Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Güzellik ve Bakım » Kaş ve Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi

Kaş ve Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi

Kaş ve Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi

Kafanızdaki saçlara çok benzeyen kaşlar incelebilir veya büyümeyi durdurabilir. Bunu herhangi bir sebepten dolayı yaşayabilirsiniz.

Kaş saç dökülmesi nedenleri

Bir veya iki kaşın incelmesi durumunda enfeksiyon, cilt rahatsızlıkları, hormonal değişiklikler veya aşırı aktif bağışıklık sistemi olabilir. Beslenme eksiklikleri , fiziksel travma veya duygusal stres de azalan kaşlara neden olabilir.

Ayrıca tüm insanlar tarafından yaygınca konuşulan saçların dökülmesinin genetik olduğudur.Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Genetik olması durumu yine aşağıda saydığımız sebeplerden olmaktadır.

Diğer bir deyiş ise mevsimsel saç dökülmesidir.Mevsimsel saç dökülmeside insan vucudunda ki vitamin eksikliğinden, aşırı sitres , beden yorgunluğu vb gibi sebeplerden olabilir..

Alopecia areata nedir ?

Alopesi areata bir otoimmün hastalıktır . Bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi vücudunuzun bir kısmını düşman olarak tanır ve ona saldırır. Alopecia areata, kıl köklerinin geliştiği, saç üretimini yavaşlatan veya durduran saç köklerini hedefler.Birkaç çeşit alopesi vardır:

Alopesi areata rastgele saç dökülmesine neden olur.
Alopecia universalis tüm saçların tamamen ortadan kalkmasıdır .
Frontal fibrozing alopesi , saç dökülmesinin yanı sıra saç dökülme ve kaş kaybı ile birlikte skarlaşmaya neden olur .

Doktorlar, bir epizodu tetikleyen şeylerden emin değiller ama Ulusal Alopecia Areata Vakfı’na göre hastalığın inaktif hale gelmesiyle saçların geri gelmesiyle gelebilir ve gidebilir. Alopesi ayrıca tırnak ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir.

Saç ve Kaşların Dökülmesinde Besin eksiklikleri

İnsan vücudu, enerji kaynakları ( karbonhidratlar , proteinler , yağlar), amino ve yağ asitleri, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere besin maddelerini gerektirir . Bunlardan bazıları saç büyümesini sürdürür ve etkiler , bu nedenle bunlardan herhangi birinin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

Eksikliği vitamini ya da çinko olabilir hücre büyümesini yavaşlatabilir ve üretimini engelleyebilir nemlendirici sebum (yağ). Saç dökülmesini etkileyebilecek diğer daha spesifik eksiklikler şunlardır:

Biyotin (B-7 vitamini)

C vitamini ( kolajen gelişimi)

Demir

E , B-12 ve D vitaminleri

Sistein

Omega-3 yağlı asitler

Egzama (atopik dermatit)

Egzama , kaşıntı, kızarıklık, sızıntı ve tahrişe neden olan bir deri iltihabıdır. Aşırı duyarlı bir bağışıklık sistemi tarafından uyarılır ve bir defalık alevlenme veya devam eden bir durum olarak ortaya çıkabilir.

Saç köklerinin deriye gömüldüğü için, egzama düzgün saç büyümesine engel olabilir.

Sedef hastalığı

Sedef bir olan otoimmün bir hastalıktır deri hücreleri çoğalmaya neden olur o kadar hızlı kırmızı, kalın, pullu ve ağrılı yamalar oluşur, saç foliküllerine engelleme ve bu büyümeyi durdurur..

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit bir alerjen veya toksik tahriş edici madde ile temastan kaynaklanır. Kaşıntı hissedebilir veya yanma hissi yaşayabilirsiniz. Kaşlarınızın yakınındaki bölge etkilenirse, iltihap saç gelişimini engelleyebilir.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit genellikle devam eden bir durumdur. Bilim adamları bir mantarın ya da cildin aşırı yağlanmasının neden olduğuna inanırlar. Seboreik dermatit , kaşlarda bile kepeklere yol açar .

Tinea kapitis (ringworm)

Ringworm olarak bilinen tinea capitis de fungaldir. Kırmızı, kaşıntılı, kabarık, halka şeklindeki yamalar, sızıntı ve kabarcıklar üretir. Bu yamalar kaşların üzerinde göründüğünde, genellikle saç dökülür ve bir kel yama bırakır.

Tiroid sorunları

Tiroid hastalığı , kaşın saç dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Tiroid beziniz metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretir.

Bu bez çok fazla veya çok az miktarda hormon ürettiğinde, vücudunuz bir kaç normal süreci bozarak dengeden çıkar. Bu saç büyümesini içerir.

Hipotiroidizm , halsizlik, kilo alımı ve beyin sisteğine neden olurken, hipertiroidisi olan kişilerde sıklıkla kalp çarpıntısı, şişkinlik ve kilo kaybı olur.

Hansen hastalığı (Cüzzam hastalığı)

Hansen’in hastalığı ( Cüzzam hastalığı ) bakterilerden kaynaklanır ve tüm cilt üzerinde yaralar olarak ortaya çıkar. Birçok ülkede yaygındır, ancak Birleşik Devletler’de değildir. Lepromatoz lepraşı, vücudun her yerinde lezyonlar ve saç dökülmesini, uyuşukluğu ve uzuv zayıflığını içerir.

Stres ve kaygı

Aşırı stres ve anksiyeter kıl foliküllerine azalan oksijen ve kaşın saç dökülmesine katkıda bulunan dalgalanan hormon seviyeleri gibi fizyolojik değişikliklere neden olabilir .

Hamilelik ve doğum

Hamilelik ve doğum , hormonlarınızı ve vücudunuzun biyokimyasının diğer yönlerini de bir tailspin içine gönderebilir. Bu vahşi dalgalanmalar saç büyüme döngülerinizi düzensizleştirebilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Telojen effluvium

Telogen effluvium (TE) , normal saç büyüme döngüsünün hormonal veya vücuttaki diğer değişikliklerle kesintiye uğradığında meydana gelen anormal bir saç kaybıdır.

Yaşlanma

Hem erkekler hem de kadınlar, 40’lı yaşlarında, kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron seviyeleri azaldıkça, Saçlarda incelme ve dökülme yaşamaya başlarlar .

Makyaj ürünlerinin kalıcı şekilde uygulanması veya aşırı kullanımı

Kaşlarınızı fazla koparmak küçük bir travma yaratır ve sonunda bu noktada saçlar büyümeyi durdurabilir. Sert makyaj uzun süre kullanıldığında benzer hasara neden olabilir.

Saç ve Kaşların Dökülmesinde Kemoterapi etkisi

Kanserle savaşmak için kemoterapi , hızla bölünen tüm hücrelerin peşinden gitmek üzere tasarlanmıştır. Bu saç folikülleri içerir. İnsanların bu tedaviye maruz kaldığı zaman saçların dökülmesi kaçınılmazdır..

Kaş ve saç dökülmesi tedavisi

Siz ve doktorunuz kaşınızın saç dökülmesinin nedenini belirledikten sonra, en uygun tedaviyi seçebilirsiniz.

Minoksidil (Rogaine) (bazi insanlarda kelligi onlemede resmen basarili olan, minoxidil iceren, artik kozmetik olmus solusyon ilaç ) erkek ve kadınlar için olan versiyonlarda satılan reçetesiz (OTC), hormon aracılı, topikal bir ilaçtır. Bu edebilir geri yükleme hormonal birkaç ay boyunca dökülmenin büyümesini önlemiştir

Topikal, enjekte edilebilir veya hap formundaki kortikosteroidler, enflamasyonu ve immün yanıtı azaltarak alopesi areata, egzama, dermatit veya sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir.

Topikal, kontakt hassaslaştırıcı kimyasallar, saç uzamasına neden olan alerjik bir tepki vererek kaş kılı kaybı için etkili olabilir. Bu kimyasallar tipik olarak döküntüye neden olan bir yan etkiye sahiptir.

Akupunktur olabilir belki, saç folikülü ampul saldırılar azaltarak dolaşımını uyararak, alopesi areata rahatlatmak için çalışıyoruz.

Hint yağı saç uzaması için uzun süreli bir ev ilaçtır. Bu olabilir saç folikülleri teşvik belirli hormonların üzerine etki ederek saç dökülmelerini engelleyebilir. Ayrıca daha gür kaşlar’a sahip olabilirsiniz..

Yaygın olarak sedef hastalığının tedavisinde kullanılan antralin antienflamatuar ve antrakinonun doğal bir türevidir. Çoğu zaman, iltihaplı bir sürecin neden olduğu kaş kılı kaybı olanlara reçete edilir.

Antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri ile besin takviyesi , kadınlarda ve erkeklerde de saç dökülmesine karşı etkilidir.

Hormon bozukluklarının neden olduğu vakalarda, bir endokrin uzmanı tiroid uyarıcı hormon, östrojen veya testosteron gibi reçeteli ilaçlar reçete edebilir.

 

Kaş nakli restorasyonu saç derisine benzerdir . Bu, bol miktarda kıl bulunan ve kıl foliküllerini seyrek kaş bölgesine nakledilen bir yerden cildin bir bölümünün çıkarılmasını içerir.

Kaş ve saç dökülmesi nasıl önlenir

Bol miktarda yağsız protein, meyve ve sebze yiyin. Masaj veya meditasyon gibi rahatlama ve stres azaltmanın yollarını bulun .

Kaşlarınızı aşırı tıkamaya veya onlara yakın sert kimyasal maddeler kullanmaya karşı koyunuz. Saç ağartıcı veya boya, tretinoin (Retin-A), hidrokinon veya glikolik asitler kullanmanız gerekiyorsa, kaşlarınızı bir Vazelin tozu ile koruyun .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Zeynep dedi ki:

    Baya faydalı bir yazı olmuş teşekkurler

Yorum Yaz