Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Karidesin Faydaları

Karidesin Faydaları

Karidesin Faydaları

Karidesin Faydaları

Yeteri kadar insan karides tüketmiyor ve bu konuda deniz mahsulleri genel olarak tüketiliyor. Ama neden? Bunun nedeni, insanların bu yiyeceklerin düzenli tüketilmesinden elde ettikleri sağlık yararlarını tam olarak takdir etmemeleri ya da yalnızca nereden alacaklarını bilmediklerinden olabilir.

Ancak, karides alerjiniz olmadığı göz önüne alındığında, tüketiminizi bekleyen sağlıklı iyilikle dolu olduklarından, besleyici olarak onlardan çok şey kazanırsınız. Buna ek olarak, sayısız öğün içine dahil olma kolaylığı kızartma ızgarası veya hatta fırında pişirmeyi tercih etseniz de tüketimini kolay bir iş haline getirir.

Çiftlik karideslerinin, muhtemelen kendilerine beslenen maddelerden çok daha yüksek seviyelerde toksinlere sahip olma eğiliminde olduklarından, yabani karideslerin en iyisi olduğu belirtilmelidir. Ne olursa olsun, karides faydalanabileceğiniz birçok sağlık yararına sahiptir. Onları keşfedelim:

  1. karides saç dökülmesi durdurabilir

Birçok erkek ve kadın, genetik özelliklere sahip olmadıklarından, aksi halde orada olmaması gereken saç dökülmesini yaşarlar. Bu durumlarda, zayıf bir diyet ve çevreye maruz kalma, yani kolayca düzeltilebilir özetlenebilir. Özellikle, çinko eksikliğinin, eksiklik giderildiğinde derhal geri çekilebilecek olan saç dökülmesine güçlü bir katkı olduğu bulunmuştur. Diyetinizdeki karides tüketimini artırarak, çinko gereksinimleriniz kolayca karşılanmalıdır, çünkü deniz ürünleri dünyadaki en zengin çinko kaynakları arasındadır.

  1. kırmızı kan hücresi sayısını artırabilir

İnsanlar kan sayımlarını arttırmayı düşündüklerinde, akla gelen ilk mineral demirdir. Demir hemoglobin oluşumu için gerekli olsa da, doğrudan kırmızı kan hücrelerinin üretimini artıran daha önemli besinler vardır. Bunlar arasında Vitamin A ve Vitamin B12 bulunur. A Vitamini, kök hücrelerin hemen hemen her hücreye dönüşebileceği için kök hücrenin kırmızı kan hücrelerine dönüşmesine yardım etmede rol oynar. B-12, oksijen taşıma potansiyelini arttırmak için hemoglobin oluşturmak üzere demir ile birlikte çalışır.

  1. Tiroid İşlevini Geliştirir

Tiroid bezi genel metabolizmada son derece önemli bir rol oynar ve tiroid hormonları birincil ihracatı yapar. Tiroid hormonu yeterli sentez için iyot gerektirir, ancak milyonlarca insan bu hayati mineralden yeterince tüketmiyor. Bastırılmış tiroid hormonu ekspresyonu, metabolizma geciktiği için kalorilerin daha yavaş kullanılmasına neden olur. Bu, diyetle aynı kaloriyi akıllıca görse de, kilo alımı için bir senaryo oluşturur. Karides tiroid fonksiyonunun optimize edilmesine yardımcı olmak için fazlasıyla iyot içeriyor.

  1. karides kemik yapısını güçlendirir

Kemik gücünü ve yeniden yapılanmayı arttıran besinler söz konusu olduğunda, akla gelen ilk şey karides değildir. İnsanlar önce süt temelli yiyecekleri düşünmeye meyillidir, ancak bu aslında bir hata olarak düşünülebilir. Karides kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve D vitamini gibi temel kemik yapıcı besin maddelerinin neredeyse tümünü içerir. Bu besinler kemik kaybını önler ve yeni kemik dokusunun büyümesini destekler.

  1. Adet Krampları Şiddetini Azaltın

Adet kramplarının ciddiyetini belirleyebilecek birçok faktör olmasına rağmen, inflamasyonun rol oynadığı gösterilmiştir. Omega-6 yağları doğada proinflamatuvardır ve ağrıyı daha da kötüleştirir. Bununla birlikte, karides doğada antienflamatuar olan ve omega-6 üzerinde dengeleyici bir etkisi olan daha fazla omega-3 yağ asidi içerir. deniz mahsulleri genel olarak omega-3 yağlarında karasal etlere göre daha zengindir, bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve daha fazla omega-3 yiyin. Daha fazla omega-3 yağ tükettiğinizde vücudunuz en iyi şekilde işlev görür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz