Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Himalaya Tuzumu Deniz Tuzumu ?

Himalaya Tuzumu Deniz Tuzumu ?

Himalaya Tuzumu Deniz Tuzumu ?

Himalaya tuzu ile deniz tuzu arasındaki tartışmada , yeni favori tuzumuz için birini seçmeden önce dikkate alınması gereken bir takım faktörler vardır .

Himalaya Tuzu vs Deniz Tuzu

Himalaya tuzu ve deniz tuzu belirli özellikleri paylaşsa da, aralarında önemli farklar vardır.

Nereden Çıkarılırlar

 • Pakistan’ın Pencap bölgesinde ve çevresinde Himalaya tuzu bulunur. Kullanımı yaklaşık 1000 yıldır, Renkli olan himalaya tuzu çok eski tarihlere dayanmaktadır.
 • Deniz tuzu, Himalaya tuzu veya sofra tuzu gibi mineral birikintilerinden elde edilmez , bunun yerine doğrudan deniz suyundan çıkarılır.

Renk

 • Himalaya tuzu, esas olarak zengin demir konsatrasyonu ile etkilenen kaya cevherinin rengine bağlı olarak pembe renktedir . Bu yüzden genellikle Himalaya pembe tuzu olarak anılır.
 • Yeşil ve kırmızıdan donuk griye veya zifiri karaya kadar değişen deniz tuzu birçok farklı tonda olabilir. Dünyanın her yerinden deniz suyundan alınabileceğinden, farklı mineral bileşimleri ve algleri deniz tuzu rengini ve tadını değiştirebilir.Genellikle karşımıza beyaz olarak çıkmaktadır.

Kimyasal bileşim

 • Himalaya tuzunun kimyasal bileşimi, esas olarak sodyum klorürden oluşur , bu nedenle kimya perspektifinden sofra tuzu ve deniz tuzuna oldukça benzer.
 • Her iki tuz da doğal tuzlardır ve çevre kirliliği nedeniyle yüksek oranda kurşun ve bakır gibi mineral katışkıları içerebilir.

Lezzet

 • Tuzluluk açısından, Himalaya ve deniz tuzu arasında çok fazla fark yoktur. Daha büyük, daha granül tipte tuzlar tuzlu bir tadı vardır.
 • Her iki tuz da mineral içeriğinden dolayı sofra tuzundan daha temiz bir tada sahiptir. Doğal tuzlar, sofra tuzunun bulaşıklardaki keskinliğini azaltma eğilimindedir.

Doku

 • Deniz suyundan çıkan deniz tuzu, doğal bir neme sahiptir ve Himalaya tuzu ile karşılaştırıldığında daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Yemeklerde kullanıldığında Himalaya tuzundan daha kolay çözünür .
 • Himalaya ve deniz tuzunun dokusu, diğer tuz çeşitlerinden daha kaba olma eğilimindedir, bu da onlara popüler bir son dokunuş ya da belirli yemeklerin üstüne serpilir. Her ikisi de bitirme tuzları olarak iyi çalışır.

Hangisi daha iyi?

Himalaya tuzu ile deniz tuzunun sağlık yararlarına bir bakalım:

 • İşleme: Himalaya tuzu gıdalarınıza güvenli bir şekilde eklenmeden önce, işlenmesi ve saflaştırılması gerekir, bu noktada normal tuzla aynı şekilde kullanılabilir. Üretim süreci, bu tuzu pembe rengini koruduğu halde, sofra tuzu üzerine birkaç ek avantajla bırakır. Bu arada deniz tuzu, güneşin ısısından dolayı deniz suyunun buharlaşmasıyla üretilen tuzdur. Üretimde daha az işlem süresi vardır.
 • Mineraller: Himalaya tuzu demir oksit ve diğer iz mineralleri içerir . Deniz tuzu da potasyum , demir ve çinko gibi bazı eser minerallere sahiptir .
 • Sülfatlar: Bazı insanlar daha koyu deniz tuzu çeşitlerinin daha fazla sülfata sahip olduğunu iddia ederler ki bu da vücuda faydalı olabilir.
 • Tuz lambaları: Himalaya tuz banyolarının ve tuz lambalarının sağlığa yardımcı olabileceğini iddia eden bazı kişiler var – vücudun dezenfekte edilmesinden solunum sistemini korumaya kadar – bu iddiaları doğrulamak için çok az araştırma var.

Himalaya tuzu veya deniz tuzu ile bağlantılı önemli bir bilimsel araştırma yoktur. Bununla birlikte, ana sağlık yararı, bu doğal tuzların her ikisinin de iyotlu sofra tuzu içinde daha yüksek seviyelerin aksine çok az miktarda iyot içermesidir. Ekonomik açıdan düşündüğümüzde ise himalaya tuzu deniz tuzuna göre daha pahalıdır. Bu konuda seçim size kalıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz