Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » İshal’den Kurtulma Yöntemleri

İshal’den Kurtulma Yöntemleri

İshal’den Kurtulma Yöntemleri

İshal ev ilaçları arasında açık et suyu içmek, düz beyaz pirinç yemek, papatya çayı içmek, bal almak, taze portakal kabuğundan çay içmek, çemen otu tohumu yemek, zencefil almak, elma sirkesi almak, biraz muz yemek ve yoğurt içmek sayılabilir.

İshal Nedir?

İshal çok tatsız bir his olabilir. Gevşek dışkı geçişi içeren, genellikle içinde kütle olmayan bir günde kontrol edilemeyen birçok bağırsak hareketi içerir. Fakat bir ishal kokusu vücudunuzu nahoş maddelerden kurtarmakta çok faydalı olabilir. İşlem, vücudun zararlı toksinleri atması için çok yararlı olan kusmaya benzetilebilir. Ancak tüm prosedür o kadar rahatsız edici ve acı verici ki, mümkün olan en kısa sürede bir tedavi bulmanız gerekiyor.

İshal Etiyolojisi

İshal, kirli su veya yiyecek tükettiğinizde vücudunuza girebilecek viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca aşırı içme, yiyecek alerjisi, kaygı ve stres veya tıbbi yan etkilerden de kaynaklanabilir. Kalın bağırsağınızdan geçen fazla sıvı, emebildiğinden daha fazla, ishale de neden olabilir. Parazitler, bakteriler veya virüsler kan dolaşımınıza yiyecek ve su yoluyla girdiğinde, sindirim astarına zarar verir ve böylece kolonun sıvıları en iyi şekilde emmesini zorlaştırır.

İshal belirtileri

Belirgin ishal semptomları arasında sulu, gevşek dışkı sayılabilir. Genellikle ishale eşlik eden diğer semptomlar arasında kusma, sık bağırsak hareketleri, karın ağrısı ve ateş, dehidrasyon, iştahsızlık ve bulantı bulunur.

 

  1. Biraz Temiz Su İçelim

Vücudunuzdaki aşırı derecede sıvı, özellikle de su kaybı nedeniyle – daha fazla sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek enerjiden ve esansiyel tuzlardan ve esansiyel minerallerden yoksun kalacaksınız. Bu nedenle, berrak et suyu, bütün bu mineralleri ve enzimleri yeniler.

  1. Taze Portakal Kabuğundan Çay Yapın

Portakal kabuğundan oluşan ev bazlı bir ilaç, sindirimi uyarmak için kullanılır, sindirim sistemi ile ilgili bir dizi sorun ve ishal geleneğe gömülür. Portakalın organik ürünler kullandığınızdan emin olun. Yapmanız gereken tek şey, bu demlemeyi bir miktar taze portakal kabuğu ile yapmak ve derisini bir bardak su ile kaynatmak. Kaynattıktan sonra ocaktan alın, soğumaya bırakın ve bir miktar bal ile tatlandırdıktan sonra tüketin.

  1. Sade Beyaz Pirinç yiyin

Beyaz pirinç, bağlayıcı özellikleriyle dünyaca ünlüdür. Küçük porsiyon tereyağı içermeyen beyaz pirinç yiyin. Gün boyunca öğünün küçük porsiyonlarını yiyin. Beyaz pirinç yemek, bağırsak hareketinizi rahat ve stressiz yapmanıza yardımcı olur.

  1. Papatya Çayı deneyin

Papatya, dinlendirici özellikleri ile bilinen en iyisidir; ishal sonucu olarak. Papatya, genel olarak bağırsak problemlerini ve özellikle ishali tedavi etmek için ideal olan çok miktarda tanen ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığı papatya çiçeği ve nane bir bardak suya kaynatılır ve günde üç kez içilir. Papatya çayı bugünlerde paketlenmiş poşet çay poşetlerinde de mevcuttur.

  1. Bal yiyebilirsiniz

Bal, bir bardak su üzerinde tüketilsin de ishalin tedavi edeceğinden emin olabilir. Yüzyıllar boyunca birçok kültürde favori bir çözüm olmuştur. Bal sadece ishal için değil, aynı zamanda pestisitler, bakteriyel ve viral enfeksiyonların sindirim ve bağırsak yollarının neden olduğu iltihaplanma nedeniyle de tatlı bir tedavi verir.

  1. Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumları lif bakımından yüksektir ve bu onu ishal için en ev ilaçlarından biri yapar. Çemen otu tohumları rahatsızlık ve ishal ile gelen huzursuzluğu azaltmak için dışkıda lif birikimini arttırmaya yardımcı olan temel özelliklere sahiptir.

  1. Zencefil

Zencefilin genel sindirim sağlığınız için ünlü olmasının bir nedeni var. Kurutulmuş zencefil tozu karışımı hazırlayın, içine bir tatlı kaşığı bal, biraz tarçın tozu ve kimyon tozu ekleyin ve karışımı günde üç kez tüketin. Ayrıca zencefil çayı yapabilir ve tercihinize göre içebilirsiniz. Zencefil ayrıca kapsül şeklinde de alınabilir.

  1. Elma Sirkesi

Bakteriyel enfeksiyon, ishalin önde gelen nedenlerinden biri olduğundan, elma sirkesi, antibakteriyel özellikleri sayesinde oldukça faydalı olabilir. Bir bardak suya bir veya iki çorba kaşığı elma suyu ekleyin ve günde iki kez içilir.

  1. Muzlar

Muzlar, sulu dışkı ile ilgili problemi çözmeye yardımcı olan çok miktarda potasyum ve pektine sahiptir. Muzlarda bulunan çözünebilir lif, kolonunuzdaki fazla sıvıları emmeye yardımcı olur. Ayrıca, durumunuz sırasında dışkı aldığınızda birçok elektrolit kaybolur ve bu durum birkaç sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Bununla birlikte, muzlar, kaybolan enerjinin yerini almaya yardımcı olabilecek çok miktarda potasyum içerir. Onları çiğ ye ya da muz salla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz