Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Birçok ebe, yüzyıllardır hamilelik sırasında bitkisel ilaçları kullanmanın faydalarını anlatıyor. Ahududu yaprağı çayı, gebelik ve doğum sırasında yaygın olarak kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Raporlar, kadınların hamilelikte Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin’de geniş çapta ahududu yaprağı çayı kullandığını gösteriyor. Sabah bulantısından bacak kramplarına kadar birçok semptom için her derde deva olduğu söylenir. Aynı zamanda en güvenli bitkisel ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

Hamilelikte Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Ahududu yaprağı çayı, B vitaminleri, kalsiyum, demir, C Vitamini, A Vitamini, E Vitamini gibi yüksek konsantrasyonlarda besin maddeleri ile potasyum ve fosfor dahil olmak üzere çok sayıda mineral içerir. Buna ek olarak, ahududu yaprağı, rahminiz üzerinde doğrudan etkisi olacak alkaloid kokusu içerir. Bu madde rahim duvarını güçlendirmeye, düz kasları gevşetmeye ve rahminizin kasılmasına yardımcı olarak doğumunuzu çok daha kolay hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Bu bitki çayını ilk üç aylık döneminizin başlarından itibaren içmek, düşükleri önlemeye de yardımcı olabilir.

Çoğu doktor bu çayı yaklaşık otuz iki haftada içmeye başlamanızı ve doğuma kadar devam etmenizi önermektedir. Şimdiye kadar yan etkilerle ilgili resmi bir rapor yok ancak bazı kadınlar çayı içtikten sonra mide bulantısı, ishal ve gebeliğin son günlerinde yaşanan yalancı doğum ağrıları çektiklerini bildirmişlerdir.

ABD’de yapılan bir araştırmada hamile kadınların %20-25 i ahududu yaprağı çayı tüketmektedir. Kanada’da yapılan bir araştırmada ise gebe kadınların %15-20 nin ahududu meyvesi ve yaprağından yapılan çayı tükettiği bildirilmiştir.

Ahududu yaprağı çayı hamile veya hamile olmayan her kadının mutfağında olması gereken bir bitki çayıdır. Grip, kızamıkçık, diş eti hastalığı, mide rahatsızlığı, ishal,ateş, iltihaplanma, adet sorunları, kusma ve daha fazlası gibi birçok hastalığı tedavi ettiği bilinmektedir. Bununla birlikte, en popüler kullanım hamilelik sırasında kadınlar tarafından yapılır.

Ahududu yaprağı çayı geleneksel tıp da kadınların adet döngüsünü düzenlemeye ve adet sancılarını hafifletmelerine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Ayrıca rahimi güçlendirir ve dayanıklılık verir.

Ahududu yaprağı bitkisinde bulunan besleyici mineral ve vitamin kaynaklarının yanı sıra uterus ve pelvik bölgedeki kasları güçlendirmeye yardımcı olacak fragrine alkaloidine kadar uzanabilir.

Ahududu yaprağı çayı gibi bitkisel tonikler, hamile kadınların genel sağlıklarını iyileştirmeleri ve büyük sorunlardan kaçınmaları için etkili ve güvenli bir yol sunar. Hamilelikte ahududu yaprağı çayı günde 2 kere alınması tavsiye edilir.Bitkisel çayları tüketmeden önce doktorunuza danışınız.

Ahududu Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır

2 Çay kaşığı kurutulmuş ahududu yaprağını 1 fincan kaynamış suda 10 dakika demleyip süzün.Ardından sade veya balla karıştırarak günde iki defa tüketin. Ahududu yaprağı içinde bulunan tannin etkisini artırmak için demleme süresini 30 dakika yapabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz