Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » İstiridye Mantarının Faydaları

İstiridye Mantarının Faydaları

İstiridye Mantarının Faydaları

İstiridye mantarı, binlerce yıldır birçok ülkede doğal ilaçlar olarak kullanılmıştır ve birçok farklı kültür ve mutfaklarda yerini almıştır. Öte yandan istiridye mantarları, son zamanlarda kıymeti bilinen en yeni mantarlardan biridir, ancak farklı lezzetleri ve geniş kapsamlı sağlık faydaları nedeniyle favori mantar olmayı başarmışlardır.

Bilimsel adı Pleurotus ostreatus olup, son zamanlarda  resmen tanınan istiridye mantarı, kabuksu görünümü ve istiridyeye benzemesiyle adlandırılmıştır. Hafif bir lezzet ve meyankökü benzeri aroma ile çok yönlüdür ve çorbalardan soslara hızla birçok Asya mutfağının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Bu eşsiz mantar iltihaptan kalp sağlığına kadar her şeye fayda sağlayabileceğini gösteren ümit verici bir sebzedir.

İstiridye Mantarlarının Faydaları

 1. Alt Kolesterol Seviyeleri
 2. Enflamasyonu hafifletmek ( iltihaplanma veya yangı hissi, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel/dışsal doku hasarına verdiği bir seri vital yanıttır.)
 3. Antioksidan ( Canlılarda kimyasal süreçler )
 4. Kanser Büyümesini Engelleyebilir
 5. Beyin sağlığını artırmak

  Kolesterol Seviyesini Düşebilir

Kolesterol, vücudunuzun her yerinde bulunan ve sağlık için gerekli olan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol, hücre zarlarınızın önemli bir bileşenidir ve kolesterol, safra asitleri ve belirli vitamin ve hormonların sentezi için gereklidir. Bununla birlikte, fazla kolesterol kanınızda birikebilir, arterlerde yağ birikintileri oluşturabilir ve kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir.

İstiridye mantarlarının, bazı hayvan çalışmalarında Hızlı bir şekilde kollestrolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir . Örneğin, yapılan bir araştırmada istiridye mantarlarıyla takviyenin toplam kolesterol seviyelerini yüzde 37 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Yine de, istiridye mantarlarının insanlarda kolesterol seviyelerini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 1. Enflamasyon hafifletmek

Enflamasyon vücudu enfeksiyona ve hastalığa karşı korumak için tasarlanmış normal bir immün yanıttır. Öte yandan kronik inflamasyonun, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi yüksek riskli bir risk ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.

İstiridye mantarlarının güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Yapılan araştırmalara göre , istiridye mantarları vücuttaki çoklu iltihap belirteçlerinin salgılanmasını azaltabilmiştir. Bu, inflamasyonun azalması bağırsak hastalığına kadar pek çok inflamatuar durumun rahatlamasına yardımcı olabileceğinden, bu geniş kapsamlı faydalara sahip olabilir .

 1. Antioksidanlar için istiridye mantarı

Antioksidanlar serbest radikallerle savaşmaya ve hücrelere zarar vermeyi önleyen bileşiklerdir. Araştırmalar, antioksidanların sağlık ve hastalıkta merkezi bir rol oynayabileceğini ve bazı kronik rahatsızlıkların riskini azaltmak için oksidatif stresle mücadelede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bazı araştırmalar, istiridye mantarlarının sağlığa teşvik edici antioksidanlar ile yüklü olduğunu ve çok sayıda sağlık yararına neden olabileceğini ortaya koymuştur. Aslında, hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları, istiridye mantarlarının vücutta antioksidan seviyelerini arttırmakta ve zararlı serbest radikalleri nötralize etmede etkili olduğunu göstermiştir.

 1. Kanser Büyümesini Engelleyebilir

En etkileyici istiridye mantarı yararlarından biri, kanser hücreleri üzerindeki güçlü etkisidir. Anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra yüksek antioksidan içeriği sayesinde, istiridye mantarları, bazı kanser türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir, bu da istiridye mantarlarını potansiyel kanserle mücadele eden yiyeceklerin listesine koyar.

Indianapolis’teki Metodist Araştırma Enstitüsü Kanser Araştırma Laboratuvarı tarafından yürütülen bir test tüpü çalışması, istiridye mantarlarının, meme ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önleyebildiğini ortaya çıkarmıştır. Benzer şekilde, 2011 yılında yapılan bir başka test tüpü çalışması da istiridye mantarı ekstresinin kolorektal tümör ve lösemi hücrelerine karşı terapötik etkileri olduğunu göstermiştir.

 1. Beyin Sağlığını Artırın

İster inanın ister inanmayın, ne yediğinizin beyninizin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır ve hatta nörodejeneratif hastalıklar ve bunama riskinizi de etkileyebilir. Özellikle belirli vitaminler ve mineraller, beyin sağlığı söz konusu olduğunda özellikle önemlidir.

İstiridye mantarları, beyin işlevini arttırdığına inanılan besinlerin çoğunda zengindir. Örneğin niasin’in Alzheimer hastalığına ve yaşlı erişkinlerde bilişsel gerilime karşı klinik araştırmalarda koruma sağladığı gösterilmiştir. Bu arada, Belçika’dan yapılan bir 2014 araştırması, riboflavin desteğinin bir tür motor nöron bozukluğu olan Brown sendromuna karşı terapötik etkileri olabileceğini öne sürmüştür.

Sonuç olarak istiridye mantarı hakkında yapılan araştırmalar devam etmektedir. İstiridye mantarının bazı sağlığa faydalarını yukarıda sıraladık. Bazı test sonuçları hala açıklanmamış olup ilerleyen günlerde başka sağlık faydalarını’da mutlaka açıklayacağız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz