Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Gül Çayı Faydaları

Gül Çayı Faydaları

Gül Çayı Faydaları

Gül çayı, gül bitkisinin tomurcukları, ve yaprakları ndan yapılır. Sıcak veya buzlu içilebilir, diğer çaylarla veya ilave takviyelerle karıştırılabilir. A ve C vitaminleri, pektin, malik ve sitrik asitler, antioksidanlar ve diğer faydalı maddelerin kaynağıdır. Gül çayı hem zihinsel hem de fiziksel problemlerden kurtulma sağlayabilir.

 

Gül çayının sağlığa yararları

Gül, portakaldan% 25 daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca bize folatlar, D, K ve E vitaminleri, malik ve sitrik asitler, antioksidanlar, pektin vb sağlar. Gül çayın bize verebileceği faydalar çoktur – stres giderici, daha güçlü bağışıklık, soğuk algınlığı ve grip rahatlaması, böbreklerin detoksifikasyonu, sindirim yardımı, serbest radikal faaliyetlerin etkisiz hale getirilmesi ve sayamadığımız kadar sağlığa faydaları vardır.Gül çayının faydalarından bazılarını sizin için sıraladık.

  1. Sindirim yardımcısı – gül çayındaki organik asitler ve zengin besinler sindirim sistemini ve mide zarını güçlendirir ve bağırsaklardaki toksik atığın giderilmesine yardımcı olur. Gastrointestinal fonksiyonların dizanteri, ishal, gastroenterit ve kabızlık semptomları riskini azaltmak veya en azından sakinleştirmek için yardımcı olur.
  2. Böbrek ve idrar yolu yardımı – gül çayı, toksinlerin ve atıkların mesaneden ve böbreklerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve bunu yaparak idrar yolu enfeksiyonları gelişme riskini büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda böbrek taşlarının neden olabileceği tıkanmaları önler.
  3. Sinir sistemi emziği – düzenli gül çay içenlerinin, depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi zihinsel durumlardan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür. Gül çayı uykusuzluk, sinirlilik ve kronik yorgunluk tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca zorlayıcı rahatsızlıklardan muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Gül çayı hafif sakinleştirici ve doğal bir anti-depresan olarak kabul edilir.
  4. Soğuk algınlığı ve grip ilacı – Gül çayı, vücudun soğuk algınlığı ve grip mikropları ve virüslerle savaşmasına yardımcı olan yüksek düzeyde C vitamini içerir. Bir fincan gül çayının 50 ila 60 portakal kadar C vitamini içerdiği söylenir. Mikrop ve virüslerle savaşmaya ek olarak, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığından kurtulma sağlar.
  5. Karaciğer ve safra kesesi temizleyici – karaciğerin temel görevi toksinleri vücudumuzdan çıkarmaktır. Gül çayı hafif bir müshil olarak işlev görebileceğinden ve toksin giderim hızını artırabildiğinden bu işlevi yerine getirmesine yardımcı olabilir. Bu, zayıf işleyen karaciğerin halsizlik ve kabızlık gibi neden olabileceği sorunları nötralize etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda safra üretimini artırarak safra kesesi fonksiyonlarına yardımcı olur.
  6. Cilt ve göz bakımı – Gül çayı tahriş olmuş cilt ve gözler üzerinde yumuşak ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Cilt yüzeyinin hemen altındaki genişlemiş kılcal damarların neden olduğu kırmızılığı azaltır. Özellikle gül suyu antiseptik ve tonik olarak işlev görebilir. Bu göz enfeksiyonlarından muzdarip insanlar için değerli bir kaynaktır.

Özellikle ülkemizde gül çayı pek tüketilmiyor. Gül çayının Sağlığa yararlarını sıraladık. Bundan sonra tüketeceğinizden eminim. Bol sağlıklı günler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz