Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Ispanağın faydaları? Ispanaktaki besin değerleri? Ispanak hangi hastalıklara iyi gelir

Ispanağın faydaları? Ispanaktaki besin değerleri? Ispanak hangi hastalıklara iyi gelir

Ispanağın faydaları? Ispanaktaki besin değerleri? Ispanak hangi hastalıklara iyi gelir

Ispanak  süper besindir. Düşük kalorili bir pakette tonlarca besinle yüklüdür. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklar cilt, saç ve kemik sağlığı için önemlidir. Ayrıca protein, demir, vitamin ve mineraller sağlarlar.

Ispanak tüketmenin olası sağlık yararları arasında diyabetli kişilerde kan glukozu kontrolünün iyileştirilmesi , kanser riskinin düşürülmesi ve kemik sağlığının iyileştirilmesi, aynı zamanda farklı bir dizi sağlayabilen mineraller ve vitaminler temin edilmesi bulunmaktadır.

Ispanak, başta Akdeniz, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya mutfaklarında ve ülkemizde Ispanak yemekleri oldukça fazla yapılmaktadır. Tarih boyunca çeşitli kültürler tarafından kullanılmıştır. Hazırlanması ucuz ve kolay olduğu için herhangi bir yemeğe oldukça kolay bir şekilde eklenebilir. Örneğin Ispanak böreği tarifi ülkemizde oldukça aranan ve yapılan bir tariftir.

Ispanak Besin Değerleri

Bir fincan çiğ ıspanak için besin değerleri aşağıdadır

  • 7 kalori
  • 86 gram (g) protein
  • 30 miligram (mg) kalsiyum
  • 81 g demir
  • 24 mg magnezyum
  • 167 mg potasyum
  • Vitamin A’nın 2.813 adet interaktif birimi (IU)
  • 58 mikrogram folat

Ispanak ayrıca K vitamini, lif, fosfor ve tiamin içerir. Ispanaktaki kalorilerin çoğu protein ve karbonhidratlardan gelir.

Demir

Beslenmede demir eksikliği, vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Ispanak büyük bir demir kaynağıdır. Emilimi arttırmak için turunçgiller gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri demir gibi ıspanakla birleştirdiğinizde vucud tam korumaya geçer ve sağlıklı kalırsınız

Kalsiyum

Bir su bardağı yaklaşık 250 mg kalsiyum içerir. Bununla birlikte, süt kaynaklarından elde edilen kalsiyuma göre daha az emilir. Ispanak, kalsiyuma bağlanan yüksek bir oksalat içeriğine sahiptir. Bu vücudumuzun kullanmasını zorlaştırır.

Magnezyum

Ispanak ayrıca, enerji metabolizması, kas ve sinir fonksiyonu, düzenli kalp ritmi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve kan basıncını sürdürmek için gerekli olan diyetsel magnezyumun en iyi kaynaklarından biridir . Magnezyum ayrıca vücutta meydana gelen yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda da rol oynar.

Ispanağın Sağlığa Yararları

Ispanağın sağlığa yararları aşağıda sıralanmıştır

Kanser önleme

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler klorofil içerir. 12.000 hayvan üzerinde gerçekleştirilen bu 2013 araştırması dahil olmak üzere birçok çalışma, klorofilin heterosiklik aminlerin karsinojenik etkilerini bloke etmede etkili olduğunu göstermiştir .

Bunlar yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgaralarken üretilir.

Bu, kanserin büyümesinin önlenmesine katkıda bulunabilir.

Kan basıncını düşürmek

Yüksek potasyum içeriği nedeniyle, yüksek tansiyonu olan kişiler için ıspanak önerilir .

Potasyum, sodyumun vücuttaki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Düşük bir potasyum alımı, yüksek bir sodyum alımı olarak yüksek tansiyon geliştirmek için güçlü bir risk faktörü olabilir.

Kemik sağlığı

Düşük K vitamini alımları daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkili bulunmuştur .

Kemik matriks proteinlerinin modifiye edicisi, kalsiyum emilimini arttırdığı ve vücudu idrarda bırakan kalsiyum miktarını azaltıbileceği için yeterli K vitamini tüketimi için ıspanak önemlidir .

Sindirim düzenini destekler

Ispanak, her ikisi de kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olan lif ve diğer besinleri içerir .

Sağlıklı cilt ve saç

Ispanak, cildin ve saçın nemlendirilmesi için cilt gözeneklerinde ve saç köklerinde yağ üretimini hızlandıran çok miktarda A vitamini içerir.

Akne oluşumuna neden olan bu yağdır . C vitamini ayrıca cilt ve saç dahil tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

C vitamini içinde yüksek ıspanak ve diğer yapraklı yeşillikler , cilde ve saça yapı sağlayan kallojenin inşası ve bakımı için çok önemlidir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz