Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Horlama Neden Olur? Uyku Apnesi nasıl Tedavi Edilir

Horlama Neden Olur? Uyku Apnesi nasıl Tedavi Edilir

Horlama Neden Olur? Uyku Apnesi nasıl Tedavi Edilir

Çoğu insan ara sıra horlarken, bazı insanlar sık ​​sık horlama ile uzun süreli bir problem yaşamaktadır. Uyuduğunda, boğazındaki dokular rahatlar. Bazen bu dokular titreşir ve sert veya kısık bir ses oluşturur.

Horlama için faktörler şunlar olabilir

 • fazla vücut ağırlığı
 • erkek olmak
 • dar bir hava yolu olması
 • alkol içmek
 • burun problemleri
 • horlama veya obstrüktif uyku apnesi aile öyküsü

Çoğu durumda horlama zararsızdır. Fakat sizi ve eşinizin uykusunu büyük ölçüde bozabilir. Horlama da uyku apnesi olarak adlandırılan ciddi bir sağlık durumunun belirtisi olabilir . Bu durum, uyku sırasında tekrar tekrar nefes almanızı ve durduramamanızı sağlar.

Uyku apnesinin en ciddi türü abstrüktif uyku apnesi olarak adlandırılır . Bu, boğazınızın arkasındaki kasların aşırı uzaması nedeniyle olur. Rahat doku, uyurken hava yolunuzu bloke eder, küçültür, böylece daha az hava solunabilir.

Tıkanma, ağız, boğaz ve burun pasajlarındaki fiziksel deformiteler ve sinir problemleri ile daha da kötüleşebilir. Dilin genişlemesi bir başka önemli horlama ve uyku apnesidir çünkü boğazınıza geri düşer ve hava yolunuzu tıkar.

Çoğu doktor uyurken hava yolunuzu açık tutmak için bir cihaz veya ağızlık kullanmanızı önerir. Ancak bazen ciddi obstrüktif uyku apnesi vakalarında veya diğer tedavilerin etkili olmadığı durumlarda cerrahi önerilir.

 Horlama için ameliyat gereklimi ?

Birçok durumda, horlama ve obstrüktif uyku apnesi tedavisinde cerrahi başarılı olabilir. Ama bazı durumlarda, horlama zamanla döner. Doktorunuz, hangi tedavinin sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacak şekilde sizi muayene edecektir.

İşte doktorunuzun önerebileceği bazı ameliyatlar:

Pillar prosedürü (palatal implant)

Palatal implant olarak da adlandırılan sütür prosedürü, horlama ve daha az şiddetli uyku apnesi vakalarını tedavi etmek için kullanılan küçük bir ameliyattır. Küçük poliester (plastik) çubukları ağzınızın yumuşak üst damaklarına cerrahi olarak yerleştirmeyi içerir.

Bu implantların her biri yaklaşık 18 milimetre uzunluğunda ve 1.5 milimetre çapındadır. Bu implantların etrafındaki doku iyileştikçe, damak sertleşir. Bu, dokunun daha sert ve daha az titreşmesine ve horlamaya neden olmasına yardımcı olur.

Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)( Bademcik ve küçük dil Ameliyatı )

UPPP lokal anestezi altında, sırttaki ve boğazın üst kısmındaki yumuşak dokuların çıkarılmasını içeren bir cerrahi işlemdir .

Bu, solunum yolunu daha açık tutarak nefes almayı kolaylaştırır. Nadir olsa da, bu ameliyat yutma , ses değişiklikleri veya boğazınızdaki kalıcı bir his gibi uzun süreli yan etkilere neden olabilir .

Boğazın arkasından gelen doku radyofrekans (RF) enerjisi kullanılarak çıkarıldığında buna radyofrekans ablasyon denir. Bir lazer kullanıldığında, lazer yardımlı uvulopalatoplasti denir. Bu prosedürler horlamamaya yardımcı olabilir ancak obstrüktif uyku apnesi tedavisinde kullanılmaz.

Maksillomandibular ilerleme (MMA) (Çene kemiklerinin öne doğru ilerletme ameliyatı )

MMA, hava yolunuzu açmak için üst (maksilla) ve alt (mandibular) çeneleri ileriye taşıyan geniş bir cerrahi işlemdir. Hava yollarının ekstra açıklığı, tıkanma olasılığını azaltabilir ve horlama olasılığını azaltabilir.

Hipoglosal sinir uyarımı Ameliyatı

Üst solunum yolundaki kasları kontrol eden siniri uyarmak, solunum yollarını açık tutmaya ve horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir. Cerrahi olarak implante edilen bir cihaz, hipoglosal sinir denen bu siniri uyarabilir. Uyku sırasında devreye girer ve giyen kişinin normal nefes almayı hissetmediğini anlayabilir.

Septoplasti ve konka redüksiyonu

Bazen burnunuzdaki fiziksel deformite, horlama veya obstrüktif uyku apnenize katkıda bulunabilir. Bu durumlarda, doktor septoplasti veya konka redüksiyon ameliyatını önerebilir .

Bir septoplasti, burun ve burun kemiklerini merkezde düzleştirir. Bir konka redüksiyonu, burnunuzdaki dokunun boyutunu azaltarak nefes aldığınız havanın nemlendirilmesine ve ısınmasına yardımcı olur.

Bu ameliyatların ikisi de aynı anda yapılır. Burun havayollarını açmaya yardımcı olur, nefes almayı kolaylaştırır ve horlama ihtimalini azaltır.

Genioglossus ilerlemesi

Genioglossus ilerlemesi alt çene bağlanan ve ileriye doğru çeken dil kasının alınmasını içerir. Bu, dilin daha sıkı olmasını ve uyku sırasında rahatlama olasılığının daha düşük olmasını sağlar.

Bunu yapmak için, bir cerrah dilin bağlandığı alt çenede küçük bir kemik parçasını kesecek ve kemiği ileriye doğru çekecektir. Kemiği yerinde tutmak için küçük bir vida veya plaka kemiğin alt çenesine bağlanır.

Hyoid süspansiyon ameliyatı

Bir hiyoid süspansiyon ameliyatında, bir cerrah dilin tabanını ve epiglotis denilen elastik boğaz dokusunu ileri doğru hareket ettirir. Bu, solunum yolunun boğazın içine daha derin bir şekilde açılmasına yardımcı olur.

Bu ameliyat sırasında, bir cerrah üst boğazını keser ve birkaç tendon ve bir miktar kas çıkarır. Hiyoid kemiği ileri doğru hareket ettirildiğinde, bir cerrah yerine takılır. Bu ameliyat ses tellerini etkilemediği için, ameliyattan sonra sesiniz değişmeden kalır.

Horlama Ameliyatı yan Etkileri ;

Yan etkiler, hangi horlama ameliyatı olduğunuza bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, bu ameliyatların bazı ortak yan etkileri vardır

 • Enfeksiyon
 • Ağrı
 • Boğazınızda veya ağzınızın üstünde bir şey hissetme hissi gibi fiziksel rahatsızlık
 • Boğaz ağrısı

Çoğu yan etki, ameliyattan sadece birkaç hafta sonra sürerken, bazıları daha uzun ömürlü olabilir. Bu şunları içerebilir:

 • Burnunuzda, ağızda ve boğazda kuruluk
 • Devam eden horlama
 • Uzun süreli fiziksel rahatsızlık
 • Nefes darlığı
 • Seste değişiklik

Ameliyattan sonra ateşiniz çıkar veya şiddetli ağrı hissederseniz, doktorunuzu hemen arayın. Bunlar olası bir enfeksiyon belirtileri.

Sonuç ;

Horlama ameliyatı, bir kişinin ağızlıklar veya oral cihazlar gibi noninvaziv tedavilere yanıt vermemesi durumunda, son çare olarak görülür. Horlama cerrahisi için birçok farklı seçenek vardır ve her biri kendi yan etkileri ve riskleri ile gelir. Hangi ameliyat türünün sizin için en iyi olduğunu görmek için doktora başvurun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz