Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar ülkemizde en çok tüketilen sebzeler arasında gelmektedir. Sulu yemeği, kızartması ve turşusu en çok bildiğimiz tüketim şekilleridir.Bunun yanında karnabaharın bilmediğimiz birçok sağlık faydası var.

Karnabaharın faydaları arasında ultraviyole radyasyondan korunmayı artırma, iltihapla mücadele, kalp ve dolaşım sistemi sorunlarını azaltma, kanser riskini azaltma, vücuda K vitamini sağlama, sindirimi iyileştirme ve vücudu detoksifiye etme, sağlıklı kilo kaybını destekleme, beyin sağlığını güçlendirme, hormonları kontrol altında tutma yer alır. , sağlıklı hamileliği desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek diğer faydaları arasında gelmektedir.

Karnabahar Nedir ?

Karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, lahana, brokoli ve lahana yeşili de içeren Brassica oleracea türüne ait bir sebzedir. Sebzeler, Kuzeydoğu Akdeniz’de ortaya çıkar ve şu anda dünya ülkelerinin çoğunda yetiştirilmektedir.

Beyaz bir başı ve sapı vardır ve kalın yeşil yapraklarla çevrilidir. Ancak, sap ve yapraklar atılır ve sadece kafa (beyaz lor) yenir. Karnabahar, çiğ, pişmiş veya turşu formunda olabilir, ancak en yüksek besin değerine sahip ham formdur. Aşağıda verilen karnabahar yemenin sağlık ve beslenme yararları hakkında tam bilgidir.

Karnabaharın Faydaları

 • Karnabahar içindeki allicin, sağlıklı bir kalbi teşvik ettiği ve felç riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Karnabahar, her ikisi de bağışıklık sistemini güçlendirmek için birlikte çalışan selenyum ve C vitamini içerir.
 • Karnabahar, sağlıklı bir kolesterol seviyesinin korunması ile ilişkilendirilmiştir.
 • Folat yönünden zengin olan karnabaharın hücre büyümesini ve replikasyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Karnabahar içindeki yüksek miktarda lif kolon sağlığını iyileştirir ve hatta kanseri önlemeye yardımcı olabilir.
 • Son zamanlarda karnabaharın, meme ve diğer dişi kanserleri önleyebilen bir madde olan ‘indol-3-karbinol’ içerdiği bulundu.
 • Karnabaharda bulunan glukosinolatlar ve tiyosiyanatlar, karaciğerin potansiyel olarak toksik maddeleri etkisiz hale getirme kabiliyetini arttırır.
 • Karnabahar, kan ve karaciğer detoksizörü olarak görev yapar.
 • Karnabahar içindeki bir madde olan sulforaphane, kansere neden olan kimyasalları çıkarabilir ve ayrıca kanser hücrelerinin yayılmasını durdurabilir, hatta ilerleyen aşamalarında bile.
 • Araştırmalar, karnabaharın bazı kalıtsal kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı fitokimyasallar içerdiğini göstermiştir.

  Ayrıca Bakınız…

  Zeytinin faydaları

  Karanfilin faydaları

  Zerdeçal yağının faydaları

  Seksin faydaları

  Acı biber yağının faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz