Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Isırgan Otu Çayı Faydaları

Isırgan Otu Çayı Faydaları

Isırgan Otu Çayı Faydaları

Isırgan otu, Urtica cinsine ait olan ve Asya ve Avrupa’nın daha soğuk bölgelerinden gelen bir çalı şeklinde bitkidir. Bu bitki adını, deriyle temas ettiğinde tahriş edici kimyasallar salan sap ve yapraklarındaki ince tüylerden almıştır.

Araştırmalar, ısırgan otu çayının sayısız vitamin ve mineralle dolu olduğunu gösteriyor. Bunlara B, D, E, C, A, K Vitaminleri (riboflavin B2 ve tiamin B1) ile fenolik tanenler dahildir.

Mineraller arasında kalsiyum,kobalt kükürt, krom, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve bakır bulunur. Derin yeşil yaprakları ayrıca yüksek miktarda β-karoten ve klorofil içerir.

Isırgan otu çayının faydaları küçümsenmeyecek kadar fazladır ve alerjileri tedavisi, eklem ağrılarını hafifletme, kadın hastalıklarını iyileştirme ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar uzanır.

Isırgan Çayı Nelere İyi Gelir ?

Her şeyden önce, bu çay bir idrar söktürücüdür, bu nedenle vücudun gereksiz ve artan seviyelerde ürik asit ve bakterileri serbest bırakmasına yardımcı olabilir, bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Böbrek taşını düşürmek, kanı temizlemek ve sistemdeki metabolik ve toksik atıkları atmak için de böbrek detoksu görevi görecektir.

Isırgan otu çayı, androjenik bir testosteron hormonu olan DHT veya dihidrotestosteronun aktivitesini sınırlayabilir. Bu, prostat bezi büyümesi gibi olumsuz koşullardan yararlanmaya yardımcı olur.

Isırgan yaprağı çayı özü, güçlü bir anti-inflamatuar ajandır ve eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan sitokinlerin aktivitesini sınırlar. Bu çayın romatizma hastalarında artritik ağrı ve gutu hafiflettiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra ısırgan otu yaprakları, iltihaplanmaya neden olabilecek prostaglandin kimyasallarının üretimini engeller.

Isırganlar, antikorlar gibi davranan glikoprotein lektinlerine sahiptir, öyle olmasalar bile. Bu lektinler vücuttaki toksik antijenlerle savaşabilir ve onları etkisiz hale getirebilir.

Çevrimiçi en iyi ısırgan otu çaylarından bazıları:

Isırgan otunda yüksek miktarda demir vardır ve bu anemi ve demir eksikliği olan kişiler için oldukça faydalı olabilir. Vücudun yeterli RBC hemoglobini oluşturmasına yardımcı olarak kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra, K vitamini içeriği kanın pıhtılaşmasını artırabilir ve doğumda aşırı kanama riskini ve olası yenidoğan kanama olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle hamile kadınlara özellikle son birkaç ayda bol miktarda ısırgan otu çayı içmeleri tavsiye edilir.

Isırgan otu çayı, bağırsak yıkama işlevi görerek enteral sistemdeki solucanları yok etmeye yardımcı olabilir. Bu süreçte vücudun savaşma ve direnme yetenekleri artacaktır.

Isırgan çayı alerjilere de iyi gelir. Birçok insan bu çayı hayvan alerjisinden, egzama ve sedef gibi hastalıklardan korunmak için kullanmıştır.

Sinüzit, rinit ve astım gibi solunum hastalıkları tedavisinde ısırgan çayı kullanılmaktadır.. Ayrıca balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bronşların mukus zarları ile ilgili kronik hastalıkları tedavi etmek için solunum yollarını temizler,

Isırgan otu çayı içtiğinizde hem ishal tedavisine yardımcı olur hem de iç veya anal sfinkterdeki venöz akıntının neden olduğu ağrıları giderir. Bu halk arasında hemoroid olarak bilinir.

Isırgan otu çayı, saçların yeniden büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılan güvenilir bir çaydır. Ayrıca ısırgan otunun, foliküllere daha sağlıklı ve daha güçlü saçlar üretebilecek mineraller ve vitaminler sağlayarak saç durumunu iyileştirildiği saptanmıştır.

Isırgan Çayı Faydaları  arasında kalp, dalak, karaciğer ve pankreas sağlığının iyileştirilmesi, kan şekerini düşürmenin yanı sıra kronik baş ağrıları ve şeker hastalarının tedavisi yer alır.

Isırgan otu çayı genellikle güvenli kabul edilir, ancak bazı ilaçlarla etkileşime girmesinin yanı sıra hafif mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Alerjik deri döküntüsü de ısırgan çayının diğer olası yan etkilerinden biridir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz