Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kavunun Faydaları Nelerdir. Kavunun Besin Değerleri

Kavunun Faydaları Nelerdir. Kavunun Besin Değerleri

Kavunun Faydaları Nelerdir. Kavunun Besin Değerleri

Kavun, çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu gösterilen çeşitli antioksidanlar, fito-besinler ve elektrolitler sağlayan bir meyvedir. . Oksidatif stresin yanı sıra, bugün batı ülkelerinde yaygın olan çok çeşitli inflamatuar hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilirler.

Diğer besin öğelerinin yanı sıra, kavun beslemesinde iki özel, koruyucu fito-besin bulunur: karotenoidler ve cucurbitacinler. Bunlar kanser, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklar dahil hastalıkların önlenmesiyle bağlantılı iki güçlü antioksidandır. Ayrıca vücuttaki serbest radikal hasarını durdurmaya ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olurlar.

 

Kavun kalorileri düşük, fakat besin değerleri yüksektir. Kavun içinde yüksek seviyelerde bulunan A Vitamini, sağlıklı görmeyi ve cildi teşvik eden, bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihabı azaltan bilinen bir antioksidandır . Aynı zamanda kavunlarda yüksek oranda bulunan antioksidan C vitamini ile birlikte, bu vitaminler sağlıklı mukus membranlarının, hücresel sağlığın korunması ve hastalığa yol açabilecek DNA hasarının önlenmesi için gereklidir.

Kavunun birçok sağlık yararı için daha da fazlası var. Kavun şimdi süperoksit dismutaz (SOD) adı verilen bir enzimi çıkarmak için kullanılıyor . Bu, çoğunlukla kavun kabuğunda bulunan güçlü bir antioksidandır. İnsan vücudunun içini oksidatif strese karşı koruyan öncü bir antioksidan olarak hayati bir rol oynar.  Kavun tohumları da önemli omega-3 yağ asitleri sağlar.

 

Kavun Besin Değerleri

Kavun beslenme değeri nedir? Kavun beslenmesi, karotenoidler şeklinde harika bir C vitamini ve A vitamini kaynağıdır . Aslında, kavun, A vitamininin en yüksek meyve kaynaklarından biridir. Kavundaki beslenme aynı zamanda potasyum, K vitamini, magnezyum, lif ve tiamin, niasin ve folat dahil B vitaminlerini içerir.

Kavun içinde kaç tane karbonhidrat var? Bir kavun içinde ne kadar kalori var? Bir su bardağı (yaklaşık 160 gram) kavun beslenmesi yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir :

 • 4 kalori
 • 1 gram karbonhidrat
 • 3 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 4 gram lif
 • 412 uluslararası birim A vitamini (yüzde 108 DV)
 • 7 miligram C vitamini (yüzde 98 DV)
 • 427 miligram potasyum (yüzde 12 DV)
 • 6 mikrogram folat (yüzde 8 DV)
 • 1,2 miligram niasin (yüzde 6 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 6 DV)
 • 4 mikrogram K vitamini (yüzde 5 DV)
 • 2 miligram magnezyum (yüzde 5 DV)

Ayrıca kavun beslemesinde bazı pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, bakır, manganez ve selenyum bulunur.

 

Kavun Sağlığa Faydaları

En iyi kavun avantajlarından bazıları şunlardır:

1. Büyük A ve C Vitamini Kaynağı

Kavun özelliği sayesinde yüksek miktarda antioksidanlar vitamin A ve vitamin C barındırır.Buda oksidatif stres ile mücadele serbest radikal hasarı önlemede yararlı olmaktadır.

Kavun beslemesinde beta-karoten ve alfa-karoten adı verilen iki tip A vitamini antioksidanı bulunur .

Bu antioksidanların ve diğer karotenoidlerin, insanlardaki kronik hastalıklara oldukça faydalıdır. Enflamasyon ve serbest radikal hasarı çeşitli hastalıkların oluşumuna bağlıdır. Bu nedenle kavun tüketmek, yaşa bağlı koşullara karşı vücudun savunmasını inşa etmek ve vücudun genç ve sağlıklı hissetmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur.

2. Güçlü Fitokimyasallarla Kanserle Savaşır

Kavun beslenmesi beta-karoten, lutein, zea-ksantin ve kriptoksantin gibi zengin bir antioksidan flavonoid kaynağıdır. Bu antioksidanların vücutta koruyucu bir rolü vardır. Hücreleri ve diğer yapıları serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarlarından ve streslerden korurlar.

Araştırmalar, kavun antioksidanlarının kanserli hücre apoptozuna veya kanserli hücrelerin kendi kendine tahribata yol açtığını göstermektedir.

Ek olarak, birçok başka çalışma, A vitamini ve C vitamini açısından zengin olan yüksek miktarda meyve ve sebze kaynağı tüketmenin, hücre mutasyonunu önlemenin en iyi yollarından biri olduğunu göstermektedir. Her gün beslenmenize beş veya daha fazla meyve ve sebze dahil etmek, bu pozitif koruyucu etkilerden dolayı akciğer, kolon, prostat ve ağız boşluğu kanserlerinden korunmanıza yardımcı olabilir.

3. Anti-inflamatuar Özellikler içerir

Çalışmalar, deneylerde,  özellikle yüksek miktarda kavun ve diğer meyvelerde alım yapan kişilerin kan dolaşımında düşük C-reaktif protein (CRP ) seviyelerinin bulunduğunu göstermektedir. CRP, vücuttaki iltihaplanma seviyelerini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir belirteç olduğundan , bu durum, tehlikeli iltihaplanmayı durduran kavunun nekadar değerli bir meyve olduğunu gösterir.

4. Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp krizi veya inme riski gibi kalp ile ilgili birçok sorun kronik, istenmeyen iltihaplanma ve kronik oksidatif stres ile başlar.

Çok sayıda çalışma, kavunun kardiyovasküler hastalık gelişimi riskini azalttığı yönündedir.

 

 1. Bağışıklığı artırır

 

Kavun içinde bulunan karotenoidler  bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonları önler. Spesifik bir karotenoid, beta-karoten, hem insanlarda hem de hayvanlarda bağışıklık kazandırma konusunda ün sahibidir.

 

 1. Dayanıklılık ve sağlam kas yapısı

 

Kavun beslemesi, ılımlı miktarda elektrolit potasyum sunar. Potasyum hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir.

Kavunlarda bulunan potasyum, sporcular veya özellikle aktif olanlar için önemli bir besindir. Bir damar genişletici olarak kabul edilir, çünkü kan damarlarını gevşetir. Bu,  kan basıncını düşürür ve kas kramplarına karşı korur. Ayrıca, kas, güç ve dayanıklılık geliştirirken kasın daha hızlı iyileşmesini ve vücuttaki stresin azalmasını sağlar.

7. Göz Sağlığını Korur

Kavun beslenmesi, beta-karoten, A vitamini, C vitamini, lutein  ve zeaksantin gibi göz sağlığının korunmasında hayati bir rol oynayan önemli besinler sağlar .

Örneğin Zeaksantin , antioksidanlar ve koruyucu UV ışık filtreleme işlevleri sağladığı düşünülen gözün retinaline emilen önemli bir karotenoiddir.

8. Cilt Sağlığını Korur

Havuç, tatlı patates, balkabağı ve elbette kavun gibi portakal rengindeki yiyecekler de yüksek miktarda karotenoid kaynağıdır. Karotenoidler cilt kanseri riskini azaltabilir .

 1. Kavun sağlıklı sindirim için iyidir

 

Kavun özellikle nemlendirici bir meyvedir. Yüksek su yüzdesi, sindirim sisteminin nemlenmesini sağlamasına, vücudu detoksifiye etmesine ve toksinleri ve atıkları uygun şekilde atmasına yardımcı olur. Kavun ayrıca sindirimi kolay olduğu bilinmektedir ve FODMAP içermez . FODMAPS, irritabl barsak sendromu ve diğer sindirim bozuklukları ile ilgili semptomları tetikleyebilecek sindirimi zor karbonhidratlardır.

10. Vücut Detoksuna Yardımcı Olur

Kavun beslenmesi elektrolitler açısından zengindir Kavun gibi suyla zengin besinler şişkinlik ve kötü sindirim rahatsızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Kavun beslemesinin potasyum yönü, kalbinizi kan pompalamak için kalbe ve kanı filtrelemek için böbreklerinizi tetikler ve aynı zamanda vücuttaki hidrasyon seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

 

 1. Vücudun pH Seviyesini geri yükler

 

Ek olarak kavun dahil kavun çeşitlerinin alkali gıdalar olduğu kabul edilir. Bu , vücudun pH seviyesini tekrar doğal seviyesine getirmeye yardımcı olabilecekleri anlamına gelir . Bazı uzmanlar, hastalığın vücuttaki alkali bir ortamda, daha asidik bir sisteme kıyasla daha fazla zaman geçirdiğine inanmaktadır, bu nedenle kavun ve diğer alkalin oluşturan yiyecekleri yemek vücudunuzu iltihaplanma ve hastalık oluşumundan koruyabilir.

 

12. Düşük Kalori ve Kilo Kaybı Desteklemeye Yardımcı Olur

Kavun, fincan başına yaklaşık 54 kalori içerir. Aynı zamanda su ve çeşitli besin maddeleri bakımından yüksektir ve herhangi bir kilo kaybı planına mükemmel bir katkı sağlar . Kavun, sahip  olduğu düşük kalori miktarına bağlı olarak yüksek besin yoğunluğuna sahip bir besindir ,Düşük kalorili bir diyeti izleyenler bazen besin eksiklikleri, zayıf sindirim, düşük bağışıklık ve zayıflık yaşayabilir, diyetinize kavun eklemek bu riskleri dengelemeye yardımcı olabilir ve kilo verme sürecinde bol miktarda vitamin ve mineral elde etmenizi sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz