Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » İshal Nedir? İshal Belirtileri Ve İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Nedir? İshal Belirtileri Ve İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Nedir? İshal Belirtileri Ve İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal Nedir?

İshal çok tatsız bir his olabilir. Sulu dışkı geçişi içeren, genellikle içinde kütle olmayan bir günde kontrol edilemeyen birçok bağırsak hareketi içerir. Fakat ishal vücudunuzu nahoş maddelerden kurtarmakta çok faydalı olabilir. İşlem, vücudun zararlı toksinleri atması için çok yararlı olan kusmaya benzetilebilir. Ancak ishal o kadar rahatsız edici ve acı verici ki, mümkün olan en kısa sürede bir tedavi bulmanız gerekiyor.

İshal Neden Olur

İshal nasıl olunur ?,İshal kirli su veya yiyecek tükettiğinizde vücudunuza girebilecek viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca aşırı içme, yiyecek alerjisi, kaygı ve stres veya tıbbi yan etkilerden de kaynaklanabilir. Kalın bağırsaklardan geçen fazla sıvı, emebildiğinden daha fazla, ishale de neden olabilir. Parazitler, bakteriler veya virüsler kan dolaşımına yiyecek ve su yoluyla girdiğinde, sindirim astarına zarar verir ve böylece kolonun sıvıları en iyi şekilde emmesini zorlaştırır.

İshal belirtileri

Belirgin ishal semptomları arasında sulu, gevşek dışkı sayılabilir. Genellikle ishale eşlik eden diğer semptomlar arasında kusma, sık bağırsak hareketleri, karın ağrısı ve ateş, dehidrasyon, iştahsızlık ve bulantı bulunur.

 

İshal Çeşitleri

 

İshal, süresine bağlı olarak kronik veya akut olabilir. Kki ila üç hafta sürekli ishal iseniz, kronik ishal olabilir. Aksi halde durum akuttur. Sürekli ishal olmak ve geçmeyen ishal ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.Mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Reçetesiz ilaç kullanımından kaçının ve hem akut hem de kronik ishalde çok yardımcı olabilecek basit evde doğal tedavileri deneyin. Bunlar aşağıda detaylandırılmıştır.

 

İshal Doğal Tedavisi ve İshale iyi Gelen Yiyecekler

 

İshale ne iyi gelir ;

 

-Bol su tüketin

-Portakal kabuğu çayı

-Yağsız pirinç tüketin

-Papatya çayı

-Bal

-Elma sirkesi

-Çemen otu tohumu

-Zencefil

-Muz

-Yoğurt

 

  1. İshal olduğunuzda bol bol temiz su tüketin

 

Vücudunuzdaki aşırı derecede sıvı, özellikle de su kaybı nedeniyle – daha fazla sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek enerjiden ve esansiyel tuzlardan ve esansiyel minerallerden yoksun kalacaksınız. Bu nedenle bol su tüketin. Ayrıca et suyu takviyeli yemekler, tüm bu kaybolan mineralleri ve vücudun yeterince çalışması için gereken enzimleri yenilemeye yardımcı olabilir.

 

  1. Taze Portakal Kabuğundan Çay Yapın

 

Bu demlemeyi yapmak için yapmanız gereken tek şey biraz taze portakal kabuğunu bir bardak su ile kaynatın. Kaynattıktan sonra ocaktan alın, soğumaya bırakın ve bir miktar bal ile tatlandırdıktan sonra tüketin.

 

  1. Sade Beyaz Pirinç yiyin

 

Beyaz pirinç, bağlayıcı özellikleriyle dünyaca ünlüdür. Küçük porsiyon tereyağı içermeyen beyaz pirinç yiyin. Gün boyunca öğünün küçük porsiyonlarını yiyin. Beyaz pirinç yemek, bağırsak hareketinizi rahat ve stressiz yapmanıza yardımcı olur.

 

  1. Papatya Çayı Tüketin

 

Papatya en iyi dinlendirici özellikleri ile bilinir; bu nedenle ishalin neden olduğu spazmların yanı sıra iltihabı da hafifletir. Papatya, genel olarak bağırsak problemlerini ve özellikle ishali tedavi etmek için ideal olan çok miktarda tanen ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığı papatya çiçeği ve nane bir bardak suda kaynatılır ve günde üç kez içilir.

 

  1. İshal Tedavisi İçin Bal olmazsa olmazdır

 

Bal, kendi başına tüketilen veya bir bardak su içinde karıştırılmış olsun, ishalin tedavi edeceğinden emin olabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca birçok kültürde favori bir çözüm olmuştur. Bal, sadece ishal için değil, aynı zamanda pestisitler, bakteriyel ve viral enfeksiyonların sindirim ve bağırsak yollarının neden olduğu iltihabı da yatıştırır.

 

  1. Çemen otu tohumu

 

Çemen otu tohumları lif bakımından yüksektir ve bu onu ishal için en iyi doğal ilaçlarından biri yapar. Çemen otu tohumları rahatsızlık ve ishal ile gelen huzursuzluğu azaltmak için dışkıda lif birikimini arttırmaya yardımcı olan temel özelliklere sahiptir.

 

  1. Zencefil

 

Zencefil tozu karışımı hazırlayın, içine bir tatlı kaşığı bal, biraz tarçın tozu ve kimyon tozu ekleyin ve karışımı günde üç kez tüketin. Ayrıca zencefil çayı yapabilir ve tercihinize göre içebilirsiniz. Zencefil ishali kısa sürede yok eder.

 

  1. Elma Sirkesi ile ishal tedavisi

 

Bakteriyel enfeksiyon, ishalin önde gelen nedenlerinden biri olduğundan, elma sirkesi, antibakteriyel özellikleri sayesinde oldukça faydalı olabilir. Bir bardak suya bir veya iki çorba kaşığı elma suyu ekleyin ve günde iki kez içilir.

 

  1. Muz ile İshal tedavisi

 

Muzlar, sulu dışkı ile ilgili problemi çözmeye yardımcı olan çok miktarda potasyum ve pektine sahiptir. Muzlarda bulunan çözünebilir lif, kolonunuzdaki fazla sıvıları emmeye yardımcı olur. Ayrıca, ishal ile birçok elektrolit kaybolur ve bu durum birkaç sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Bununla birlikte, muzlar, kaybolan enerjinin yerini almaya yardımcı olabilecek çok miktarda potasyum içerir.

  1. Yoğurt

 

Yoğurt, bağırsak dostu bakteriler olan ‘canlı kültürlerin’ iyiliği ile doludur. Bağırsakların koruyucu bir tabaka ile kaplanmasına yardımcı olurlar, böylece kötü bakteri veya enfeksiyonlardan kaynaklanan hasarlar tersine çevrilebilir. Ayrıca, yoğurt, vücuttaki bakteriyel toksinlerin dışarı atılmasında esansiyel olan vücutta laktik asit üretmede oldukça faydalıdır.

 

Dikkat Edin !!

 

Portakal, limon, ananas ve domates suyunu çiğ olarak tüketmekten kaçının çünkü bunlar çok asidiktir ve belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz