Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Gebelik » Hamileyken Nasıl Beslenmeliyim ?

Hamileyken Nasıl Beslenmeliyim ?

Hamileyken Nasıl Beslenmeliyim ?

Hamileyken Nasıl Beslenmeliyiz ? Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Hamilelik sırasında, sizi saatlerce doyurucu tutacak yüksek derecede besleyici yiyecekler tükettiğiniz sürece sağlıklı kalırsınız.Hamileyken yenmesi gerekenler arasında en önemli yiyeceklerin bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Hamilelikte tüketmemiz gereken yiyecekler den bazıları süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, tatlı patates, somon gibi yağlı balık, avokado, tam yumurta, lahana ve salatalık ve ıspanak gibi diğer yapraklı sebzeler, badem gibi çeşitli çerezler ve yer fıstığı, yulaf ezmesi, portakal, yağsız sığır eti, tam tahıllı yiyecekler ve meyveler gibi turunçgiller.

Hamilelikte alınması gereken en önemli yiyecekler -Hamileyken nasıl beslenmeliyiz ?

 

Hamilelikte beslenme listesi yapıyorsanız .İl sıraya yazacağınız besinler aşağıdadır.

 

 1. Süt Ürünleri

Hamilelikte ne yenmeli sorusuna süt ürünleri ilk sırada yazılır, hamilelik sırasında tükettiğiniz en önemli yiyeceklerden bazılarıdır, çünkü bunlar kalsiyum, D vitamini gibi önemli besinleri içerir ve sizin ve büyüyen bir bebeğin ihtiyacı olan proteini içerir.

Bu besinlere ek olarak, birçok süt ürünü bağırsak sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan faydalı probiyotik bakteriler de içerir. Araştırmalar, diyetleri yüksek miktarda probiyotik bakteri içeren kadınların, gebelik diyabeti, maya enfeksiyonları ve hatta eklampsi olarak bilinen tehlikeli yüksek tansiyon sendromu gibi komplikasyonları geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Hamileliklerinde cömert süt tüketen annelerin doğan bebeklerin ayrıca laktoz alerjileri ve solunum rahatsızlıklarına sahip olma olasılığı daha düşüktür.

 1. Tatlı Patates

Birçokları tarafından bilinmeyen tatlı patatesler, büyüyen fetüsün gelişimi için çok önemli bir besin maddesi olan mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

Ancak tatlı patatesler, A vitamini beta-karoten olarak bilinen provitamin şeklinde içerir. Gebe kadınların, özellikle beta-karoten formundaki A vitamini bakımından zengin gıda tüketimini, hamileliği süresince% 10 ila 40 oranında artırmaları önerilir.

Sadece 100 ila 120 gr tatlı patates gün boyunca bütün A vitamini RDI’nizi sağlayabilir.

 1. Yağlı Balık, Özellikle Somon

Omega 3 yağ asitlerinin önemi, özellikle hamilelik sırasında ve bebeğinizi emzirirken göz ardı edilemez. Kısacası, beyin büyük ölçüde yağdan oluşur ve Omega 3 yağ asitleri bu bakımdan çok önemlidir.

Görünüşe göre, yağlı soğuk su balıkları, bebeğinizin beyninin sağlıklı gelişimi için gerekli olan bu yağın mükemmel kaynaklarıdır.

Bununla birlikte, bu tür balıkları bol miktarda tüketmeyin, çünkü sağlıklı beyin gelişimi üzerinde zıt bir etkiye sahip olan ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilecek cıva içermektedir.

 

 1. Avokado

Avokado çok yüksek miktarda sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir. Ayrıca, en önemlisi diyet folatı olan cömert miktarda lif ve B vitaminleri içerirler.

Avokadoda bulunan sağlıklı yağlar, balıklardaki Omega 3 yağ asitlerini güzel bir şekilde tamamlar ve beyin, cilt ve hücresel zarların dokularının sağlam tutulmasını sağlar. Folatın sağlıklı beyin gelişimini sağladığı ve nöral tüp defekti oluşma olasılığını önlediği de iyi bilinmektedir.

Ayrıca, avokadoların muzlardan daha fazla potasyum içerdiği, hamilelik sırasında kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu ve su tutma nedeniyle bacakların şişmesini azalttığı bilinmektedir.

 1. Bütün Yumurtalar ( Beyazı ve sarısı )

Yumurta sarısı, aralarında kolin, folat, demir, gerekli yağ ve daha fazla protein olan besinlerin büyük bir bölümünü içerir.

Folat ile birlikte, kolin, fetal beynin sağlıklı gelişimini sağlamaya yardımcı olur ve doygunluğu artırmaya yardımcı olarak aşırı kilo alımını bile önleyebilir.

 

 1. Yapraklı Sebzeler

 

Hamileler için özellikle önemli olan, diyet nitratlar, folat, potasyum ve hatta kalsiyumun yanı sıra A vitamini ve C vitamini varlığıdır. Aynı zamanda, son derece düşük kalorilidir.Bol sebze tüketmek bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar.

 1. Çeşitli Kuruyemişler

Kuruyemişler özellikle hamilelik sırasında hayvansal gıdalar tüketmeyen bir vejeteryan için çok önemli bir besindir.

Örneğin yer fıstığı, doymuş yağ, protein, folat ve hamileyken kritik destek sunan diğer besinleri içerir. Badem, diğer taraftan, daha fazla protein ve diğer eser mineralleri sağlar. Yerfıstığı ayrıca, çocuklarda yer fıstığı alerjilerinin ortaya çıkma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Ceviz ayrıca, omega-3 yağları açısından şaşırtıcı derecede zengindir ve vegansanız, ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olabilir.

 1. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olma kabiliyeti ve hamilelik sırasında kabızlığı ve bunun sonucunda gelişen hemoroit olasılığını önleme kabiliyeti sayesinde mükemmel bir kahvaltılıktır.

Yulaf ezmesi, doğum öncesi gelişim döneminde kritik öneme sahip mükemmel bir folik asit ve demir kaynağıdır.Sabahları yulaf yemekten hoşlanmıyorsanız, bunları kek veya kurabiye gibi unlu mamullere de dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

 1. Trunçgiller ( limon ,portakal,mandalina vb. )

Meyveler günlük olarak tükettiğiniz miktarlara dikkat etmeniz gerekmesine rağmen, hamile bir kadının diyetinin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. C vitamini, hamile kadınlarda yüksek miktarlarda tüketildiğinde olumsuz etkilere neden olma potansiyeline sahiptir ve bu da günde sadece bir portakal olması şartını getirmiştir.

Portakallar ayrıca bağışıklık sisteminizi uyarmaya yardımcı olan önemli lif, folat ve narenciye biyoflavonoidleri sunar. Araştırmalar, bu biyoflavonoidlerin çocuğun astım gibi ciddi solunum yolu bozuklukları geliştirme olasılığını azalttığını göstermiştir.

 1. Yağsız Sığır Eti ve Kıyılmış Sığır Eti

Sığır eti, hücresel sağlıkta, bağışıklıkta önemli bir rol oynayan ve erken doğum ve hassasiyet gibi gebelik sırasında komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek miktarda mineral çinko içeren en yüksek kaliteli protein kaynaklarından biridir. Yenidoğan enfeksiyonlarında önemli rol oynar.

 

 1. Tam Tahıl Gıdaları

Kepekli tahıllar beslenmenize mükemmel bir katkı sağlar. Kan dolaşımına glikoz emilim hızını yavaşlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenli tutmanıza yardımcı olur, kabızlığı önler ve vücuttan uygunsuz atıkların alınmasıyla ilgili diğer komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Tam buğday ekmeği gibi tam tahıllı gıdalar ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmede ve aşırı yağları kan dolaşımında gidermede rol oynar.

 1. Muzlar

Muzlar, hamilelik sırasında sağlıklı bir atıştırmalıktır. Sabah rahatsızlığı ile ilişkili mide bulantısını hafifletebilir ve ayrıca su tutma nedeniyle bacakların şişmesini önler. Günlük muz alımı halsizlik hissettiğinizde enerji seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

 1. Kurutulmuş meyveler

Kadınlar hamilelik sırasında, normal koşullarda olduğundan daha zor olan idrar yolu ve mantar enfeksiyonlarına yatkındır. Taze veya kurutulmuş biçimde tüketilen bazı meyveler, bu koşulların gelişmesini azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda doğal tedavi olarak da işlev görebilir.

 

Hamilelikte sağlık beslenme için yukarıdaki yiyecekleri ilk sıraya yazmalısınız. Hamilelikte beslenme takvimi oluşturmadan önce doktorunuza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz