Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Hindiba Nedir? Hindiba Faydaları

Hindiba Nedir? Hindiba Faydaları

Hindiba Nedir? Hindiba Faydaları

Hindiba faydaları arasında karaciğerin detoksifiye edilmesi, sağlıklı hamileliğin teşvik edilmesi, ağız sağlığının iyileştirilmesi, psikolojik sağlığın korunması, göz sağlığının iyileştirilmesi, astımın tedavisi, sindirimin desteklenmesi, safra taşı önlenmesi, yüksek kolesterolün düşürülmesi ve cilt durumunun iyileştirilmesi yer alır.

Bu az bilinen sebze, Batı tarzı salatalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Hindibanın kalorisi düşüktür, böylece günlük olarak yiyebilirsiniz.

Endive nedir – Hindiba nedir ?

Endive veya hindiba Cichorium endivia Asteraceae familyasına aittir. Hindiba bitkileri, escarol hindiba, kıvırcık hindiba ve frizye hindiba olmak üzere üç çeşittir. Ayrıca, hindiba yaprakları geniş ve pürüzsüzdür ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu yaprakların kenarında hafif bir eğri bulabilirsiniz.

Hindiba yani diğer adıyla endive sebzesi yemek pişirip diğer sebzelerle birleştirdiğinizde tadı güzeldir. Hindiba yaprakları da besleyici bir garnitür seçeneği sunar. Ancak, hindiba yapraklarıni besin değerinin kaybedebileceğinden fazla pişirmeyin.

Hindibanın Besin Değeri – Endive Besin değeri

Bir bardak çiğ hindiba aşağıdaki besinleri içerir.

Diyet lifi 8g
Folik asit% 5
Demir 9mg
Niasin 4mg
Pantotenik asit% 3
Potasyum 9mg
Tiamin 5mg
A Vitamini 2%
E Vitamini% 8
K Vitamini% 4

Endivenin Faydaları – Hindiba faydaları

1. Karaciğeri detoks eder

Sağlıklı bir karaciğer için çiğ ya da suyunu içerek koruyabilirsiniz. Vücudunuzu detoks etmenin harika bir yoludur. Sebzedeki besinler safra salgısı için gerekli olan safra kesenizi uyarır. Bu safra, toksinleri karaciğerinizden çıkarmaya yardımcı olur ve düzgün çalışmasını sağlar.

2. Sağlıklı Gebelik Sağlar
Doktorlar anne adaylarına düzenli olarak folik asit dozları önermektedir. Folik asit, fetüsün sağlıklı gelişimini teşvik etmek için çok önemlidir.
Ayrıca, besin maddelerinin eksikliği de konjenital hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında risklerden kaçınmak için, beslenmenize dahil etmelisiniz. Sadece folik asit sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer vitamin ve mineralleri de sağlar; bunlar fetus için gereklidir.
Beslenme değişiklikleri yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

3. Ağız Sağlığını Geliştirir

Ağız sağlığını korumak, tüm sağlığınızı korumak kadar önemlidir. Ağız ve diş hijyenini sağlamanın yanı sıra, hindiba gibi anti-bakteriyel özellikler içeren gıdalar yemelisiniz.
Çoğu durumda ağızdaki bakterilerin zayıflatıcı ağız yaralarına yol açtığını bilmelisiniz. Düzenli hindiba tüketimi ilk etapta ağız ağrısının oluşumunu bile durdurabilir.

4. Psikolojik Sağlığı Korur

Çalışmalar, antioksidanlar ve mineraller gibi besin maddelerinin, sağlığa zarar veren unsurları önemli ölçüde önleyen beyin hücrelerini ve dokularını güçlendirebileceği sonucuna varmıştır. Sadece tek bir porsiyondan potasyum, folik asit ve Pantotenik asit elde edebilir ve beyin sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

5. Göz Sağlığını Artırır

Temel besinler açısından zengin olan hindiba, gözleriniz için harikalar yaratabilir. Zayıf görme yeteneğini önlemekten, göz hastalıklarına yol açan mücadele faktörlerine kadar, hindiba her şeyi yapabilir. Yaşlı insanlar glokom, katarakt veya maküler dejenerasyon geliştirebilir. Yaşa bağlı göz komplikasyonlarını uzak tutmak için pişmiş veya çiğ hindiba yiyebilirsiniz. Ayrıca, çocukların beslenmesine eklenmesi zayıf görme risklerini de ortadan kaldırabilir.

6. Hindiba astımı tedavi eder

Hindiba herhangi bir şekilde iyi çalışmasına rağmen, astım durumunda hindiba suyu içmelisiniz.
Havuç, kereviz yaprakları ve hindiba yapraklarının eşit bir kısmını karıştırın ve lezzet için bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu besleyici meyve suyu solunum bozukluklarını azaltmak için idealdir. Astımın ciddi bir sağlık durumu olduğunu ve sorunu tedavi etmek için uygun tıbbi yardım almanız gerektiğini unutmayın.

7. Sindirimi teşvik eder

Hindibadaki diyet lifi, birçok gastrik sorunu tedavi eden mükemmel bir müshil yapar. Hindiba ayrıca hazımsızlık riskini önler. Kabızlığı tedavi etmek için günlük olarak ılımlı miktarda hindiba tüketebilirsiniz.

8. Safra taşı hastalığını önler

Safra kesesinde yüksek kalsiyum seviyeleri veya kandaki kolesterol seviyeleri safra taşı hastalığının başlamasına neden olur. Safra taşı hastalığını tedavi etmek için farklı tariflere veya hindiba suyuna biraz hindiba yaprağı eklemelisiniz. Hindibadaki enzimler ve asitler safra kesenizin işleyişini de geliştirebilir.

9. Yüksek Kolesterolü Düşürür

İşlenmiş gıdalar veya aşırı yağ içeren yemekler vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini bozabilir. Kan dolaşımınızda kolesterol seviyeleri artarsa, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler sorunlara yol açar. Hindiba gibi sebzeler, fazla yağ ve kalori içermedikleri için büyük gıda kaynaklarıdır.

10. Anoreksiyaya Yardımcı Olur

Hindiba yemek sadece iştahlarını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sınırlı kalorili veya kalorili yemek yeme hissi verir ve anoreksinin üstesinden gelmelerine yardımcı olur.
Kendinizi sürekli obez bir insan olarak hayal ediyorsanız, bir psikiyatriste danışmalısınız. Uygun rehberlik ve diyet planı yardımıyla, kilo ve sağlığı başarıyla koruyabilirsiniz.

11. Cilt durumunu iyileştirir

Endive, sağlıklı ve parlak cildi korumak için gerekli olan vitaminlerden biri olan E vitamini santralidir. Besin açısından yoğun bir diyet tükettiğinizde, yüzünüzde göründüğü açıktır.
Diğer sebzeler gibi, hindiba salatası da güzellik sırrınız ve E vitamini elde etmenin güvenli bir yolu olabilir. Sebzedeki E vitamini cildinizi sıkılaştırır ve doğal bir parlaklık sağlar.

Hindiba Zararları – Endive Zararları

Kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur.Kalıtsal sağlık sorunlarınız var ise doktorunuza başvurunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz