Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Karanfil Nedir ?Karanfilin Faydaları

Karanfil Nedir ?Karanfilin Faydaları

Karanfil Nedir ?Karanfilin Faydaları

Karanfil sağlığa faydaları arasında sindirimi iyileştirmek, bakterilerle savaşmak, karaciğeri korumak, akciğer kanseri ile mücadele etmek, kan şekerini düzenlemek, mutasyonun önlenmesi, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, ağız sağlığının desteklenmesi, solunum yolu enfeksiyonunun iyileştirilmesi gelmektedir.Diğer faydaları arasında baş ağrılarının iyileştirilmesi, stresin giderilmesi, yaraların tedavisi,sağlıklı kemikler, sivilce tedavisi, genç cildi teşvik etmek ve mide ülserlerini önlemek gelmektedir.

Karanfil, çeşitli Doğu Asya yemeklerine lezzet katmak için yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Bununla birlikte, katkıları lezzet katmakla sınırlı değildir, aynı zamanda çeşitli sağlık yararları da sağlar. Küçük boyutları nedeniyle hafifçe alınmamak için sindirim süreci, kan şekeri regülasyonu ve çok daha fazlası için faydalıdırlar.

Karanfil nedir?

Baharat, Doğu Asya’daki ülkelere özgüdür ve bilimsel olarak Syzygium aromaticum olarak bilinen ağacın çiçek tomurcukları olarak yetiştirilir.

 

Karanfilin Besin Değeri (1 yemek kaşığı)

 

Besin Maddesi Miktarı% DV

Protein 0.4 g% 0

Karbonhidrat 4.3 g% 1

Enerji 18 Kcal –

Diyet Lifi 2,2 g% 8

Toplam Yağ 0.8 g% 0.0

Şeker 0.2 g –

 

Ayrıca karanfil, magnezyum, potasyum, demir ve kalsiyum gibi temel mineralleri içerir.

 

Karanfilin Sağlığa Faydaları

 

 1. Sindirimi Geliştirin

Yemeklerinizde karanfil kullanmak onlara bir lezzet patlaması katacak ve sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak sindirim sürecine yardımcı olacaktır. Sindirim sistemlerinde toplanan gazı ortadan kaldırır, bu da onları şişkinlik için iyi bir tedavi haline getirir. Mide rahatsızlıkları için evde tedavi olarak bal ile toz karanfili karıştırabilirsiniz. 

 1. Karanfil Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Karanfil, tıbbi özelliklerini ve insanlara bulaşan patojenler üzerindeki etkilerini test etmek için yaygın olarak araştırılmıştır. Spesifik olarak, kolera gibi hastalıklara neden olan bakteri suşlarını öldürmede oldukça etkilidirler.

 1. Anti-Kanserojen

Çalışmalar, karanfilin, vücudu engelleyerek kanserlerin büyümesine karşı koruyabilen bir madde olan etkili bir anti-kanserojen olarak hareket edebileceğini göstermektedir. Bu özellikle akciğer kanserine uygulandı ve sonuçlar karanfilin büyümeyi tamamen durdurduğunu gösterdi.

 1. Karaciğeri Korur

Karaciğer, vücut tarafından tüketilen karmaşık maddeleri parçalamak için işlev gören önemli bir organdır. Karanfil, vücudu serbestçe dolaşan radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bunlar vücuda uzun süre, özellikle de karaciğere zarar verebilir. Karanfil, metabolizmanın bir sonucu olan radikal ve lipit üretimindeki artışa karşı korur.

 1. Karanfil Kan Şekerini Düzenler

Karanfil, diyabet gibi çeşitli hastalıklar için geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Bu hastalıktan muzdarip hastalar, vücutta yetersiz insülin üretilmesi veya hiç insülin üretilmemesi sorunuyla karşı karşıya kalacaklardır. Karanfil, insülinin vücuttaki etkilerini taklit ediyor ve vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleme potansiyeline sahip gibi görünüyor.

 1. Mutasyonu Önler

Karanfil, mutajenlerin zararlı etkilerini azaltabilen fenilpropanoidler gibi belirli bileşikler içerir. Karanfilin sahip olduğu bu anti-mutajenik özellik, DNA’nın genetik yapısındaki değişikliklerin önlenmesine yardımcı olur.

 1. Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Karanfilin vücudun bağışıklık sistemini geliştirmede etkili olduğunu açıklamıştır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarırlar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha iyi savunma sağlarlar.

 1. Antienflamatuar

Karanfil, antienflamatuar etkiye sahip öjenol adı verilen bir bileşiğe sahiptir. Çalışmalar, varlığının inflamasyonun azalması ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca bileşik öjenolün reseptörleri uyararak hissettiği ağrıyı azaltabildiğini göstermektedir.

 

 1. Ağız sağlığı

Karanfil diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıkları için faydalıdır ve ekstreler patojenlerin büyümesini önlemede etkilidir. Ayrıca ağrı kesicileri taklit eden özelliklere sahiptirler, böylece diş ağrıları ve diğer ağrılar için kullanılabilirler.

 1. Solunum Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Soğuk algınlığı veya grip semptomlarını azaltmak için çay ile birlikte karanfil kullanmak semptomları azaltacaktır. Ayrıca balgam söktürücü görevi görür ve tıkanıklığı giderir. Balgamın solunum yollarından atılmasını sağlar..

 1. Baş Ağrısı Tedavisi

Karanfilde bulunan öjenol, genellikle baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan ağrı kesici ilaca mükemmel bir alternatiftir. Çay yapmak için karanfil kullanmak baş ağrısını iyileştirmede etkilidir ve ilaç kullanmanın zararlı yan etkilerine maruz kalmanızı önler.

 1. Stresi Azaltın

Karanfil, bir kişi stres altındayken faydalı olabilecek sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu, stres seviyesini düzenleyen ve ruh halini yükselten hormonların üretimini indükler. Herhangi bir bitki çayının içine karanfil atarak bu yararlarından faydalanabilirsiniz.

 1. Yaraları Tedavi Edin

Olağanüstü bir analjezik ve antiseptik olan karanfil, çürüklerin ve sıyrıkların tedavisinde etkili olarak kabul edilir. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünüldüğünde, şişlikler için de iyi çalışır.

 1. Sağlıklı Kemikler

Karanfil ekstraktlarında izoflavonlar, flavonlar ve flavonoidler gibi fenolik bileşiklerin varlığı, sağlıklı kemikler için faydalıdır. Çünkü kemik kütlesini tutmaya yardımcı olurlar ve bozulmasını önlerler. Bu, romatizmal artritin ağrılı semptomlarını azaltmada etkinliğini kanıtlar.

 1. Akne tedavisi

Karanfilin antibakteriyel özellikleri, ciltteki aknenin azaltılmasında son derece yararlıdır. Sivilce ve akne, cildinizi üreme alanı olarak kullanan kir ve zararlı bakterilerin birikmesinden kaynaklanır. Karanfil ekstraktlarının antibakteriyel özellikleri, bu tür cilt problemlerini azaltabilirken, anti-enflamatuar karakteristik, bu tür sorunların kızarıklığını ve şişmesini azaltır.Yapmanız gereken bir bardak kaynamış suya 10 adet karanfil atıp yarım saat beklemek daha sonra bu suyu pamuk yardımı ile cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.

 1. Genç Cilt

Karanfilde antioksidanların varlığı, genç cildin yaşam tarzına büyük bir katkı sağlar. Zararlı radikaller cilt hücrelerinin hızla yaşlanmasına neden olur ve bu erken kırışıklıklara neden olur. Karanfil, bu tür radikallerle antioksidanlarla savaşabilir ve cildinizin genç kalmasına yardımcı olabilir.

 1. Mide Ülserlerini Önleyin

Karanfil midede ortaya çıkan ağrılı ülserlerin tedavisinde yardımcı olabilecek bazı bileşikler içerir.. Bunlara genellikle altındaki hassas dokuyu ortaya çıkaran astarın incelmesi neden olur. Çalışmalar, karanfilin midede mukus üretimini uyardığını göstermektedir. Bu mide mukusu, dokuların gastrik asitler tarafından erozyonuna neden olacak astarın incelmesini önleyebilir.

Karanfilin Faydaları Videolu

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz