Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyiz.Gebelikte Gıda Güvenliği

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyiz.Gebelikte Gıda Güvenliği

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyiz.Gebelikte Gıda Güvenliği

Hamilelik sırasında gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanma riskini azaltmak ve bebeğinize zarar verebilecek yiyecekler tüketmek için hamile kaldığınızda vazgeçmeniz  veya dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

ET ve BALIK

-Sucuk ve salam gibi pişmemiş çiğ etleri içeren çiğ veya az pişmiş etler. Bunlar, nadiren de olsa toksoplazmoz adı verilen bir enfeksiyona neden olabilecek gıda kaynaklı hastalıklara ve parazitlere neden olan bakterileri taşıyabilir. Et, pembe et veya kan kalmamış (nadir et) ile iyice pişirilmelidir. Ancak, hindi, jambon ve tavuk gibi beyaz et grubu normal pişirilmelidir.

-Karaciğer bebeğinize zarar verebilecek çok yüksek A vitamini içerir.

– Köpek balığı, marlin ve kılıç balığı, bebeğinizin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilecek yüksek civa içerebildiğinden bu tarz balık yiyorsanız dikkat etmelisiniz. Ton balığı da civa içerebilir, dikkat etmenizde fayda vardır

– Ham kabuklu deniz ürünleri, gıda zehirlenmesi riski taşır. İyice pişirilmiş kabuklu deniz ürünleri yemek için güvenlidir.

– Suşi gibi çiğ veya hafif pişirilmiş yabani balıklar. Yabani balıklar bazen parazitik solucanlar içerebilir, ancak donma veya pişirme herhangi bir solucanı öldürür. Bu tarz balıkları pişirmeden tüketmeyin.

– Balık, bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için mükemmeldir, ancak iki haftadan fazla yağlı balık ve yağlı olmayan balıklar (köpek balığı, levrek, çipura, kalkan balığı, halibut, yengeç) haftada bir yememelidir çünkü bebeğinize zarar verebilecek besinlerde içermektedir.

PEYNİR ve SÜT ÜRÜNLERİ

– Küf içeren peynirlerden uzak durmalısınız. Krem peynir, süzme peynir ve mozzarella peyniri gibi pastörize yumuşak peynirler güvenlidir.

– Tüm sert peynirler, pastörize edilmemiş veya mavi damarlarla (stilton gibi) bile güvenlidir, çünkü daha az su içerirler ve bu nedenle bakterilerin büyümesi daha az olasıdır.

– Pastörize edilmemiş (çiğ) süt ve onu içeren yiyecekler, iyice pişmedikçe size ve bebeğinize zararlı bakteriler içerebildiğinden tüketmemenizi tavsiye ederiz.

YUMURTALAR

-İyi haber şu ki, hamile kadınlar güvenli bir şekilde çiğ veya hafif pişirilmiş tavuk yumurtası ya da bunları içeren yiyecekleri tüketebilirler.

Bunları yiyecekseniz besin zehirlenmesi riskini önlemek için beyazı ve sarısını katı hale gelinceye kadar iyice piştiğinden emin olun. Ayrıca bu çiğ yumurtaların ev yapımı veya restoran yapımı mayonez, sufle, krema ve bazı dondurmalar gibi yiyecekler yapmak için kullanılabileceğini de unutmayın. Mağazalarda satılan mayonez, ve dondurmaların çoğu pastörize yumurtalar içerir, bu nedenle yemek güvenlidir.

ALKOL

Hamilelik sırasında alkolden kaçınılmalıdır. En güvenli yaklaşımın hamilelik sırasında hiç alkol almamaktır.

KAFEİN

Kafein kahve, çay, çikolata, bazı spor / enerji içecekleri, bazı alkolsüz içecekler ve bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında bulunur. Yüksek kafein alımı, düşük doğum riski ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır. Kafein tüketiminizi günde yaklaşık 200 miligrama, kabaca 2 bardak hazır kahve, bir buçuk bardak filtre kahvesi veya 2 buçuk çay bardağı ile sınırlandırmalıyız.

Kafein İçeren Yiyecekler    Kafein Miktarı

1 kupa hazır kahve    100 mgram

1 adet filtre kahve    140m gram

1 bardak çay    75 mgram

1 kutu enerji içeceği    80 mgram

1 kutu kola    m40 gram

50 gram bar sade çikolata    m50 gram

50 gram bar sütlü çikolata    m25 gram

Kahve dükkanı veya restorandan alınan kahve, evde yapılan kahveye kıyasla daha yüksek seviyelerde kafein içerebilir, azaltılmış bir mukavemet veya kafeinsiz kahve tercih edin.

BİTKİSEL ÇAYLAR

Bitkisel çaylar ılımlı olarak içilmelidir (günde yaklaşık dört fincan), hamilelik sırasında bitkisel çayların içilmesinin güvenliği hakkında çok az şey biliniyor.

YER FISTIĞI

Geçmişte doktorlar, anne babaların alerjisi öyküsü varsa, hamilelik sırasında yer fıstığı yememeye karşı tavsiyede bulundu. Alerjiniz olmadıkça, sağlıklı bir diyetin parçası olarak hamilelik sırasında yer fıstığı veya fıstık içeren (fıstık ezmesi gibi) yemeyi tercih edebilirsiniz.

VİTAMİN VE BEBEK YAĞI TAKVİYELERİ

A vitamini içeren takviyeler veya multi vitaminler ve  balık yağı da A vitamini içerir ve bundan kaçınılmalıdır. Yüksek A vitamini seviyeleri bebeğinize zarar verebilir.

HAMİLELİKTE MEYVE TÜKETİMİ

Hamilelikte elma,portakal,muz,şeftali,üzüm vb. meyveleri tüketmenizde eğer alerjiniz yoksa sorun yoktur.Yalnız bazı meyveler ( tropikal meyveler ) doktorunuza danışmadan tüketmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz