Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Gül Yağının Faydaları

Gül Yağının Faydaları

Gül Yağının Faydaları

Gül yağı faydaları arasında baş ağrısı ve diş ağrısının giderilmesi, böcek ısırıklarının tedavisi, depresyonun tedavisi, doğal uyarıcı olarak hareket edilmesi, bilişsel işlevselliğin geliştirilmesi, bakteri enfeksiyonunun önlenmesi, deodorant görevi görmesi ve kanserli hücrelerle savaşmaya yardımcı olması yer alır. Diğer faydaları arasında eklem ağrılarının giderilmesi, cildin güçlendirilmesi ve iltihabın tedavi edilmesi yer alır.

Gül yağı, 1900 yılında gül ağacını yok olma riskine sokacak şekilde seçkin parfümeride yaygın olarak kullanıldı. Bununla ilgili olarak, talep azaldı ve Gülağacı ağaçlarına yeniden büyüme ve gelişme şansı verdi. Şimdi, birçok şaşırtıcı sağlık yararına sahip olduğu için bitkisel ilaçların büyük bir parçası haline geldi.

Gül Yağı Nedir?

Ağacın botanik adı Aniba Rosaeaodora’dır. Gül yağı, ağacın yapraklarından buhar damıtma yöntemiyle elde edilir. Yağın özellikleri, onu aromatik terapilerde önemli bir ürün yapan şeydir. Bileşenler şüphesiz büyülüdür.

 

Gül Yağının Faydaları

 

1. Analjezik Özelliklere Sahiptir

Gül yağı, analjezik özelliklerinden dolayı bitkisel ilaçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özelliklerin özellikle baş ağrılarını ve diş ağrılarını gidermede etkili olduğu söylenmektedir. Ayrıca bu baş ağrılarına ve diş ağrılarına katkıda bulunan faktörlerle mücadele ettiği bilinmektedir. Bununla birlikte, çürük veya diş eti kanaması gibi ciddi ağız problemlerinde,ilaç tedavisini seçmeden önce bir diş hekimine danışmanız tavsiye edilir.

2. Anti-Septiktir

Gül yağının antiseptik özellikleri, onu her evde bulunmasını önemli kılan şeydir. Sizi kolayca strese sokabilecek böcek ısırıklarını, aşınmayı ve hatta küçük kesikleri tedavi etmek için yeterli potansiyele sahiptir. Bir pamuğu Gül yağına batırın ve etkilenen bölgeye dikkatlice uygulayın. Bileşenler, etkilenen bölgede enfeksiyonların oluşmasını engelleyecek ve iyileştirici özelliklerine hızlıca katkıda bulunacaktır.

3. Depresyonu Tedavi Eder

Depresyon hem gençlerde hem de yetişkinlerde yaygın bir sağlık sorunu haline geldi. Zamanında tedavi edilmezse, başka psikolojik sorunlara da katkıda bulunabilir.Gül esansiyel yağı bu konuda güvenilir bir çözümdür. Eski zamanlarda şifacılar zihinsel berraklık ve huzur için kullanmayı tercih ettiler. Bu nedenle bitki uzmanları onu depresyon tedavisinde de kullandı. Yağda bulunan yatıştırıcı ve iyileştirici bileşenlerin, psikolojik sağlığınızı güçlendiren umutsuzluğa karşı savaştığı bilinmektedir. Ayrıca, aroma terapi uzmanları için favori bir yağ haline getiren erotik bir aromaya sahiptir. Gül yağı yardımıyla depresyon, stres ve kaygıyı tedavi edebilirsiniz.

4. Uyarıcı Olarak Çalışır

Organlarınızın iyi çalışması için zamanında uyarılmaya ihtiyacı vardır. Ve uzmanlar doğal bir uyarıcı kullanmaya vurgu yaptı. Gül yağının devreye girdiği yer burasıdır; doğal bir uyarıcıdır ve vücudunuzun çeşitli sistemlerini uyarma işlevi görür. Metabolizmayı da hızlandırdığı bilinmektedir. Enzimleri, asitleri ve safrayı, kan dolaşımını, sindirimi ve hormon salgılanmasını uyarmak istiyorsanız güvenle kullanabilirsiniz. Aromaterapi uzmanlarına göre, mideye yağ ile masaj yapmak şişkinliği de hafifletebilir.

5. Bilişsel İşlevselliği İyileştirir

Bilişsel işleviniz birçok görevi tek başına gerçekleştirmekten sorumludur; bu nedenle sağlığını korumak önemlidir. Gül yağı, beyninizi aktif ve keskin hale getiren daha iyi bilişsel işlevselliğe katkıda bulunur. Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmek için kullanılır. Ayrıca, yağ, çeşitli nevrotik bozuklukları tedavi etmenin harika bir yoludur. Ayrıca yatmadan önce şakaklarınıza masaj yapabilir; bu huzurlu saatler geçirmenizi sağlayacaktır.

6. Anti Bakteriyeldir

Sizi bakterilerin avına düşmekten koruyan önlemler almalısınız. Bu bakteriler ateş, ishal vb. gibi hastalıklara neden olan enfeksiyonlara katkıda bulunur. Antibakteriyel özelliğinden dolayı bitkisel ilaçlara ve diğer doğal ürünlere gül yağı eklenir. Dermatologlara göre, yağda bulunan alfa pinen bileşeni, akne tedavisi için gerekli olan antibakteriyel etkiyi içerir. Bunun dışında, çevrede bulunan bakteri ve mikropları öldürmek için oda spreylerine Gül yağı da eklenir ve oturma odalarınızı süper temiz ve mikroplardan arınmış hale getirir.

7. Deodorant Olarak Çalışır

Bugüne kadar, Gül yağı deodorant olarak kullanıldı. Ürünlerinin kalitesini artırmak için üst düzey markalar tarafından kullanılır. Çekici aromaya sahiptir. Gül yağı ile yapılan deodorant, hoş olmayan ter kokusuna katkıda bulunan bakterileri öldürme potansiyeline sahiptir.

8. Kanserli Hücrelerle Savaşır

Deri kanseri hayatı tehdit eden kanserlerden biridir ve bu hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler sıklıkla gözlem altında kalmaktadır. Gül yağının cilt kanseri üzerindeki etkilerini belirlemek için bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, yağda bulunan bileşenlerin hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunabileceğini ve kanserli hücreleri de kontrol edebileceğini ortaya koydu.

9. Gül Yağı Eklem Ağrısını Giderir

Eklem ağrıları hızla yayılıyor. Diğer ilaçlarla tedavi edilebilmesine rağmen, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle hastalar tedavi için farklı tedavileri tercih etmişlerdir. Bu nedenle terapilerde gül yağı da kullanılmaktadır. Uzmanlara göre, eklemlere gül yağı ile masaj yapmak, ağrıyan eklemleri rahatlatmaya yardımcı olur ve hastaların zorluk çekmeden yürümesine veya diğer görevleri yapmasına olanak tanır.

10. Cilt Bakımı İçin

Uçucu Yağlar, sonuçta taze ve bebek gibi yumuşak bir cilde yol açan ölü cilt hücrelerini onarmak için popülerdir. Gül yağı, diğer yağlardan biraz daha fazlasını yapma potansiyeline sahiptir. Yüzünüze doğal bir ışıltı veren ölü deri hücrelerini ve dokuları çıkarmak popülerdir. Yağın özellikleri yaşlanmayı geciktirdiği ve erken yaşlanmanızı da engellediği bilinmektedir. Bununla birlikte, önlem almak faydaları ikiye katlayabilir ve bu nedenle güzellik uzmanları onu su veya başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olarak kullanmanızı tavsiye eder. Olgunlaşma öncesi kırışıklıkların ve ince çizgilerin kaybolduğunu fark etmek için cildinize ve boynunuza düzenli olarak masaj yapın.

11. Antiinflamatuardır

Enflamasyon ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olarak kabul edilir. Gül yağı, kas ve eklem iltihabını tedavi edebilen anti-inflamatuar bileşenlerle yüklüdür.

Gül Yağının Yan Etkileri

Gül yağı, ölçülü kullanılmadığı takdirde cildinize zarar verebilir. Uzmanlar, bu yağın tüketilmemesini tavsiye ediyor.Bunun dışında kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz