Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Birçok alanda sevilerek tüketilen kabak, tıbbi olarak da faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde genellikle kuru yemiş olarak tüketilse de uzmanlar kabak çekirdeğinden elde edilen yağın sağlık açısından faydalarını sık sık dile getirmektedir.

Kabaktan çıkan çekirdeklerin soğuk pres yöntemi ile yağının çıkarılıp sonra tekrar süzdürülmesi sonucu elde edilen kabak çekirdeği yağı Omega-3 ve Omega-6 açısından oldukça zengindir. Bu özelliği ile birçok hastalıkta kullanılan kabak çekirdeği yağı, sağlık alanında kullanıldığı gibi cilt ve saç bakımında da tercih edilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Tıp ve güzellik alanında kabak çekirdeği yağının kullanımlarını ve faydalarını maddeler halinde sıralamak istiyoruz.

  • Prostat Rahatsızlığına Faydası

Kabak çekirdeği yağının faydaları arasında prostat büyümesine karşı etkin rol oynaması ön plandadır. Düzenli olarak kullanılan kabak çekirdeği yağı prostatın önüne geçer ve büyüme riskini azaltır. Bu rahatsızlığa bağlı olarak görülen idrar yolu bozukluklarına da faydası bulunmaktadır.

Kabak yağı çekirdeği içerisinde bulunan bazı maddeler bu rahatsızlığa çare olmaktadır. Karotenoit ve fitosterol maddeleri erkeklerde sık görülen prostat rahatsızlığına faydalıdır. Bu maddeler kabak çekirdeği yağında bol miktarda bulunmaktadır.

  • Kansere Faydası

Yapılan araştırmalar sonucunda kabak çekirdeği yağının içinde birçok vitamin ve minerallerin olduğu gözlemlenmiştir. Omega-3 ve Omega-6 gibi vitaminlerin yanı sıra A, E, demir ve çinko gibi mineralleri de içerisinde bolca bulunduran kabak çekirdeği yağı, insan hücrelerine faydası sebebiyle kanser riskini azaltmaktadır. Günlük yaşamımızda düzenli olarak tüketilmesi durumunda kanser oranlarının düşeceği bilinmektedir.

  • Bağırsak Kurduna Faydası

Birçok insanın yaşadığı sağlık sorunlarından biri olan bağırsak kurduna da faydası bulunmaktadır. Vücutta bulunan tenyaların atılmasını sağlayarak olası bir bağırsak kanserinin de önüne geçilmiş olmaktadır.

  • Kalp / Damar Sağlığına Faydası

Birçok çekirdek yağı gibi kabak çekirdeği yağının faydaları arasında kalp/damar sağlığına etkisi bilinmektedir. Çekirdek yağları içerisindeki doğal maddeler sayesinde nitrik oksit oluşturur ve böylelikle damarların esnemesini sağlar. Esneyen damarlar kalpte oluşacak ereksiyonları azaltarak kalp sağlığını olumlu açıdan etkiler.

  • Kemiklere Faydası

Fosfor zengini olan kabak çekirdeği yağı, kemik gelişimi ve kemik oluşumunu destekler. Özellikle kırık ve çatlak gibi durumda kullanılırsa iyileşmenin etkisini arttırır. İleri yaşlardaki bireylerin kullanımı neticesinde kemik erimesi riskini azaltarak eklem ağrılarının da önüne geçer.

  • Cilde Faydaları

Çekirdek yağının ortak özelliklerinden biri de hem cilt hem de saç bakımına olan faydalarıdır. Cilt bakımı yönünden kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüze sahip olmak isteyenlerin günde bir defa kullanımı kırışıklıkları azaltmaktadır.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Vücuda gereğinden fazla besin takviyesi yapmak düzgün çalışan insan sistemini bozabilir ve rahatsızlıklarınızın daha da ilerlemesine yol açabilir. O nedenle kabak çekirdeği yağını ölçülü ve yeteri kadar kullanmanız önerilmektedir. Kabak çekirdeği yağını her gün 1 tatlı kaşığı kadar içebilirsiniz. Eğer ki bu şekilde içemiyorsanız ılık yarım su bardağının içerisine ekleyip güzelce karıştırın ve böyle için. Güne başlarken içeceğiniz kabak çekirdeği yağı, üstte bahsettiğimiz faydaların yanı sıra birçok etkisi sayesinde sizleri dinç tutacaktır.

Cilt bakımı için kullanımında ise temiz cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Dilerseniz yüzünüzü temizleyip direk sürebilir, dilerseniz 1 tatlı kaşığı mısır unu ve kabak çekirdeği yağını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Yaptığınız uygulamayı 20 dakika kadar yüzünüzde bekletip ılık suyla temizlemeniz gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz