Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Kanser Hastalarında Yumurta Donması Önemi ve Yumurta Donması Maliyeti

Kanser Hastalarında Yumurta Donması Önemi ve Yumurta Donması Maliyeti

Kanser Hastalarında Yumurta Donması Önemi ve Yumurta Donması Maliyeti

Kanser hastalarının başa çıkacakları çok sayıda sorun var. Henüz sahip olmayan veya çocuk sahibi olmak istemeyenlere, kanserlerinin doğurganlık üzerindeki etkisi böyle bir konudur. Gerçekten de, hem kemoterapi hem de radyasyon terapisi bir kadının yumurtalarını tahrip edebilir, böylece doğurganlığı olumsuz yönde etkiler.

 

Bu kadınlar için doğurganlık sorununu daha da karmaşık hale getiren, sağlık hizmeti sağlayıcılarının genellikle kadınların tedavi sırasında yumurtalara zarar gelebilecek doğum kusurları riskini en aza indirmek için gebe kalmaya çalışmak için kanser tedavisinden sonra en az 6 ay beklemelerini önermesidir. . Birçok tıp uzmanı, 2 yıl bekletmeyi önerecektir Bunun sebebi gebe kalmaya başlamadan önce kanser hastalığının geri dönme eğiliminde oldukları zaman aralığıdır.

 

Bu tür kanser terapilerinden birine girmeyi planlayan, ancak aynı zamanda doğurganlıklarını korumak isteyen kadınlar için, yumurta dondurma, potansiyel bir çözüm sunar.

 

Kemoterapi fertiliteyi nasıl etkiler?

 

Kullanılan spesifik ilaçlar ve ilgili dozlar  hastanın yaşı, kemoterapinin doğurganlığı nasıl etkilediğini belirlemektedir. Bununla birlikte, kadınların kemoterapi sonucunda kısır olmaları mümkündür, çünkü tedavi yumurtalarını tahrip edebilir.

 

Yaşlı kadınlar daha az yumurtaya sahiptir ve bu nedenle kemoterapinin onları genç hastalardan daha kısır hale getirme olasılığı daha yüksektir. Kemoterapi bir kadının tüm yumurtalarını tahrip etmese bile, kanser tedavisini takiben hamile kalması gereken süreyi azaltarak sahip olacağından 5 ila 20 yıl önce menopoza girmesine neden olabilir.

 

Radyasyon tedavisi doğurganlığı nasıl etkiler?

 

Radyasyon tedavisi pelvis veya karına yönelik olduğunda, kemoterapi gibi yumurtaları yok edebilir. Aynı zamanda uterusa zarar verebilir ve implantasyon yoluna girebilecek ve böylece doğurganlığı azaltan skarlara neden olabilir. Uterusun zarar görmesi ayrıca, uterusun döllenme ve implantasyon sonrası düzgün şekilde genişlemesini önleyerek kadınların normal bir fetüs taşıyamamasına neden olabilir. Bu durum doğurganlık için aksi bir durum olabilir.

 

Yumurta donma riskleri

 

Yumurta donması genellikle düşük riskli olarak kabul edilir. Bununla birlikte, meme kanseri olan kadınlar için, yumurta dondurmaya hazırlanırken yumurtalıkları uyarmak için kullanılan hormon ilacının östrojen seviyelerini arttırdığını düşünmek önemlidir. Östrojen sıklıkla memedeki kanserli tümörlerin büyümesini desteklediğinden, sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle yumurta donma geçiren meme kanseri hastalarının bu östrojen değişikliklerinin kanserleri üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele etmek için ilaç almasını önerir.

 

Yumurta dondurma maliyeti

 

Yumurta dondurma fiyat olarak yaklaşık işlem merkezine göre 5-8 bin tl arasında değişmektedir ve senelik saklama ücreti olarak 100-120 dolar arasında bir ücreti vardır

 

Son Söz ; Kanser tedavisine başlamadan önce yumurtalarınızı dondurmak, bu yumurtaları kemoterapi ve radyasyon tedavisinin zararlı etkilerinden koruyabilir ve potansiyel olarak doğal olarak bir çocuğunuz olmasını sağlayabilir. Ayrıca, tedavinizi takiben daha sağlıklı bir hamilelik ve daha sağlıklı bir çocuğunuz olma olasılığını artırabilir.

 

Bu yazımız bilgilendirme amaçlıdır. yumurta dondurma ve diğer yöntemler için mutlaka doktorunuza danışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz