Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » H Vitamini Nedir? H Vitamini Faydaları

H Vitamini Nedir? H Vitamini Faydaları

H Vitamini Nedir? H Vitamini Faydaları

H Vitamini (Biotin) aynı zamanda B 7 Vitamini sağlığa yararları, uygun metabolik fonksiyonun desteklenmesi, kan şekeri seviyesini düşürmeyi, cilt sağlığını desteklemeyi, daha güçlü tırnakları desteklemeyi, çoklu skleroz tedavisini, sağlıklı hamileliği desteklemeyi, sağlıklı saçları teşvik etmeyi, diyabeti yönetmeyi, kas kramplarını gidermeyi ve kolesterol seviyelerini dengelemeyi içerir.

Birçoğumuz parlak bir cilt istiyoruz. Bazılarınız saçınızdaki tüm kuruluğu tedavi etmek için saç ürünlerine çok fazla para harcıyor. Bu nedenle güzellik uzmanları sizi vitamin ve mineralleri beslenmenize dahil etmeye teşvik ediyor.

Tüm bu vitaminler arasında, H vitamini veya biotin zarar görmüş cilt ve saçları tedavi etmek için yaygın olarak tüketilir.

H vitamini esas olarak sağlıklı cilt ve saçı korumak için kullanılır, ancak başka sağlık problemlerini de tedavi etme potansiyeli vardır. Vücudunuzu güçlü tutar ve düzenli H vitamini alımı çeşitli bulaşıcı bakterilerle savaşır. Düzenli olarak biotin tüketmek ayrıca kas krampları dahil vücut ağrıları da önleyebilir.

H Vitamini nedir?

H Vitamini, B vitaminleri ailesine ait olan Biotin olarak bilinir. Aynı zamanda B7 vitamini veya koenzim R olarak da bilinir. Biotin suda çözünür bir vitamindir, bu yüzden vücudunuzda hızlı bir şekilde çözünür. Eksikliği nadir olmasına rağmen, çeşitli bedensel fonksiyonlarda yardımcı olduğu için beslenmenizde bulunması gerekir. Aynı zamanda, yağ asitleri ve glikoz üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Süper güvenli ve kolay elde edilebilir doğal kaynaklardan elde edebilirsiniz.

H Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Yumurta sarısı 13-25 gr

Çedar Peyniri 4 g

Somon balığı 2-4 mg

Tam buğday ekmeği 6 mg

Avokado 2-6 mg

Ahududu 2 mg

Mantar 2 mg

Ceviz yağı 3-4 mg

Soya fasulyesi 2 mg

Yapraklı yeşillik 5 mg

Karnabahar 4 mg

Ceviz 3 mg

Muzlar 4 mg

H Vitamini Faydaları

 

  1. Uygun Metabolik Fonksiyon İçin

H vitamini karbonhidrat ve protein gibi besinlerin işlenmesinden sorumludur. Metabolizmanızın herhangi bir kesinti olmadan çalışması için yeterli miktarda biotin gerekir.

  1. Kan Şekeri düzeyleri için

Uzmanlar, uzun zaman önce biotin’in kan dolaşımındaki şeker seviyesini kontrol etme yeteneğine sahip olduğu sonucuna vardılar. Vücudunuzdaki karbonhidratları parçalamaya çalıştığı için kan şekerinizi uygun seviyelerde tutar.

  1. Cilt için Biotin

Cildinizin durumunu iyileştirmek için gerekli bir vitamindir. Biotin, erken kırışıklıklar dahil bir dizi cilt problemini tedavi etmek için güvenli bir kaynaktır. Dahası, H vitamini sadece sivilce belirtileriyle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda sivilce yeniden oluşmasını önler. Cildinizi yaşınıza bakmaksızın genç tutabilme özelliğine sahiptir. Kırışıklıkları gidermek için gerekli yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Bu yüzden yıllardır bilinen güzellik ürünlerinin bir parçası olmuştur. İyileştirici ve nemlendirici bir bileşen içerdiğinden sayısız masaj yağının önemli bir parçası haline gelmiştir. Kusursuz bir cilt istiyorsanız, biotin kesinlikle sağlık dostu bir yöntemdir.

  1. Daha Güçlü Tırnaklar İçin

Birçok çalışma, 2.5 mg vitamin 7-14 gün boyunca düzenli olarak alındığında biotinin tırnakları güçlendirdiği sonucuna varmıştır. Bu nedenle, güçlü ve güzel tırnakları korumak, biotin ile zenginleştirilmiş besinleri tüketmek için başka bir nedendir.

  1. Multipl Skleroz Davranır

Multipl skleroz otoimmün bir hastalıktır. Sağlık bozukluğu, gözlerindeki omurilik ve beyindeki sinir liflerinin koruyucu kaplaması tahrip olduğunda ortaya çıkar. Bu koruyucu kaplama miyelin olarak bilinir. Biotin, miyelinin üremesine yardımcı olabilir. Yakın tarihli bir çalışmaya göre, MS hastalarından sıkıntı çekenlere sık sık H vitamini dozları verildiğinde tatmin edici bir gelişme göstermiştir.

  1. Hamileler İçin Biotin

Bazı kadınlar hamilelik sırasında hafif bir biotin eksikliği geliştirir, ancak bu tehlikeli olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, eksikliğin peynir, muz, somon, fındık vb. gibi doğal kaynaklarla giderilmesi daha iyidir.

  1. Sağlıklı Saçlar İçin

Artık biotin tüketerek saçınızın durumunu değiştirebilirsiniz. Yoğun saç dökülmesini tedavi etmek için güzellik uzmanları B 7 Vitamini yani Biotin öneriyor.Dahası, biyotin eksikliği kronik saç dökülmesinin arkasındaki bir sebep olabilir ve biotin ile yapılan takviyeler birkaç hafta içinde bu durumu düzeltebilir. H vitamini sadece saç tellerini kalınlaştırmak ve güçlendirmek ile kalmaz, aynı zamanda saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.

  1. Diyabet için Biotin

 

Şeker hastalarının sağlıklı bir kan şekeri seviyesini sürdürmesi zorlaşır. Beslenme uzmanlarına göre, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar doğal yollarla kontrol altına alınabiliyor. Bu nedenle, şeker hastaları için, tüm semptomlarla mücadele etmek için bir krom ve biotin kombinasyonu önerirler.

  1. Kas Kramplarını rahatlatır

Kas krampları genellikle yanlış sinir fonksiyonu veya kötü kan dolaşımı nedeniyle olur. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, bu kramplardan muzdarip hastalar sıklıkla hafif bir H vitamini eksikliğine sahiptir. Bu nedenle, biotin içeren sebzeleri ve meyveleri tüketin

  1. Kolesterol seviyelerini dengeler

Birçok çalışma, biotinin kötü kolesterol LDL’yi azaltmak için yeterince güçlü olduğu sonucuna varmıştır. Bunlar doğal bileşenler olmasına rağmen zararlı etkiler içermezler.Ciddi kolesterol seviyeniz varsa, biotin tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz