Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Nedir » Kalp krizi nedir?Kalp krizi belirtileri nelerdir?.Kalp krizi nasıl önlenir

Kalp krizi nedir?Kalp krizi belirtileri nelerdir?.Kalp krizi nasıl önlenir

Kalp krizi nedir?Kalp krizi belirtileri nelerdir?.Kalp krizi nasıl önlenir

Kalp krizi sırasında vücudunuza ne olur?

iskemik kalp hastalığı olarak bilinen, daralmış kalp arterlerine bağlı kan kaynağı kalbe ulaşamadığı zaman kalp krizi meydana gelebilir.

Bazı insanlar hafif kalp krizi geçirebilir veya hiç kalp krizi geçirmeyebilir.Buna sessiz kalp krizi denir. Genellikle diyabetli insanlarda görülür.

Kalp krizi hastaları, yaşadıkları acının göğsünü sıkan bir kelepçe gibi olduğunu ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebileceğini söylüyor.

Bir kalp krizi aniden vurabilir. Semptomları oldukça yaygındır ve birçok insan başlangıçta zaten bir tane olduğunu fark etmez. Bazen tek bir semptom olabilir ve bu da kalp krizi tanısını daha da zorlaştırır.

Ama kalp krizi geçirdiğinde gerçekten ne olur? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kalp krizi nedir?

Kalp, yeterli oksijen kaynağı olduğu sürece vücudunuzdan ayrıldığın’da bile çalışmaya devam edebilen olağanüstü bir organdır. Vücudunuzda kan kalbinizin bol oksijenli kan alması ve yetersiz bir miktar alırsa kalp kasının ölmesi ile hayati önem taşır. Koroner arterlerde plak biriktiğinde ve kan akışını kalbinize bloke ettiğinde kan akışının kaybı olabilir. Plak kolesterol, yağlı maddeler, hücresel atıklar, kalsiyum ve fibrinden oluşur.

Plak koroner arterlerde biriktiğinde, koroner arter spazmı veya ateroskleroz ile sonuçlanabilir. Bu da kalp kaslarının sıkılaşması veya sertleşmesidir ve plak yırtıldığında kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Ateroskleroz, kalp krizini tetikleyebilen koroner kalp hastalığına yol açabilir.

Kalp krizi üzerine alışılmamış bir bakış açısı

Kalp krizi, koroner arterlerin bloke olmasından değil, daha çok merkezi sinir sisteminizin parasempatik ve sempatik bölümlerindeki dengesizlikten kaynaklandığını öne sürülmüştür.

Stres, merkezi sinir sisteminizdeki dengesizliğin başlıca nedenidir. Kronik stres yaşadığınızda, duygusal bir sensör sempatik sinir sistemini harekete geçirir. Parasempatik sinir sisteminiz bunu telafi etmediğinde, bu durum kalbinizin ihtiyaç duyduğu kan akışını etkileyen, miyokard hücrelerini parçalayan bir hormon olan adrenalinin beklenmedik bir şekilde salınmasına neden olacaktır. Bu sebeple kalp krizi oluşur.

Kalp krizi ve kalp durması arasındaki fark

Bir kalp krizi ve kalp durması arasındaki farkı bilmek önemlidir. Çünkü insanlar sıklıkla aynı oldukları izlenimi altındadırlar. Kalp durması, kalbinizin elektrik arızasından kaynaklanır, bu da düzensiz bir kalp atımına neden olur ve genellikle herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleşir.

Kardiyak arrest kardiyomiyopati veya kalınlaşmış kalp kası, kalp yetmezliği, aritmiler, uzun QT sendromu ve ventriküler fibrilasyon gibi farklı sağlık nedenlerinden kaynaklanır. Kalp krizi, kalp durması riskini artırabilir ve ortaya çıkmasının yaygın nedeni olabilir.

Kalp krizi sırasında ne olur?

Hiç kalp krizi sırasında neler olduğunu merak ettiniz mi? Kalp krizi sırasında vücudunuzun içinde gerçekten nelerin olduğu ve plağın bu ölümcül koşullarda oynadığı rolün derinliklerine inelim.

Kalbiniz yıllar içinde plak biriktiriyorsa, kan akışınızı engelleyecek kadar kalınlaşabilir. Hali hazırda daralmış bir kan akışına sahip olduğunuzu kolayca anlayamazsınız. Çünkü bir koroner arter kalbe kan getirmeyi başaramaz hale geldiğinde, diğer koroner arterler yetersiz arterin işine bakmak için genişler.

Plak, dışarıdaki katı bir lifli kapakta kaplıdır. Ancak, yağ içeriği nedeniyle yumuşaktır. 7 Koroner arterdeki plak yırtılırsa, yağlı maddeler açığa çıkar. Trombositler plağa pıhtılaşır ve bir kan pıhtılaşır (bir kesim veya herhangi bir laserasyon yaptığınızda meydana gelen aynı şey).

Oluşan kan pıhtısı, kan akışınızın ana engelidir. Kalbiniz oksijen açısından zengin bir kandan arındırılır ve sinir sisteminiz neler olup bittiği hakkında hemen beyne sinyal gönderir. Terlemeye başlayacak ve kalp atış hızınız hızlanacaktır. Ayrıca miğdeniz bulanır ve zayıf hissetmeye başlarsınız

Sinir sisteminiz omuriliğinize sinyaller gönderdiği için, diğer vücut bölgeleriniz ağrımaya başlar. Boyun, çene, kulaklar, kollar, bilekler, omuz bıçakları, sırt ve hatta karnınızda bile yavaşça ilerleyen önemli bir göğüs ağrısı hissetmeye başlayacaksınız. Kalp krizi hastaları, yaşadıkları acının göğsünü sıkan bir kelepçe gibi olduğunu ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebileceğini söylüyorlar.

Doğru tedavi uygulanmadığı takdirde kalbin dokuları ölecek. Kalbiniz tamamen atmayı bıraktıysa, beyin hücreleriniz sadece üç ila yedi dakika arasında bir sürede ölecektir. Hemen tedavi edilirseniz, kalbiniz iyileşmeye başlar. Ancak hasar gören doku tekrar çalışmayacak ve sürekli yavaş kan akışıyla sonuçlanacaktır.

Kalp krizi nedenleri

Yaş : Yaşları 45 veya daha büyük olan ve 55 yaş ve üstü olan erkekler yüksek risk altındadır.

Tütün :  Sigaraya uzun süre maruz kalmak, sizi yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşır.Kalp krizine davetiye çıkarır.

Yüksek kolesterol seviyeleri :  Yüksek seviyelerde trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoprotein (HDL) varsa, kalp krizi için daha büyük riskiniz vardır.

Aile kalp krizi öyküsü  :  Ailenizden birinin kalp krizi geçmişi varsa, buna sahip olabilirsiniz.

Sedanter yaşam tarzı  :  Fiziksel olarak inaktif olmak plak oluşumuna neden olabilecek yüksek kötü kolesterol seviyelerine yol açar.

Obezite :  Vücut ağırlığınızın %10’unu kaybederseniz, kalp krizi riskinizi de azaltırsınız.

Stres :  Alman araştırmacılar stres yaşadığınızda, beyaz kan hücresi seviyelerinizin arttığını buldular. Bunlar sırayla ateroskleroz ve plak rüptürü riskinizi artırır.

Yasa dışı uyuşturucu kullanımı :  Kokain veya amfetaminleri kullanmak koroner arter spazmına neden olabilir.

Preeklampsi öyküsü : Hamilelik sırasında yüksek tansiyon yaşadıysanız, kalp krizi geçirme riskiniz yüksektir.

Bu risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, sizi kalp krizi veya herhangi bir kardiyovasküler hastalıktan uzak tutmak için doktorunuza bir ziyarette bulunmanızı önemle tavsiye ederim.

Kalp krizi belirtileri

Bazı insanlar hafif kalp krizi geçirebilir veya hiç kalp krizi geçirmeyebilir. Buna sessiz kalp krizi denir. Genellikle diyabetli insanlara görülür.

Kalp hastalığıyla ilişkili erken ölümlerin önlenmesini önlemek için, bu ölümcül durumun diğer yaygın belirtilerini dikkate alın:

 1. Göğüs ağrısı veya rahatsızlık ; Bu, kalp krizi geçirirken en sık görülen semptomdur. Bazı insanlar ani keskin bir ağrı yaşayabilir, bazıları ise sadece hafif bir ağrı hissedebilir. Bu birkaç dakika veya birkaç saate kadar sürebilir.
 2. Üst vücut rahatsızlığı ; Kollarınızda, sırtınızda, omzunuzda, boynunuzda, çenenizde ve karnınızın üst kısmında rahatsızlık veya huzursuzluk hissedebilirsiniz.
 3. Nefes darlığı ; Bazı kişiler sadece bu semptomu deneyimleyebilir veya göğüs ağrısı ile birlikte olabilir.
 4. Soğuk ter, mide bulantısı, kusma ve ani baş dönmesi ; Bu belirtiler kadınlar arasında daha yaygındır.
 5. Olağandışı yorgunluk ; Bilinmeyen nedenlerle yorgun hissedebilirsiniz ve bu bazen günlerce sürebilecektir.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilecek yaşlılar bu belirtileri sadece  yaşlanma belirtileri olduğunu düşünebilirler. Ancak, bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşırsanız,en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Kalp krizi nasıl önlenir

Çoğu kardiyovasküler hastalık önlenebilir. Bir kalp krizi ya da bir kalp hastalığından kaçınmanıza yardımcı olmak için yaşam tarzı uygulamalarını yapmanızı öneririm:

 1. Sağlıklı bir diyet yapın.

Sağlıklı beslenme, yağları ve kolesterolü tamamen engellemek anlamına gelmez. Popüler inanışın aksine, doymuş yağlar ve az yoğunluklu lipoprotein (LDL) aslında vücudunuz için doğal olarak iyi bir enerji kaynağıdır.

Ayrıca, işlenmiş gıdaların, rafine edilmiş karbonhidratların, şekerin (özellikle fruktoz ) ve trans yağların tüketimini önlemek zorundasınız. Çünkü plak birikmesine katkıda bulunan “küçük” LDL’yi artırmaya yardımcı olurlar.

Aşağıdaki sağlıklı beslenme stratejilerini öneririm:

Taze ve organik  bütün gıdalara odaklanın.

Fruktoz tüketimini günde 25 gram ile sınırlayın. Diyabetiniz, hipertansiyonunuz varsa veya insüline dirençli iseniz, fruktoz seviyesini günde 15 gramın altında tutun.

Yapay tatlandırıcılar kaçının.

Gluten ve diğer alerjenik yiyecekleri yemeklerden çıkarın.

Süt ve kültür sebzeleri gibi diyetinizde doğal olarak fermente edilmiş yiyecekleri ekleyin

Yabani yakalanmış Alaskan somonu yiyerek veya bir kril yağı takviyesi alarak omega-3’ün omega-6 yağ oranını dengeleyin.

Her zaman saf su için.

Organik olarak yetiştirilmiş hayvanlardan yüksek kaliteli protein tüketin.

Sağlıklı beslenme, kalp krizini önlemek için yeterli olmayabilir. Unutmayın, ne sıklıkla yediğinizi gözlemlemek önemlidir. Bu , günlük yemeğinizi sekiz saatlik bir dilime sınırlayan aralıklı oruç tutmanızı öneririm . Vücudunuzun kendini yeniden programlamasına yardımcı olur ve enerji için yağ yakmayı hatırlar.

 1. Düzenli egzersiz yapın.

Sağlıklı gıdalara yüklüyken, haftada en az 2.5 saat egzersiz yapmak önemlidir. Kalbiniz için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de pek çok fayda sunduğundan, sıklıkla egzersiz yapmanızı öneririm . Ancak, en iyi sonuçları elde etmek için her oturumdan sonra dinlediğinizden emin olun.

 1. Sigarayı bırakın .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kalp krizine yol açabilecek kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için bir önlem olarak sigarayı bırakmayı önermiştir . Sigara içmek kan damarlarınızın daralmasına ve kalınlaşmasına neden olur. Ayrıca, kalbe kan akışını engelleyecek kan pıhtılarının oluşmasına da neden olur.

 1. Alkol tüketiminden kaçının .

Alkolün kalorisi yüksek olduğu için kilo almanıza yol açar. Alkol içmek vücudunuzu yağ ve kalori yakmaktan korur. Sonuç olarak, sadece yediğiniz yiyecekler yağ depolanır. Alkol ayrıca dürtüsel beslenmeyi destekleyen prefrontal korteksinize de zarar verir. Optimal sağlığın korunması için, yaşam tarzınızdan alkol tüketiminizi azaltmanızı öneririm.

 1. Mümkün olduğunca az oturun .

Uzun süreli oturmalarınızın sağlığınız üzerinde %50 artmış akciğer kanseri ve %90 oranında tip 2 diyabet riski gibi zararlı etkileri vardır. Evde veya iş yerinde aktif bir yaşam tarzını sürdürebilmek için, her gün 7,000 ile 10,000 adım arasında yürümeyi tavsiye ederim.

 1. D vitamini seviyenizi optimize edin .

D vitamini düzeyinizin her yıl test edilmesi ve bu vitaminin eksikliğinin kalp krizi riskini % 50 artırması önemlidir . Sağlık yararlarını elde etmek için günde 40 ng / ml veya 5.000-6.000 IU seviyesini korumalısınız. Bazı gıdalar ve D3 vitamini takviyeleri iyi kaynaklar olarak kabul edilmesine rağmen, güneş ışınlarını en iyi D vitamini kaynağı olarak tavsiye ederim.

7.Toprakta yürüyüş yapın

Çıplak ayakla yürümek topraktan vücudunuza güçlü antioksidanlar olan serbest elektronları aktarır. Topraklama ayrıca vücudunuzdaki inflamasyonu da azaltır, çünkü kanınızı alır ve negatif yüklü iyonlarla doldurur.

 1. Stresten kurtulun .

MBio 17, 18’de yayınlanan bir çalışma , stresli olduğunuzda vücudunuzun norepinefrin salgıladığını tespit etti. Bu hormon, plak rüptürüne neden olan bakteriyel biyofilmlerin dağılmasına neden olur.

Stresinizi yönetmek için Duygusal Özgürlük Tekniği  yapmayı önemle tavsiye ederim . Stres zamanlarında vücudunuzun reaksiyonunu sıfırlamaya yardımcı olan bir enerji psikolojisi aracıdır. Bu, kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilir.

Kalbinizi sağlıklı bir şekilde inkar etmek hayatınızı daha keyifli ve verimli kılar. Bu sağlıklı ve sağduyulu stratejileri hatırlayın.Böylece kalp krizinden kaçın ve kardiyovasküler sisteminizi en iyi şekilde gerçekleştirmeye devam edin.

Özellikle günümüz Türkiyesinde hangi iş dalında olursanız olun stres hep yanı başımızda her ne kadar stresten uzak durun desekte biliyoruz ki onunla yaşamayı öğrendik. Ama unutmayın ki kalp sağlığı ve diğer sağlık unsurlarımız için stresten uzak durmanızı öneriyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz