Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Hibiskus Çayı Nedir ? Hibiskus çayı Faydaları ve Zararları

Hibiskus Çayı Nedir ? Hibiskus çayı Faydaları ve Zararları

Hibiskus Çayı Nedir ? Hibiskus çayı Faydaları ve Zararları

Hibiskus çay, hibiscus çiçeklerden yapılan bitkisel bir içecektir. Asya yerlilerinin birçoğu uzun süredir hibuscus çayı faydalarından yararlanmaktadır.

Halak dilinde hibiskus çayı, mekke gülü,nar çiçeği ve çin gülü olarakta bilinir.Bilimsel olarak Hibiskus sabdariffa olarak bilinen hibiskus, aslında çiçek açan ebegümeci ailesine ait tropik bir bitkidir. İki yüzün üzerinde bitki türü vardır ve ılıman, sıcak, tropik ve sub tropikal iklime sahip bölgelerde yetişir. Çay, yaban mersini benzeri bir tada sahiptir ve ebegümeci otlarından yapılır. Vücut için oldukça faydalı olan organik asitlere sahiptir. Çayda başka birçok faydalı özellik vardır.

Hibiskus Çayı Nelere İyi Gelir?

Hibiskus çayı, zengin antioksidanlar içerir ve bunlar, erken yaşlanmayı ve daha fazlasını azaltmak için vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Antioksidanlar ayrıca hücre gelişimini desteklemeye yardımcı olur; katarakt ve kanser riskini azaltmak; Bağışıklık sistemini soğuk algınlığı, grip ve ateşle mücadele etmek için tam aradığımız şeydir.

Bu çay doğal bir antispazmodik olarak işlev görür ve kas spazmı veya krampları, mide krampları ve adet krampları gibi rahatsızlıkları giderir. Hibiskus çayı zayıflatır mı ?Evet Bu çay, kilo vermeye de yardımcı olur. Nişastaları ve vücudun içindeki çeşitli diğer karmaşık şekerleri parçalayacak amilaz enzimi içerir. Bazı nişastaların emilmesini engelleyecek olan amilaz inhibitörleri de vardır. Bu karbonhidrat tüketimini azaltacak ve kilo kaybına neden olacaktır.

Organik hibiskus çay içenler de yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi sağlık koşullarına daha az hassastır. Boğmaca, şişkinlik, hazımsızlık ve mide rahatsızlığı gibi sık görülen hastalıklarla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu çayı içerseniz kabızlıktan da kurtulabilirsiniz.

Ayrıca hibiskus çayı c vitamini bakımından oldukça zengindir. Buda bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar.

Yüksek tansiyon için hibiskus çayı oldukça etkilidir. Tansiyon düşürmeye yarar.

Grip ve öksürük’de nefes açıcı görev görür.

Hibiskus çayı Böbrek iltihabına çok iyi gelir.Soğuk algınlığında yüksek ateşi düşürmek için günde 2-3 bardak sıcak hibiskus çayı içmek oldukça faydalıdır.

Damar sertliğine iyi gelir. Kalbe faydası çoktur. Kötü kollestrolü düzenlemeye yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz