Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » K vitamini nedir?K vitamini faydaları ? K vitamini hangi besinlerde bulunur

K vitamini nedir?K vitamini faydaları ? K vitamini hangi besinlerde bulunur

K vitamini nedir?K vitamini faydaları ? K vitamini hangi besinlerde bulunur

K vitamininin şaşırtıcı yararları ile birlikte anılıyor. Bu vitaminin faydaları, her ne kadar fazla gözükse de, iyi kalp sağlığının sağlanması, sağlık kemikler, kemik yoğunluğunun korunması, adet kanamalarının azalması ve kanseri önleme gibi faydalarla doludur. Diğer sağlık yararları arasında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, iyi diş sağlığı sağlanması, artrit ve osteoporozun önlenmesi, daha hızlı yara iyileşmesi sağlaması ve vücudun genel bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi yer alır.

Bu makale, K vitaminin, genel sağlığı korumak için vücudun yaptığı içsel süreçlere nasıl yardımcı olduğunu tartışmaktadır.

K Vitamini Nedir ?

K vitamini ilk kez 1929’da sterol metabolizması için yapılan araştırmalarda keşfedildi.

K vitaminin antagonistlerinden biri olan Warfarin, 1940 civarında türetildi ve kristalleştirildi. Bu antagonist hala modern takviye ve ilaç uygulamalarının bir parçasıdır. K vitamini üzerinde yürütülen sürekli araştırmadaki asıl buluş, 1970’lerde, karboksiglütamik asidin, tüm K vitamini proteinlerinin bir parçası olarak keşfedilmesiyle meydana geldi.

K vitamini adındaki K, kan pıhtılaşmasına neden olma kabiliyetini ifade eden Alman ismi Koagulations vitamin’den türetilmiştir. Yani  kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamin olarak k vitamini akla gelir.

K Vitamini hangi  besinlerde bulunur ;

Fermente soya

Lahana

Bürüksel lahanası

Yeşil soğan

Fermente süt ürünleri günlük

Salatalık

Brokoli

Kuru erik

Kuru fesleğen

Ispanak günlük

Sığır Eti ve Ciğeri

Tavuk

Kaz ciğeri

Kivi

Soya yağı

Avokado

Yeşil Bezelye

Pazı

Maydanoz

Ördek göğsü

K vitamini nelerde bulunur diyorsanız Neredeyse tüm yeşil yapraklı sebzeler ve etler, iyi bir K vitamini kaynağıdır.

K Vitamini Faydaları

 

  1. Kalp Sağlığı

K vitamini arterlerin kireçlenmesini önlemede hayati bir rol oynar. Kanın uygun şekilde akması için, arterlerin gevşetilmesi ve sertleşmemesi gerekir. Atardamarlardaki kalsiyum birikimi, doğrudan kalp krizi ve arter sertleşmesine neden olabilir. K vitamini aslında kalsiyumun atardamarlardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. K-2 Vitamini bu işlemi özellikle iyi yapar,bu vitamin formu bağırsaklarınızda üretilir.

  1. Sağlıklı Kemikler

K vitamini, vücuttaki kemik yapısının bütünlüğünün korunmasında genellikle kalsiyumdan daha güçlü olarak kabul edilir. Vücutta yeterli miktarda kalsiyum emilimi ve kullanılmasını teşvik eder. Süt ürünlerinin çoğu, kemikleri oldukça sağlıklı tutabilen K vitamini ve kalsiyum içerir.

  1. Kemik Yoğunluğunun Korunması

 

K vitamini genel kemik sağlığı için çok önemlidir ve ayrıca yaşa bağlı kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatır. Araştırmalar, düzenli olarak K vitamini tüketen kişilerin diğerlerine göre neredeyse% 25 daha az kemik yoğunluğu kaybı şansı yaşadıklarını göstermektedir.

  1. Adet Döngüsü ve Kanama

PMS semptomları ağrılı olabilir ve kramp sık sık aşırı kanamaların bir sonucudur. K Vitamini vücuttaki hormonları düzenler ve rahatlama sağlamak için kan akışını azaltır. Ayrıca, ağrı ve krampları büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

  1. Kanser Önleme

 

K Vitamini; bilim adamları tarafından kansere bağlı iltihabı azalttığı ve karaciğer kanseri muzdarip hastaların dengelenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Kolon, prostat ve cilt kanseri belirtileri üzerinde güçlü önleyici etkileri vardır; Hasar görmüş hücrelerin onarımı, hücrelerin onarımına yardımcı olduğu için pıhtılaşmanın ötesine geçer.

  1. Bilişsel İşlevini Geliştirme

Beyin hücre zarları, yalnızca K vitamini ile çalışan proteinlere bağlı olan sfingolipid metabolizmasını gerçekleştirir. Bu vitamin, beynin biyolojik olarak mevcut moleküllerinin bir parçası olduğu için tam olarak çalışması için gereklidir.

  1. Diş Sağlığı

K Vitamini, diş ve diş etlerinin sağlığı için gerekli olan ve yağda çözünen bir vitamindir. K vitamini, diş çürümesine neden olan asitlerin etkilerini gidermeye yardımcı olur.

  1. Artrit ve Osteoporozu Önleyin

K vitamini doğada anti-enflamatuardır ve bazı durumlarda yeterli kan dolaşımına yardımcı olur. Bağırsak bakterilerinin bir parçası olan Vitamin K-2 vücudun iltihaplanmaya neden olan toksinlerden uzak durmasına yardımcı olur. K vitamininin kemik koruma nitelikleri, eklemleri, özellikle menopozdan muzdarip kadınlarda artrit ve osteoporoz gibi hastalıklardan korur.

  1. Daha Hızlı İyileşme Sağlar

K Vitamini, keşfedilmesinden bu yana, pıhtılaşma etkisi yaratarak yaraları iyileştirme kabiliyetini göstermiştir. Hücre biriktirir ve cildi onarır, daha hızlı iyileşme sağlar. K vitamini eksikliği olan bireyler iyileşmede gecikmeye maruz kalabilir, bu da enfeksiyona neden olabilir.

  1. Sağlıklı Bağışıklık

K Vitamini sindirim ve kardiyovasküler sisteminizi çalışır halde tutarak vücudu korur. Yeterli sindirimi teşvik ederek ve birkaç kronik hastalık olasılığını ortadan kaldırarak bağışıklık kazandırır. K vitamini yönünden zengin besinler, bağışıklığı artırmak isteyenlere tavsiye edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Yorum Yaz