Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Hindistan Cevizi Yağı Nedir?Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı sağlığa yararları arasında, artan enerji seviyeleri, cildinizi iyileştirme, virüs, mantar ve bakteri ile savaşmaya yardım etme, vücut hormonunu dengeleme, vücut bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve diyabet tedavisine yardımcı olma yer alıyor. Diğer faydalar arasında kemik sağlığının iyileştirilmesi, stresi azaltmak, kilo kaybını teşvik etmek, HDL kolesterol seviyesini yükseltmek, kabızlıkla mücadeleye yardımcı olmak, Alzheimer hastalarında bilişsel işlevi artırmak ve diş sağlığını iyileştirmek yer alıyor.

 

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

 

Sağlığınız için zararlı olan diğer doymuş yağların aksine, hindistancevizi yağı, birden fazla sebepten dolayı günlük yaşamınıza eklemeniz gereken bir doğa harikasıdır. Hindistan cevizi yağı, kendine özgü mineral ve yağ asitleri kombinasyonu ile dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden birini oluşturur.

Hindistan cevizi yağında orta zincirli yağ asitleri (MCFA’lar) olarak bilinen sağlıklı yağlar vardır.Bunlar ;

Laurik asit

Kaprilik asit

Kaprik asit

 

Hindistan cevizi yağı içerisindeki yağların yaklaşık% 62’si bu 3 sağlıklı yağ asidinden oluşur ve yağın% 91’i doymuş yağdan gelir. Bu yağ bileşimi, en sağlıklı ve en faydalı yağlardan biridir.

 

Tüketilen yağların çoğunluğunun tamamen parçalanması uzun zaman alır, ancak hindistan cevizi yağında bulunan MCFA’lar, yalnızca 3 aşamalı bir prosesten geçerek yakıta geçmeleri için ideal bir enerji kaynağı sunar. Öte yandan, diğer yağlar 26 aşamalı bir süreçten geçmektedir.

Uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak hindistan cevizinde bulunan MCFA’lar:

 

Kolayca yağ olarak depolanmaz

Sindirmek için daha hızlıdır

Antifungal ve antimikrobiyal

Boyut olarak daha küçük, böylece anlık enerji için hücre geçirgenliğine izin verir

Karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine hızla enerjiye dönüştürülür.

 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı, cilt bakımı, maya enfeksiyonları tedavisi, saç bakımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kilo kaybı açısından sayısız faydalar sağlayan bir mucizedir. Yağ sadece tropikal ülkelerde değil, Amerika, Kanada, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde kullanılır.

 1. Enerji Seviyenizi Artırır

Hindistancevizi yağı, başlıca süt ve et ürünlerinin çoğunda bulunan çoğu doymuş yağa kıyasla oldukça farklı bir şekilde metabolize olan bir yağ asidi olan laurik asitten oluşur. Vücudunuz, sindirilmiş orta zincirli yağ asitlerini depolamaz, bunun yerine, çok hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürüldükleri doğrudan karaciğere aktarır.

Günlük beslenmenize 3 ila 4 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin.Bu enerji seviyesini tüm gün yaklaşık% 5 arttırmaktadır.

 1. Cilt Bakımı İçin Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı kuru ciltler için bile mükemmel bir nemlendiricidir. Ayrıca, yağda bulunan laurik ve kaprik asitler bebeğin enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini artıran anne sütü bileşenleridir.

Hindistan cevizi yağı , bol miktarda E Vitamini tedarik eder. Bu sivilce belirtilerini engellemeye yardımcı olur

 1. Antibakteriyel Özellikler

Hindistan cevizi içinde bulunan laurik asit , çeşitli virüs, mantar ve bakteri türlerini öldürür ve bu nedenle birçok enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

 1. Hormonlarınızı Dengelemeye Yardımcı Olur

Yağ asitlerinin bulunmaması durumunda, vücud sindirim, tiroid fonksiyonu, ruh hali, cinsel dürtü ve metabolizma gibi şeyleri düzenlemek için gereken hormonları etkili bir şekilde üretemez.Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden sindirimi artıran, stres ve kaygıyı azaltan, enerji seviyelerini yükselten ve bel, uyluk ve benzeri yerlerdeki katı yağ rezervlerini ortadan kaldıran sağlıklı hormonların büyümesini teşvik eder.

 1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Hindistan cevizi yağı içinde bulunan yağ asitleri bağışıklığınızı arttırmanın harika bir yoludur. Özellikle grip ,alt ve üst solunum hastalıklarına karşı hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir.

 1. Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağı kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur ve insülin sekresyonunu arttırır. Aynı zamanda kan şekeri etkin kullanımını teşvik eder, böylece diyabeti tedavi eder ve önler .

 1. Kemik Sağlığınızı İyileştirir

Daha önce de belirtildiği gibi, hindistancevizi yağı vücudumuzun önemli besin maddelerini daha iyi emmesini sağlar. Bunlar , sağlıklı kemiklerin gelişimi için çok önemli olan magnezyum ve kalsiyumu içerir .

 1. Stresi hafifletir

Hindistan cevizi yağı çok rahatlatıcıdır ve bu nedenle stresi azaltmaya yardımcı olur . Hafif bir masajla yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olabilir.

 1. Kilo Kaybını Destekler

Hindistan cevizi yağı vücudun yiyecekleri parçalama ve besin maddelerini emme yeteneğini geliştirir, bu da her zaman yorgun ve ya halsiz hissetmeden daha az yiyecek tüketmenizi sağlar. Bu, kilo vermenize daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 1. HDL Kolesterol Seviyesini Yükseltir

Hindistan cevizi yağında bulunan doğal doymuş yağlar, iyi HDL kolesterolünü artırır ve ayrıca kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir.

 1. Diş Sağlığını Geliştirir

Günümüzde hindistan cevizi yağının bir gargara olarak önemi hızla artmaktadır. Bu işlem, ağızdaki çok zararlı bakterilerin bir kısmından kurtulabilen, ağız kokusunu azaltan ve genel diş sağlığınızı iyileştiren, yağ çekme olarak bilinir.

 1. Alzheimer Hastalarında Bilişsel Fonksiyonu Artırır

Araştırmalar, hindistan cevizi yağında bulunan ketonların, Alzheimer hastalığı olan hastalarda işlevsiz beyin hücrelerine alternatif bir enerji kaynağı sunabileceğini ve böylece semptomlarını azalttığını düşündürmektedir.

 1. Kabızlıkla savaşır

Hindistan cevizi yağı, metabolizmanızı artıran ve bağırsak hareketlerinizi iyileştiren bağırsak hücrelerinize anında enerji sağlayan orta zincirli yağ asitlerinin varlığından dolayı güçlü bir dışkı yumuşatıcıdır .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz