Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Hanımeli Yağı Faydaları

Hanımeli Yağı Faydaları

Hanımeli Yağı Faydaları

Hanımeli Yağı Faydaları

Hanımeli esansiyel yağı nedir ? Diğer adıyla hanımeli yağı nedir ? İkisi aynıdır ve hanımeli çiçeklerinden buhar damıtma işlemi ile elde edilir. Bu esansiyel yağ Hindistan’da ortaya çıkmış ve eski Çin geleneksel tıpında, bir eksfoliyatör ve masaj yağı olarak içerdiği zengin içerikli karışımların yanı sıra solunduğunda bazı solunum koşullarını tedavi etmek için popüler olarak kullanılmıştır.

Bugün, Hanımeli (Lonicera caprifolium) esansiyel yağı, aromaterapide, ruh halini iyileştirmek ve refah duygusunu arttırmak için kullanılır; ayrıca, enfeksiyonların hızlı yayılmasını önleme ve sindirim fonksiyonunu iyileştirme kabiliyeti de dahil olmak üzere bir dizi terapötik sağlık yararı da kullanılır.

Hanımeli esansiyel yağı faydaları ( hanımeli yağı faydaları )

 

 1. Hanımeli yağı bağışıklık artırır

Vücudu enfeksiyonlardan korumak için bağışıklık sistemi sürekli tutulmalıdır. Hanımeli uçucu yağının sadece birkaç damlasıyla, çeşitli hastalıklara neden olan ajanlarla mücadele ederek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca bağışıklık sistemini bu patojenlerden gelebilecek olası hasarlardan koruyabilir. Bu esansiyel yağın düzenli kullanımı ateş, boğaz ağrısı ve öksürükten hızlı bir rahatlama sağlayabilir ve bileşenleri ayrıca bağışıklık ile ilgili sorunların çoğunun yönetilmesine yardımcı olabilir.

 1. Hanımeli Yağı Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonları Önler

Hanımeli esansiyel yağı, vücutta hastalıktan sorumlu birçok farklı tipte patojenlerle enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olma kabiliyetine sahip birçok önemli bileşen içerir. Bu antimikrobiyal ve antiviral özellik, mikroorganizmaların büyümesinin inhibe edilmesine ve ayrıca bazı türlerin tamamen yok edilmesine yardımcı olur.

 1. Hanımeli Yağı Stresi azaltır

Hanımeli esansiyel yağı, zihinsel ve fiziksel stresin başarılı bir şekilde üstesinden gelir. Çiçeklerinden elde edilen yağ aromaterapide kullanılabileceği gibi vücudun çeşitli bölümlerine de masaj yapılabilir. Vücuda sakinlik verir. Bu etki aynı zamanda zihinsel keskinliği ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur.

 1. Depresyon ile Mücadele eder

Aromaterapide kullanıldığında, Hanımeli esansiyel yağı, motivasyonun azalmasına, umutsuzluğa dair ezici duyguların ve bazı durumlarda iştahın azalmasına neden olabilecek anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.

Antidepresan ilaçlar her zaman kolay bir çözüm sunmayabilir ve sıklıkla yan etkileri olabilir. Hanımeli esansiyel yağı gibi doğal olarak elde edilen esansiyel yağlar, depresif semptomların kontrol altına alınmasına ve ruh halinin dengelenmesine yardımcı olmak için alternatif bir tedavi işlevi görebilir. Aromaterapide kullanıldığında, bu yağ, beyindeki depresyon ve anksiyeteyi kontrol eden alanlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

 1. Hanımeli Yağı Cildi Destekler

Hanımeli esansiyel yağı, cilt bakımı yönetimi için mükemmel bir seçim yapan antiseptik ve antienflamatuar özellikler içerdiğinden cilt üzerinde elinden gelenin en iyisini yapabilir. Hanımeli esansiyel yağı aynı zamanda cildin döküntü, egzama, dermatik atrofi ve hatta lekeler gibi enflamatuar koşullara karşı korunmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca güneş yanıklarından korunmak için bir çare olarak da hizmet verebilir.

 1. Normal Kan Şekeri Seviyesini Korur

Halen diyabet için kesin bir tedavi bulunmamakla birlikte, bu sağlık komplikasyonu diyet, ilaç tedavisi ve Hanımeli esansiyel yağı gibi doğal olarak elde edilen uçucu yağların kullanımıyla yönetilebilir. Hanımeli esansiyel yağı, vücuttaki kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi ve kontrolünde etkilidir, çünkü bileşenleri vücutta insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olabilir. Diyabetik hastalar, bu esansiyel yağı, zayıflatılmış insülin duyarlılığının bir sonucu olarak bu sağlık komplikasyonunun (diyabet) kötüleşmesini önlemek için benzer özelliklere sahip diğer esansiyel yağlarla birlikte kullanılır.

 1. Hanımeli Yağı Ağız Sağlığını Destekler

Enfeksiyonların gelişmesini önlemek için ağız ve dişler her zaman sağlıklı tutulmalıdır. Hanımeli esansiyel yağı bu bakımdan avantajlı olabilir, çünkü ağız yıkamasına dahil edilebilir.

Bu esansiyel yağdaki antibakteriyel özellikler bakteri üremesinin kontrol altında tutulmasını sağlar ve aynı zamanda proseste nefesi tazeler. Bu esansiyel yağ ayrıca, dişlerin arasında, dişeti arasında hızlı ve düzgün bir şekilde tedavi edilmezse (diş eti hastalığı diş eti iltihabına yol açan) ve diş çürümesini önleyen) dişeti etkileyebilecek bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

 1. Hanımeli Yağı Sindirim Geliştirir

Hanımeli esansiyel yağı, sindirim sağlığının korunmasında önemlidir, çünkü enzimatik salgılanmayı optimize etme ve sindirim sistemini ve aynı zamanda işlemle ilişkili diğer önemli organları yeniden dengeleme yeteneğine sahiptir.

Yönetilmesine yardımcı olabilecek sindirim bozuklukları arasında ishal, mide ülseri ve gıda zehirlenmesinin bir sonucu olarak gastrit vardır. Aynı zamanda, sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin zamanında geçişini sağlar ve hazımsızlığı da azaltır.

 1. Tamponlar Oksidatif Stres

Hanımeli esansiyel yağı, serbest radikallerin zararlı oksidatif etkisini engellemeye yardımcı olan ve aynı zamanda oksidatif stresin azaltılmasında önemli bir rol oynayan iyi miktarda antioksidan içeren doğal bir yağdır. Hanımeli esansiyel yağı aynı zamanda vücutta kanser oluşumunu engelleyebilir ve ciltte hiperpigmentasyonu ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

 1. Sağlıklı Saçları Destekler

Hanımeli esansiyel yağı, saçların iyi bir şekilde bakımı için kullanılabilecek mükemmel bir seçimdir. Bu esansiyel yağ saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir ve kuru, kırılgan saçlar için nemlendirme sağlanmasına yardımcı olur.

Bu etki, özellikle şampuanlara veya saç kremlerine eklendiğinde belirgindir, çünkü saçı kontrol edilebilir ve ipeksi yumuşak bir dokunuşta bırakır. Ayrıca daha ince saç dokularınız varsa saça hacim katar.

 1. Ağrılara iyi gelir

Hanımeli esansiyel yağı vücudun farklı bölgelerine düzenli olarak uygulandığında ağrı kesici olarak etkili olabilir. Hanımeli esansiyel yağı doğal olarak elde edilir ve etkilenen bölgeye masaj yapıldığında ağrıya yol açabilecek iltihabı etkin bir şekilde azaltabilir.

Hanımeli yağı yan etkileri

Çoğu esansiyel yağda olduğu gibi, Hanımeli esansiyel yağı da istenmeyen bazı yan etkilerle ilişkilendirilebilir ve hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmaya uygun olmayabilir. Diyabetliler ve gerçekten de bir sağlık komplikasyonu veya diğerine sahip olan herkes, bu esansiyel yağı kullanmadan önce, doktorun tavsiyesine başvurmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Seda Nur dedi ki:

  Esansiyel denmiş ama sindirim ve cilt de denmiş. İçiyor muyuz soluyor muyuz kokusu var mı nedir? Anlayamadım açıkçası..

 2. Halime dedi ki:

  Hıc bir yerde bulamadım nereden buluruz

Yorum Yaz