Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Hardal Yağı Nedir?Hardal Yağı Faydaları

Hardal Yağı Nedir?Hardal Yağı Faydaları

Hardal Yağı Nedir?Hardal Yağı Faydaları

Hardal Yağı Nedir ? Hardal Yağı Faydaları

Hardal yağının bilimsel adı brassica hirta (beyaz hardal) ve brassica nigra (siyah hardal) dır. Bangladeş ve Hindistan da popülerlik kazanmıştır. Yemek pişirme amacıyla kullanılmaktadır.

Hardal Yağı Faydaları;

Cilt sağlığını destekler

Sağlıklı saç ve saç derisini destekler

Vücudu detoksifiye eder

Ağız sağlığını destekler

Solunum hastalığını tedavi eder

Böcek ve sinekleri uzak tutar

Sizi sıcak tutar

Soğuk algınlığı ve griple savaşır

İştahı arttırır

Kalp sağlığını iyileştirir

Sindirimi iyileştirir

Kanserle mücadele eder

Ağrıları hafifletir

Astımı tedavi eder

Hardal yağı nedir?

Hardal esansiyel yağı temel olarak bir damıtma işlemi ile hardal tohumu ile yapılır. Yağ, allil izotosiyanat (% 92) içermektedir. Batı ülkelerinde masaj yağı olarak kullanılır.

Ayrıntıları ile hardal yağı faydaları

 1. Hardal Yağı ile Cilt Bakımı

Hardal yağı içerisinde bulunan E vitamini, cildi zararlı güneş ışınlarından ve diğer parçacıklardan korur. Ayrıca erken yaşlanmadan dolayı cildinizin kırışıklıklarını önler.

Cildinize hardal esansiyel yağı ile masaj yapmak da faydalıdır, düzenli masaj yapmak kan dolaşımını artırır ve aynı zamanda ten rengini güzelleştirir. Ancak cildinizin tamamen içine emilmezse, mikro damlacık kirleticileri kolayca hapseder ve sivilce oluşumuna neden olur.

 1. Saç ve Saç Derisi Sağlığı İçin İyidir

Saç derisindeki mantar ve bakteriyel enfeksiyonları engeller ve saç uzamasını teşvik eder. A vitamini bakımından zengin olup kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan beta karoten leri içerir. Aynı zamanda kıvırcık ve donuk saçları besler.

Hardal yağı sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan magnezyum, kalsiyum, yağ asidi ve demir gibi bir miktar başka besinler içerir.

 1. Diş Bakımı İçin Hardal Yağı

Hardal esansiyel yağı kullanmak, dişlerinizi beyaz ve güçlü tutmanıza yardımcı olur. Yağı direk kullanabilir veya içine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Yağı hafifçe dişlerinizi ovalamak için işaret parmağınızı kullanın. Dişlerinizi beyaz tutmanın yanı sıra, yağ ayrıca oyuklara ve mikroplara karşı kalkan görevi görür.

 1. Detoksifikasyon

Esansiyel hardal yağı, ter bezlerini daha fazla ter üretmesini sağlar. Cilt gözeneklerini büyütür, bu da daha fazla vücut ısısı atmanıza yardımcı olur. Ayrıca, artan terleme, çevresel toksinlerin vücudunuzdan atılmasını da sağlayabilir.

 1. Böcek öldürücü Etkisi

Hardal esansiyel yağı böcek kovucu olarak kullanılır ve sinir bozucu sinek ve uçan böcekleri yok etmek için buharlaştırıcı ve fumigant görevi görür. Viskoz bileşimi nedeniyle, böcekler yağa temas etmekten kaçınırlar.

 1. Hardal Yağı Solunum Hastalıklarına iyi Gelir

Esansiyel hardal yağı, uzun süreli sinüzit muzdarip olanlara ve mukus oluşumunu bozanlara yardımcı olan bir mukolitik ajan görevi görür. Bronşit, astım ve tüberküloz gibi diğer solunum yolu hastalıklarıyla savaşmanın yanı sıra daha ciddi sinüzit oluşturan zararlı bakterileri de öldürür.

 1. Sıcaklık sağlar

Temel hardal yağı iç organlara sıcaklık vererek vücudu güzel ve sıcak tutar. Bu yağ özellikle dünyanın daha soğuk bölgelerinde yaşayan insanlar tarafından kullanılır.

 1. Soğuk algınlığı ve grip İçin hardal yağı

Soğuk algınlığı, grip ve inatçı öksürük gibi bulaşıcı hastalıklar, göğse hardal esansiyel yağı sürterek giderilebilir. Ya da bir difüzör kullanarak yağın kokusunu soluyabilirsiniz. Bu soluma göğsünüzdeki ve burnunuzdaki tüm bu tıkanıklıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sert kokusu balgam gelişimini azaltır ve solunum yollarını temizler.

 1. İştahı Uyarır

Hardal yağı iştahınızı artırır. Mide sularını üretir ve açlık hissetmenize yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen insanlar için mükemmeldir.

 1. Kalp sağlığını iyileştirin

Günlük diyetinize hardal esansiyel yağı dahil etmek çeşitli kardiyovasküler hastalıklardan korunmamızı sağlar. Dengeli kolesterol düzeyleri sağlayan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar içerir ve tüm istenmeyen kolesterolü (LDL) atardamarlardan uzaklaştırır ve kalbinizi güçlü tutar. Ayrıca böbrek taşlarıyla ilişkili semptomlardan uzak durmanıza yardımcı olur.

 1. Sindirim Geliştirir

 

Hardal esansı, mide sularını karaciğerden ve safradan salgılayarak metabolik işlevi arttırır. Ayrıca, peristaltik hareket nedeniyle daha iyi sindirim ile sonuçlanan daha fazla atılımı kolaylaştırdığı için kabızlık sorununu da azaltır.

 1. Kanserle Mücadele

Hardal esansiyel yağı, kanser semptomları ile mücadele etmek için de kullanılabilir. Tümör hücrelerinin büyümesini azaltan “Glucosinolate” içerir. Yağda bulunan bitkisel besinler gastrointestinal kanser ve kolorektal kanser riskini azaltır. Ayrıca, uçucu yağın tohum özü, meme kanseri ile mücadelede yardımcı olan melatonin içerir.

 1. Ağrıları Hafifletir

Esansiyel hardal yağı, iltihaplanma ve eklem ağrısını tedavi etmeye yardımcı olan selenyum içerir. Artrit ve streptokok bakterilerinin neden olduğu yüksek ateşi olan insanlara yardım etmek için doğal diüretik görevi görür. Esansiyel yağ ile yapılan günlük masaj, kronik eklem ve bel ağrıları söz konusu olduğunda ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

 1. Astımı tedavi eder

Hardal esansiyel yağı ile göğüse masaj yapmak solunum yollarınızı temizler, normal şekilde nefes almanıza yardımcı olur.

Hardal Yağı Zararları

Yararlı nitelikleri dışında, bu yağ aynı zamanda “eurik asit” olarak bilinen ve zararlı bir yağ olarak kabul edilen ve kalp hastalıklarını şiddetlendirdiği söylenen bir yağ asidi içerir. Bu nedenle, kendi ağır ilaçlarınız ve kan sulandırıcı kullanıyorsanız, bu esansiyel yağı kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz