Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Keçi Sütünün Faydaları

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi Sütünün Faydaları

 

Yıllardır keçi sütü egzotik bir tür süt olarak görülmekte ve dünyanın hemen hemen her bölgesinde üretilmektedir. Ülkemizde ise son yıllarda popüler olmuştur.İlk başlarda dondurma üretiminde kullanılan keçi sütü şimdilerde sağlığa faydaları için kullanılmaktadır.

Dünya nüfusunun yaklaşık% 65’i keçi sütü içiyor.

Ancak ineğin sütünden keçi sütünü seçmenizin belirli bir nedeni var mı? Evet, aslında inek sütü yanında keçi sütünün tüketilmesinde bazı faydalar vardır; bunların daha önce hiç duymadığınız keçi sütü faydaları olup sizi şok etmesi muhtemeldir. Keçi sütünün başlıca avantajlarının gerçekte ne olduğunu kontrol edelim.

Keçi sütü besin Değeri (fincan başına, 240ml),% RDI

Kaloriler 168

Toplam Karbonhidrat 11g

Toplam Yağ 10g

Protein 9g

A vitamini 483IU% 10

D Vitamini 29IU% 7

Thiamin 0.1mg% 8

Riboflavin 0.3mg% 20

B6 Vitamini 0.1mg% 6

Pantotenik Asit 0.8mg% 8

Kalsiyum 327mg% 33

Demir 0.1 mg% 1

Magnezyum 34.2mg% 9

Fosfor 271mg% 27

Potasyum 500mg% 14

Çinko 0.7mg% 5

Bakır 0.1 mg% 6

Selenyum 3.4mcg% 5

Keçi Sütünün Faydaları

Bu yazımızda keçi sütünün yararları ile inek sütü kıyaslaması yapacağız.

1. Keçi Sütü Daha Az Laktoz İçeriyor

Açıkçası, hiçbir hayvan sütü tamamen laktozdan yoksun değildir. Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan insanlar neden olduğu bağırsak rahatsızlığı nedeniyle inek sütünü tüketmenin ne kadar üzücü olduğunu çok iyi biliyor.

Keçi sütündeki gerçek laktoz miktarının ineğin sütündeki miktardan daha azdır

Bunun sizin için anlamı nedir? Keçi sütünü içtikten sonra sindirim sorunlarına sahip olmanızın daha az olası olduğu anlamına gelir.

2. Keçi Sütü Daha Fazla Kaloriye sahiptir

Bazı insanlar ve kültürler, beslenme gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ya da çocuklarda büyümeyi desteklemek için yardımcı madde olarak süt tüketir.Keçi sütü kalori bakımından diğer sütlerden daha zengindir

3. Keçi Sütü Daha Az Allerjeniktir

Laktoz intoleransı bir tür alerji olarak kabul edilirken,bu şekerin parçalanmasını teşvik eden spesifik bir enzim eksikliğidir. Bu süt alerjisi tamamen farklıdır, çünkü genellikle bireyin süt içinde bulunan belirli bir protein veya amino asit dizisine karşı özellikle hassas olmasını içerir.

Görünen o ki, ineklerden elde edilen süt, özellikle bu süt türünden doğabilecek yaklaşık 20 farklı tipte alerji olduğu için çocuklarda bir numaralı alerji kaynağıdır.

Öte yandan keçi sütünün alerjilere ve ardından iltihaplanmalara neden olma olasılığı çok düşüktür.

Çocuklara inek sütü vermeye devam eden ebeveynler, alerji sonucu enflamatuar hasarı kötüleştirebilir, çocuğa irritabl bağırsak sendromu, kolit veya hatta astım ya da egzama gibi otoimmün hastalıklar gibi ciddi koşullara yatkınlık verebilir. Keçi sütü tüketmek bu hasarlardan korunmanızı sağlar.

4. Keçi Sütü Zengin Kalsiyum Kaynağıdır

Keçi sütü fincan başına düşen mineralin günlük alımının yaklaşık% 33’ünü, inek sütünde ise % 28’ini sağlar.

Günlük kalsiyum gereksinimlerinizi karşılamayacağınızı düşünüyorsanız, daha fazla keçi sütü tüketmek, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

5.Kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur

Keçi sütü aslında normalde vücut yağı olarak depolanmayan, aksine enerjiye dönüştürülen zengin bir orta zincirli yağ asidi kaynağıdır. Daha iyi yağ seçimleri yaparak, beslenmede depolanan kolesterol miktarını azaltır ve serum seviyelerinde net bir düşüşe yol açar.

Bu da kalp hastalığı riskini azaltır ve düzenli bir keçi sütü tüketimi, HDL seviyelerine olumlu yönde faydalı olabilir.

  1. Keçi Sütü Daha İyi Emilir

Kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi bazı önemli minerallerin zengin kaynağı olmasının yanı sıra, keçi sütü inek sütünden daha kolay emilir. Minerallerin daha fazla biyo yararlanımı, bir eksikliğin ortaya çıkma ihtimalinin çok daha az olduğu anlamına gelir.

Keçi sütü ayrıca, genel sağlığın birçok yönünü olumsuz yönde etkileyebilecek anemiyi hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilecek demir içerir.

  1. Büyük Protein Kaynağı

Ortalama olarak, bir bardak inek sütü yaklaşık 8 g protein sağlar.Bununla birlikte, keçi sütü aslında bir bardak süt başına 9 g protein sunarak inek sütünden daha iyidir, bu da daha yüksek yağ oranı ve toplam kalori yoğunluğu ile büyüme yakıtı olarak keçi sütünü önemli yapar

  1. Keçi Sütünün Cilde Faydaları

Keçi sütünün sahip olduğu birçok vitamin, cildin yapısal bariyerini güçlendirerek nem tutmaya yardımcı olur.

Cilde uygulandığında antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bakteriyel aşırı büyümeyi önlemek için pH’ı dengeleyebilir.Keçi sütü aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin alınmasına yardımcı olan ve aynı zamanda cildinizi iyileştiren etkili laktik asit içerir.

  1. Sağlıklı Gebeliği Destekler

Kalsiyum gereksinimleri hamilelik sırasında önemli ölçüde artar. Bir annenin yeterince kalsiyum tüketmemesi durumunda, doğmamış çocuk gerekli kotayı karşılamak için kalsiyumu annenin kemiklerinden alır. Bu anne için çok kötü bir haber, çünkü kemikleri artık tehlikeye girecek ve daha sonraki yıllarda kırıklara ve hatta osteoporoz gelişimine daha yatkın olacak.

Bu nedenle keçi sütü kullanarak kalsiyum alımınızı arttırmanız çok önemlidir. Sahip olduğu konjuge linoleik asit aynı zamanda, yeterli beslenme folatlarının tüketilmesiyle birlikte doğmamış çocuğun sağlıklı beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olur ve sinir tüpü rahatsızlıklarından tamamen kaçınılır.

Sonuç

Bu makaleyi okuduktan sonra, keçi sütünden yararlanacağınız konusunda iyimseriz. Taze organik keçi sütü bulmak zor olabilir ve inek sütünden pahalı olabilir.Ne olursa olsun mutlaka tüketin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz