Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Isırgan otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları

Isırgan otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları

Isırgan otunun Sağlığa Faydaları ve Zararları

Isırgan otu, Urtica cinsine ait olan ve Asya ve Avrupa’nın daha soğuk bölgelerinde bulunan bir çalıdır. Şimdi dünya çapında başka yerlerde de bulunur. Bu bitkinin kökleri ve yaprakları üzerindeki ince tüylerden sonra, ciltle temas ettiklerinde tahriş edici kimyasallar salgılayan bir madde vardır. Birçoğu bitkiyi yıllardır bitkisel ilaç olarak kullanıyor, çünkü birçok sağlık yararı sağlayabilecek biyolojik olarak aktif bileşikler içeriyor. Isırgan çayının sağlığa yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Araştırmalar, ısırgan otunun sayısız vitamin ve mineral ile dolu olduğunu göstermektedir.

Bunlar arasında fenolik tanenlerin yanı sıra K, E, D, C, A, B Vitaminleri (riboflavin B2 ve tiamin B1) bulunur. Mineraller arasında kalsiyum, bakır, krom, demir, kobalt, magnezyum, potasyum, fosfor, silikon, çinko ve kükürt bulunur. Derin yeşil yaprakları ayrıca yüksek miktarda β-karoten ve klorofil içerir. Isırgan otu çayının faydaları önemsenmekle birlikte, alerji tedavisinden, eklem ağrısından kurtulmaya ve kadınların dönemsel sorunlarını iyileştirmeye ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye kadar uzanmaktadır.

Isırgan Çayı Nelere İyi Gelir

Her şeyden önce, bu çay bir idrar söktürücüdür, bu nedenle vücudun gereksiz ve artan düzeyde ürik asit ve ayrıca bakteri salgılamasına yardımcı olabilir, bu da idrar yolu enfeksiyonları riskini sınırlar. Böbrek taşlarını sulandırmak, kanı saflaştırmak ve sistemdeki metabolik ve toksik atıkları yıkamak için de bir renal detoks görevi görür.

Isırgan otu çayı, androjenik testosteron hormonu olan DHT veya dihidrotestosteronun aktivitesini sınırlayabilir. Bu, prostat bezi büyümesi gibi olumsuz koşulların kullanılmasına yardımcı olur.

Isırgan yaprağı çayı özü, güçlü bir anti-enflamatuar ajandır ve eklemlerde ağrı ve enflamasyona neden olan sitokinlerin aktivitesini sınırlandırır. Bu çay romatizma hastalarında artritik ağrı ve gut hafifletmek için bilinir. Bunun yanı sıra, ısırgan otu yaprakları, enflamasyona neden olabilecek prostaglandin kimyasallarının üretimini önler.

Isırganlar, olmasalar bile antikorlar gibi davranan glikoprotein lektinlerine sahiptir. Bu lektinler vücudun içindeki toksik antijenlerle savaşabilir ve nötralize edebilir.

Yüksek miktarda demir ısırgan otunda vardır ve bu, anemi, demir eksikliği olan kişiler için oldukça faydalı olabilir.

Vücudun yeterli RBC hemoglobini oluşturmasına yardımcı olarak kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Demir içeriği ayrıca ısırgan otunun hamilelik faydalarına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra K vitamini içeriği kanın pıhtılaşmasını artırabilir ve doğumda aşırı kanama riskini ve olası yeni doğan kanama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle hamile kadınların özellikle son birkaç ayda ısırgan otunun bol miktarda içmeleri tavsiye edilir.

Isırgan otu çayı, bağırsak yıkayıcı olarak çalışarak solucanları enteral yoldan atmaya yardımcı olabilir. Vücudun mücadele ve direnme yetenekleri bu süreçte artacaktır.

Bu çay alerjiler için de iyidir. Birçok insan kedi alerjisinin yanı sıra egzama ve sinüzit, rinit ve astım gibi solunum yolu alerjilerinden de ısırgan otu sayesinde kurtulur. Balgamın vücuttan salınmasına yardımcı olmak ve bronşların mukus zarları ile ilgili kronik hastalıkları tedavi etmek için solunum yollarını temizleyecektir.

Isırgan otu çayı içtiğinizde, ayrıca ishalin tedavisinde ve ayrıca anal sfinkterin içindeki veya içindeki venöz dışlanmanın neden olduğu herhangi bir ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Bu hemoroit olarak bilinir.

Ayrıca ısırgan çayı saçlar için sağladığı faydaların tadını çıkarabilirsiniz.

Bu çay, saçın uzamasını teşvik etmek ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca, ısırgan otunun, saç köklerine daha sağlam ve daha güçlü saçlar üretebilecek mineraller ve vitaminler sağlayarak saç durumunu iyileştirebileceğine inanılmaktadır.

Diğer yararları arasında kalp, dalak, karaciğer ve pankreas sağlığının artırılması, kan şekerinin düşürülmesi ve kronik baş ağrıları ve şeker hastalarının tedavisi yer alır.

Isırgan otunun yan etkileri nelerdir ?

Isırgan otu genellikle güvenli kabul edilir, ancak bazı ilaçlarla etkileşime girmesinin yanı sıra hafif bir mide rahatsızlığına neden olabilir. Alerjik cilt döküntüsü, diğer olası ısırgan otu çayı yan etkilerinden biridir. Ayrıca herhangi bir tıbbi durumu kendi kendine tedavi etmek için bir bitki olarak çayı içmeden önce dikkatli olmalısınız ve doktorunuza danışmalısınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz