Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Kedi ve Köpeklerden Corona Virüs Bulaşırmı

Kedi ve Köpeklerden Corona Virüs Bulaşırmı

Kedi ve Köpeklerden Corona Virüs Bulaşırmı

Bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken özellikle son bir haftadır sokaklarda gördüğüm evcil kedi ve köpek sayısının artmasıdır.Öyleki para verilip alınan cins köpekleri bile sokaklarda görür oldum. Bu sebepten corona virüsün evcil hayvanlar üzerinde bir etkisi varmı bir araştırma yaptım.Yazımıza devam edelim.

COVID-19 yani corona virüs insandan insana bulaşan bir virüstür.. Köpek ya da kedilerden veya tavuk,tavşan,kaplumbağa vb. evcil hayvanlarınızdan insanlara Corona virüs bulaşması söz konusu değildir.

 

Hayvanlarda bulunan corona virüsü tipi, İnsana bulaşan corona virüsten farklıdır ve hayvanlarda insanlarda görülen septomlar yani solunum güçlüğü, ateş, burun akıntısı gibi belirtilere neden olmaz. Köpek ve kedilerde veya en çok tavuklarda bu belirtiler olabilir ama bu corona virüs değildir. Buna neden olan farklı virüs tipleri vardır. Bu belirtileri evcil hayvanınızda görüyorsanız corona virüsten şüphelenmek yanlıştır. Bu durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.Çünkü evcil hayvanınızda başka bir sağlık sorunu var demektir ki buda size herhangi bir zarar ve hastalık vermez.

COVID 19’un köpek ve kedilerde veya diğer evcil hayvanlarınızda hastalık oluşturduğuna dair herhangi bir kanıt ya da veri yoktur. Evet bir yarasa türünden çıkması sizi endişelendiriyor anlıyorum.Ama aynı şey değildir. Üstelik insandan hayvana bulaşmış 1 corona virüs vakkası vardır.

Köpeklerin enterik (yani bağırsakta yaşayan) corona virüsüne karşı bir aşı mevcuttur.Bu aşının insanlarda mevcut olan corona virüse karşı hiç bir etkisi ve tedavisi yoktur.Tamamen farklı hastalık türüdür.

Sosyal medyada bulunan bilgi kirliliği ve bu yanlış bilgiler insanların evcil hayvanlarını terk etmelerine, sokağa bırakmalarına veya barınaklara bırakmalarına neden olmaktadır.Evcil hayvanınızın size virüs bulaştırmasına dair hiç bir bilimsel açıklama ve kanıt yoktur.Hayvanlarınız güvende ve sağlıklı durumdadırlar.

Tarım Bakanlığı’nın hayvanlarla ilgili birimleri, yurt dışından gelen evcil hayvanlara da corona testi yapıyor, bunun dışında her ihtimale karşı hayvanlar da 14 günlük karantina uygulamasına tabi tutuluyor. Bu hayvanlardan insanlara virüs bulaşma durumu için değil onların sağlığı için yapılmaktadır..

 

Kesinlikle evcil hayvanlarınız masumdur. Lütfen onları sokağa bırakmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz