiz bağırsak hareketlerinizi düzenlemekle kalmayacak, aynı zamanda enerji seviyelerini de artıracaktır.

 

 1. Kefir Enfeksiyon ile Mücadele Eder

 

Viral enfeksiyonlar ve enfeksiyöz bakteriler çoğu durumda ateş, grip, ishal ve mide bulantısı getirir. Hastalığa neden olan bakterilerle savaşmak için kefir tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanları kefir gibi sağlıklı bir kaynaktan bakterileri yok etmeyi ve düzenli olarak antibiyotik tüketmekten kaçınmayı önerir.

Kesinlikle bakterileri önler, ancak iyi bakterileri de ortadan kaldırabilirler. Bu durum bakteri dengesizliğine yol açacaktır. Her gün tüketildiğinde, kefirde bulunan besinler bakterilere etkili bir şekilde savaşır ve sizi viral enfeksiyonlardan korur.

 

 1. Laktoz intoleransını tedavi eder

 

Laktoz intoleransı vücudunuzun belirli süt şekerlerini sindiremediği anlamına gelir. Kefir’i günlük beslenmen dahil ederek laktoz intoleransını tedavi edebilirsiniz. Süt şekerini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu laktik aside dönüştürerek etkili bir şekilde parçalayabilir.

Ayrıca kefir, sütten daha az laktoz içerir ve içinde bulunan enzimlerin, vücudunuzun süt şekerini daha fazla işlemesine izin verir.

 

 1. Kanseri önler

 

Kanser, kontrol edilemeyen kanserli hücre ve tümör büyümesi ile yayılan hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Çalışmalar kefirde bulunan iyi bakteri miktarının tümör gelişimini engelleme potansiyeli olduğu sonucuna varmıştır.

Ayrıca, içinde bulunan probiyotikler, belirli bileşenlerin vücudunuzdaki kanserojenlere dönüşümünü yavaşlatır. Kefir’in bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gerekli olan bir antioksidan olarak da çalıştığı söylenir.

 

 1. Osteoporoz için

 

Osteoporoza katkıda bulunan semptomlarla mücadele etmek için yeterli kalsiyum almalısınız.Osteoporoz zayıflayan kemiğe ve kırık risklerine yol açar. Her yıl yaklaşık 200 milyon insan osteoporozdan muzdariptir. Uzmanlar, D vitamini ve kalsiyum alımı eksikliğinin bu sağlık sorununa katkıda bulunduğunu gösteriyor. Kefirde bol miktarda kalsiyum bulabilirsiniz. Beslenme uzmanları, kemiklerinizi güçlendirmek için haftada en az 2-3 porsiyon tüketmeyi tavsiye ediyorlar.

 

 1. Allerjik Reaksiyonlar İçin

 

Çocuklar ve yetişkinler, benzer şekilde alerjik reaksiyonlara eğilimlidir. Bu durumu kefir’i beslenmenize dahil ederek tedavi edebilirsiniz. Araştırmalar, kefirin, bu durumla ilişkili semptomları engelleyebilecek anti enflamatuar etki içerdiğini göstermiştir.

Ayrıca, beslenme uzmanları astımın yaygın olarak kefir tüketerek kontrol edebileceğinizi belirtmektedir.

 

 1. Detoksizatör

 

Dış faktörler vücudunuzu içsel faktörler kadar etkileyebilir. Bu nedenle, sağlık dostu bir çözüm doğal bir çözüm bulmanız gerekir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, kefirin detoksifiye edici olarak kullanılabileceğini iddia etmektedir. Vücudunuzun toksinleri, kimyasalları ve zehirli atıkları atmak için düzenli olarak detoksifikasyona ihtiyacı vardır.

Düzenli olarak tüketildiğinde, kefir toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 

 1. Cilt durumunu iyileştirir

 

Kefirin içinde bulunan laktik asidin, cildinizin en iyi dostu olduğu söylenir. Gözeneklere derinlemesine girer ve serbest radikallerin zarar verdiği hücreleri ve dokuları gençleştirir. Serbest radikaller cilt hücrelerinizi tahrip edecek kadar güçlüdürler.

Bu durum ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmış cilt ile sonuçlanır. Erken yaşlanma da diyebilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli olarak kefir tüketmek, cildinizi pürüzsüz olmasını ve laktik asitle birlikte bol miktarda besin almanızı sağlar.

 

 1. Yaraları iyileştirir

 

Anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklerle zenginleştirilmiş kefir, yaraları etkili bir şekilde iyileştirebilir ve yatıştırabilir. İçinde bulunan bileşenler, etkilenen bölgedeki enfeksiyonun yayılmasını durdurabilir.

 

 1. Gıda zehirlenmesini önler

 

Herkes bazı yiyecekleri sindiremez ve yiyecek zehirlenmesine yol açar. Eğer gıda zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız kefir tüketin ve hemen bir uzmana gözükün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz