Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba Çayı Faydaları; kemiklerin güçlendirilmesini, vücudun detoksifikasyonunu, kilo kaybını teşvik etmeyi, kronik hastalıkları önlemeyi, kan dolaşımını teşvik etmeyi, diyabet oluşumunu geciktirmeyi ve sindirimi iyileştirmeyi içerir. Diğer yararları arasında, iltihabın azaltılması, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi, diyabet yönetimi ve akne tedavisi yer alır.

 

Karahindiba çayı aynı zamanda çeşitli rahatsızlıkları da tedavi edebilir. Çay vücudunuzu düzenli olarak besler ve bu da optimal bir şekilde çalışmasını sağlar. Karahindiba ayrıca sarılık ile ilgili faktörleri önleyen özellikler içerir bu da bu bitki çayının çok tercih edilmesinin bir başka nedenidir. Karahindiba çayı nelere iyi gelir bir göz atalım..

 

Karahindiba çayı besin değeri

 

Kalsiyum 187 mg

Diyet Lifi 50 g

Enerji 45 Kcal

Folates 27 µg

Demir 10 mg

Magnezyum 36 mg

Manganez 342 mg

Niasin 806 mg

Pantotenik asit 084 mg

Protein 70 g

Potasyum 397 mg

Piridoksin 251 mg

Fosfor 66 mg

Riboflavin 260 mg

Sodyum 76 mg

Selenyum 5 mg

Thiamin 1090 mg

A Vitamini 10161 IU

C vitamini 35 mg

E vitamini 44 mg

K vitamini 4 mg

Çinko 41 mg

 

Karahindiba Çayının Sağlığa Faydaları

 

  1. Karahindiba Çayı Kemikleri Güçlendirir

 

Demir , çinko , magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerle zenginleştirilmiş karahindiba çayı kemikleri güçlendirir. Beslenme uzmanları, düzenli olarak tüketildiğinde, bu minerallerin osteoporoz oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuşlardır. Dahası, yaşlandıkça, kemikleriniz yoğunluğunuzu kaybeder ve bu da kemiklerinizi ve eklemlerinizi zayıflatır. Bu nedenle karahindiba çayı kemiklerinizi güçlendirmek için çok etkilidir.

 

  1. Vücut Detoksifiye etmeye yarar

 

Düzenli olarak karaciğerinizi detoksifiye etmeniz gerekir Karahindiba çayı idrar söktürücü olarak kullanılır. Karahindiba çayı tüketmek toksinlerin, kimyasalların, aşırı tuzların ve yağın vücudunuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

 

  1. Karahindiba Çayı Kilo Verdirirmi ?

 

Çalışmalar karahindiba çayının yağ metabolize edici enzimleri baskılayan obezite önleyici etkiler içerdiğini göstermiştir. Bu işlem yağın vücudunuzda birikmesini önler ve metabolizmanızı da hızlandırır. Çayın düzenli tüketiminin, sonuçta vücut ağırlığının düşmesine neden olan şişkinliği ve fazla suyu arıttığı söylenir.

 

4 . Karahindiba Çayı Kronik Hastalıkları Önler

 

Vücudunuzdaki serbest radikalleri hafifletmeye yarayan seskiterpen, flavonoidler ve fenolik bileşikler gibi antioksidanlar vardır. Serbest radikaller, vücut organlarında oksidatif stres oluşturmaya katkıda bulunan başlıca faktördür. Durum daha sonra kanser gibi çeşitli kronik hastalıklarla sonuçlanır. Bu nedenle,ılık karahindiba çayı tüketmek bu serbest radikalleri yok etmeye yarar.

 

  1. Kan Dolaşımını Destekler

 

Vücudunuzun birçok işlevi yerine getirmesi gerektiğinden bol miktarda demire ihtiyaç duyar. Demir eksikliği, zayıflığa, halsizliğe ve kansızlığa neden olabilir, bilişsel problemler yaratır. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için demir de gereklidir. Karahindiba bir demir gücüdür ve kan eksikliği ile mücadele ederek vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Bu şekilde, organlarınız oksijenli kalmaya devam edecek ve maksimum fonksiyonları verimli bir şekilde yerine getirecektir.

 

  1. Diyabet Oluşumunu engeller

 

Karahindiba çayı kan dolaşımındaki kan şekeri seviyesini minimumda tutarak insülin üretimini uyarmaya yardımcı olabilir.Karahindiba çayı tüketmek de böbreklerde şeker oluşumunu azaltır , diyabetle ilişkili riskleri önleyebilir ve kronik hastalığın başlangıcını engelleyebilir.Bu konuda, çayın etkinliğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılmaktadır.

 

  1. Sindirimi iyileştirir

 

Beslenme uzmanları, çeşitli sindirim sorunlarını tedavi etmek için karahindiba çayını tavsiye ederler. İçinde bulunan besinler, hazımsızlık için yeterli safra oluşturmaya yardımcı olan bir sindirim uyarıcısıdır. Son öğünden sonra ılık bir karahindiba çayı içmenin, sindirim sistemini hızlandırdığı, kramp, şişkinlik, kabızlık, hemoroit ve ishal gibi sık sık rahatsız edici mide problemlerini önlediği bilinmektedir.

 

  1. İltihabı azaltır

 

Karahindiba, antienflamatuar özellikler içerir. Eski insanlar doğal tedavi için, baş ağrısı, eklem ve kas gerginliği üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle karahindiba çayını tercih ettiler. İltihaplı dokulara sahip insanların çayın düzenli tüketilmesini önerirler.

 

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin Karahindiba Çayı

 

Diüretik özellikleri ile zenginleştirilmiş karahindiba çayı tüketmek idrar yolu enfeksiyonları ile ilişkili riskleri engelleyebilir. Böbrekleri ve idrar yollarını temiz tutmaya yarayan idrara çıkmayı sağlar.

 

  1. Akne için

 

Karahindiba çayı düzenli olarak tüketildiğinde, terlemeye, hormon salgılanmasına ve cilt gözeneklerinin genişlemesine izin verir. Dahası, akne başlangıcı ile ilişkili faktörleri önlemeye yardımcı olacak ter ve idrar yoluyla biriken toksinleri başarıyla yok ederler.

 

Aknenin neden olduğu iltihabı ve kızarıklığı azaltan iyileştirici ve rahatlatıcı bileşiklerle doludur. Karahindiba çayı,akne oluşumunun birincil nedeni olan mikrobiyal enfeksiyonları tedavi eden antibakteriyel özellikler içerir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz