Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Havlıcan Kökü Nedir,Havlıcan Kökünün Faydaları

Havlıcan Kökü Nedir,Havlıcan Kökünün Faydaları

Havlıcan Kökü Nedir,Havlıcan Kökünün Faydaları

Havlıcan Kökü Nedir? Havlıcan Kökünün Faydaları

 

Havlıcan’in sağlık yararları arasında iltihapla mücadele, sperm sayısının arttırılması, kan dolaşımının arttırılması, sindirimin desteklenmesi, bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, cilt yanığının iyileştirilmesi, hareketten kurtulmak, sabah ve deniz hastalıklarının giderilmesi, kanser ve tümörün önlenmesi, kolesterol seviyesinin ve kan lipidinin düşürülmesi, güçlendirilmesi; bağışıklık sistemi ve hafif ateşi hafifletir.

Havlıcan  Kökü Nedir?

Düzenli olarak birçok şifalı bitki kullanırız ve konuşuruz, ancak çoğumuz rastlanmadı, hatta Havlıcan  olarak bilinen bir bitki hakkında bir şey duymadık. Havlıcan  zencefil ailesinden gelen ve Alpinia cinsine ait acı bir bitkidir. Malezya, Tayland ve Endonezya’ya özgüdür ve oradaki insanlar onu ürünleri ve ilaçları tatlandırmak için baharat olarak kullanırlar. Birçok kişi, havlıcanın lezzetini aynı anda narenciye ve dünyevi olarak tarif eder, aynı zamanda size anında vuran ve gider.

 

Günümüzde Avrupa’daki birçok ülke tıbbi ve lezzet özellikleri için ithal etmektedir. Dört ana Havlıcan  türü vardır: Kum zencefil, Çin zencefil, daha büyük havlıcan ve daha küçük havlıcan.

 

Siyam zencefil ve Tay zencefil de denilen, Havlıcan  eşsiz bir maddedir. Çin, Malezya, Tayland ve Endonezya mutfağında bulabilirsiniz. Zencefil ve etten daha sert ve pürüzsüz bir cilde sahiptir. Ayrıca zencefil gibi ızgara yapmak yerine dilimlemek zorundasınız. Yemek pişirme alanındaki geniş kullanımının yanı sıra, Havlıcan  yağı tıbbi açıdan büyük önem taşıyor. Birçok sağlık yararı sağladığı için, genellikle herbalistler ve homeopatlar tarafından reçete edilir.

 

Havlıcan ‘ın Besin Değerleri

Bir porsiyon (64 gram) Havlıcan , 2 gram diyet lifi ve 45 kalori içerir. Aynı zamanda iyi bir sodyum, flavonoidler, A ve C vitaminleri, demir ve Beta-Sitosterol, kersetin, Emodin ve Galangin gibi bazı fitokimyasallar kaynağıdır. 100 gram havlıcan içerir:

 

149 kalori

15 gram karbonhidrat

2 gram lif

1 gram protein

1 gram toplam yağ

4 gram C vitamini

11 Havlıcan ‘in Etkileyici Sağlık Faydaları

Havlıcan ‘ın sağlık yararları

 

 1. Anti-oksidan ve Anti-inflamatuar Özellikler içerir

Araştırmalar, Havlıcan ın, artrit ve romatoid artrit için harika bir çare olmasını sağlayan anti-enflamatuar özellikler içerdiğini göstermektedir. Buna ek olarak, ülserlerin neden olduğu rahatsızlıkları ve karın iltihabını da hafifletmeye yardımcı olur.

 

 1. Sperm Sayısını Artırır

Havlıcan  kökünün erkek fertilitesini uyardığı bilinmektedir. İran Üreme Tıbbı Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, havlıcan kökünün motilite ve sperm sayısını artırdığı ve ayrıca spermin genel sağlığını da iyileştirdiği sonucuna varmıştır. 2014 yılında PLOS’ta yayınlanan benzer bir çalışma, hareketli sperm sayısının 34 sağlıklı erkeğin nar meyve özü ve Havlıcan  rizomu alması durumunda plasebo derecesini üç kat ile çarptığını göstermiştir.

 

 1. Kan Dolaşımını Artırır

Havlıcan ‘in toksinleri vücuttan attığı bilinen kan dolaşımını da arttırdığı bilinmektedir. Sonuç olarak daha fazla besin cilt dokusuna giriyor. Havlıcan ın antioksidan özellikleri, serbest radikallerin cilde zarar vermesini önler, böylece cildin esnekliğini korur. Havlıcan , saç derisinde, kan dolaşımını arttırdığından saç uzatma promotörü olarak da kullanılabilir. Saçları inceltmek için jojoba yağı ile birleştirilmiş Havlıcan  suyu harika bir çözüm sağlar.

 

 1. Sindirime yardımcı olur

en eski ve en yaygın olan Havlıcan  kullanımı, özellikle Asya kültürlerinde ve Ayurveda tıbbında, mide ağrısının tedavisi içindir. Ayrıca, kusma, ishal ve hıçkırıklardan kurtulma konusunda da harika çalışıyor.

 

 1. Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

ACA olarak bilinen Havlıcan  kökünde bulunan bir bileşen bilişsel koruyucu etkilerinden sorumlu olabilir ve bazı çalışmalar da bazı yaşla ilgili beyin dejenerasyonunun azaltılmasında yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Buna ek olarak, Havlıcan  içindeki bir fito-besin de TNF-alfa aktivitesini baskılayabilir ve bu da depresyonla mücadeleye yardımcı olabilir.

 

 1. cilt yanıklarını iyileştirir

Havlıcan  suyu cilt yanıkları için sihir gibidir. Etkilenen bölgeye topikal olarak uygulandığında, rahatsızlıktan anında rahatlama sağlar ve ayrıca yanıkları iyileştirmek için çalışır. Ayrıca izleri azaltmak için yanmış alana her gün 3-4 kez taze havlıcan dilimleri sürün. Bir süre alabilir (genellikle 6 – 12 hafta), bir fark göreceksiniz.

 

 1. Hareket, Sabah ve Deniz Hastalığından Kurtulur

Bazı taze havlıcan eti çiğneyerek, hareketi azaltabilir ve hatta iyileştirebilirsiniz. Havlıcan ‘da bulunan kokulu yağ sinirlerinizi yatıştırır. Genellikle sabah bulantısı yaşayan hamile kadınlar bu çözümü denemelidir. Bal ve ılık su ile demlenmiş havlıcan dilimleri içmek de sabah rahatsızlığını hafifletebilir.

 1. Kanseri ve Tümörü Önler

Bu belki de havlıcanın en etkileyici yararıdır. Baharat birçok antioksidan ve antienflamatuvar maddeye ev sahipliği yaptığı için, toksik bileşenlerin ve vücuda giren diğer serbest radikallerin yol açtığı DNA hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. İngiltere’deki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, Havlıcan ın meme ve akciğerden muzdarip insanlarla yapılan deneylere göre kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu buldu. Bu kanser karşıtı bileşenlerin en etkili olanı, enzim aktivitesini modüle eden ve genotoksisiteyi tahrip eden, galanin olarak bilinen bir flavonoiddir.

 

 1. Kolesterol ve Kan Lipidini Düşürür

Çin’den araştırmacılar, ekstraktının kaempferol, kersetin ve galanin gibi flavonoidleri sayesinde yağ asidi sentazı ile savaşabileceğini belirtti. Koreli araştırmacılar ayrıca, havlıcan özünün kolesterol ve Trigliserid’i önemli ölçüde azalttığını kanıtladı.

 

 1. Bağışıklık Sistemini güçlendirir ve Anti-HIV görevi görür

Sayısız araştırma, Havlıcan den gelen polisakarit özütünün retiküloendotelyal sistem üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğunu ve vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan dalak hücrelerinin ve peritoneal eksüdatların sayısını arttırdığını göstermektedir.

 

 1. Havlıcan Kökü Işık Ateşini Azaltır

Nila-Embu ile kombine edilen Havlıcan , birçoğunun soğuk veya soğukla ​​ilgili ateşi yaşadıktan sonra yaşadığı vücut ağrısı için mükemmel bir ilaçtır. İhtiyacınız olan tek şey 5 – 6 yaprak Nila-Embu almak, ½ “daha ​​büyük havlıcan ile karıştırın ve yarıya kayıncaya kadar bir bardak su ile kaynatın. Bu çözeltiyi günde 2 ila 3 kez iç.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz