Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Guarana Nedir?Guarana Faydaları

Guarana Nedir?Guarana Faydaları

Guarana Nedir?Guarana Faydaları

Guarana sağlığa faydaları arasında sağlıklı sindirimi destekleme, zihinsel sağlığı geliştirme, stresi azaltma, enerji kaynağı, kilo kaybını destekleme, sağlıklı kardiyovasküler sistem ve kan inceltme desteği bulunur.

Diğer faydalar arasında sağlıklı cildin desteklenmesi, PMS semptomlarının yatıştırılması, baş ağrılarının ve migrenlerin tedavisi ve kepek gibi saç problemlerinin tedavisi yer alır.

Guarana adı verilen bu küçük meyve, besinlerle doludur ve birçok sağlık yararına sahiptir.

Guarana Nedir?

Amazon’daki Guarani kabilesinin adını taşıyan bir bitkidir. Kırmızı olan bir renk tonu meyvesidir. Bu çoğunlukla Brezilya’da bulunur ve modern tıbbın önemli bir bileşenidir. Akçaağaç ailesine ait, meyve çekirdeği büyüklüğünde bir tırmanma bitkisidir. Tohumlar siyahtır ve arils ile kaplıdır; bir kez açıldığında insan göz küresine çok benziyor.

Guarana Besin değeri

Bu beslenme tablosu 100 gramlık guarana tozuna dayanmaktadır.

Enerji 338 kcal

Protein 12.67g

Karbonhidrat 59.06g

Yağ 95g

Omega 3 0.15g

Omega 6 0.39g

Elyaf 21g

Tuz 001g

Guarana tozu, çağlar boyunca mükemmel tıbbi özellikleri için kullanılmıştır. İyi miktarda protein sağlar ve doğal bir enerji kaynağıdır.

Guarana Faydaları

Guarana, şifacı ve gençleştirici özellikleri nedeniyle modern tıp dünyasında popülerlik kazanmıştır. 

 1. Sağlıklı Sindirim

Guarana eski zamanlardan beri sindirim bozukluğu tedavilerinin bir parçası olmuştur; tonikler, ishal gibi bağırsak problemlerini gidermeye yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve genel bağırsak sağlığının korunması için gerekli olan iyi miktarda lif içerir.

 1. Ruh Sağlığı

Guarana, vücuda dolaşımda yardımcı olan uyarıcı özelliklere sahiptir. Sadece bu değil, doğal olarak oluşan omega 3 ve omega 6 açısından zengin gıdalar, beyin gelişimi ve sağlığının mükemmel destekleyicileridir. İyi yağlar beyninizdeki sinirlerin düzgün çalışmasını ve zihin yaşlandıkça belleğinizin bozulmadan kalmasını sağlar. Guarana meyvesi bu yağları içeriğinde barındırır.

 1. Stres Azaltma

Guarana, bizi daha iyi hissettiren kimyasal bileşiklerle birlikte mükemmel bir kafein kaynağıdır. Bu, ruh halini hafifletmek ve zihni aydınlatmak için yararlıdır, genellikle anti-stres ilaçlarının bir parçası olarak kullanılır ve doğal bir kafein kaynağı olmak vücut için yararlıdır.

 1. Enerji Kaynağı

İnanılmaz bir uyarıcı ve enerji güçlendiricidir, bu kafein içeriği nedeniyle vücudun enerji seviyelerini yüksek tutar, ancak aynı zamanda boş kaloriler yerine vücuda beslenme sağlayan protein ve lif içerdiğinden kahveden daha iyidir. Guarana, kahve çekirdeklerinden daha fazla kafeine sahiptir ama kahvedev kat kat daha faydalıdır

 1. Kilo Kaybı

Guarana meyvesi , iştah baskılayıcı özellikleri göstermek için çalışılmıştır ve iyi miktarda lif yağ asitleri ve protein kilo kaybı için idealdir.

 1. Sağlıklı Kardiyovasküler Sistem

Kafeinin sizin için en iyisi olmadığı inancına rağmen, guarana tüm kardiyovasküler sisteminiz için çok iyidir. Yeterli kan dolaşımı sağlayan ve ayrıca lif içeriği nedeniyle arterlerde aşırı yağ birikiminin giderilmesine yardımcı olan bir uyarıcıdır. Kimyasal bileşimi ayrıca serbest radikal aktivitesini minimumda tutan antioksidan özellikler de gösterir.

 1. Kan İnceltme

Guarana, kateşinler gibi harika bir kan inceltici ajan yapan kimyasal bileşiklere sahiptir; bu dolaşım süreci için çok faydalıdır ve vücut sağlığını kontrol altında tutar. 

 1. Sağlıklı Cilt

Guarana’daki protein içeriği ve antioksidan özellikleri onu cilt için ideal bir yiyecek yapar. Cilt tonunu iyileştirmek için yüz maskelerine de eklenebilir. Ayrıca akne tedavisine ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur; ayrıca nemlendirici görevi görür ve cildin sağlıklı ve esnek görünmesini sağlar.

 1. PMS belirtilerini yatıştırır

Bu, çoğu kadının yaşadığı rahatsız edici kramplar için bir ağrı kesici. Döngüyü iyi düzenler ve enerji seviyelerini iyileştirir. Sıvıların pıhtılaşmasını önler ve vücuttan düzgün ve ağrısız bir şekilde çıkarılmasını sağlar.

 1. Analjezik Özellikler

Guarana, bir yaralanmayı sürdüren veya baş ağrısı ve migren hastası olan insanlar için çok yararlı olan antibakteriyel ve ağrı kesici benzeri yetenekler göstermiştir. Bu acıyı büyük ölçüde azaltır ve Amazon kabileleri tarafından bu amaçla kullanılmıştır.

 1. Saç Dökülmesi ve Kepek

En yaygın saç problemlerini, kepek ve saç dökülmesini düşünün. Guarana, saç foliküllerinin oluşturulmasına yardımcı olan ve aynı zamanda saç derisi kepek tabanını serbest tutan mükemmel protein miktarlarına ve yağ asitlerine sahiptir. Şampuanınıza eklemek veya bu meyvelerin kaynatıldığı suyu saçlara uygulamak yeterlidir

Guarana Zararları

Guarana meyvesi kahveden daha çok kafein içerir.Bu aslında zararlı değildir.Kafeine bağlı rahatsızlıkları olanlar doktoruna sorarak tüketebilirler.Ayrıca kan sıvılaştırma özelliği nedeniyle kan sulandırıcı kullananlar yine doktoruna sormakta fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Hatice dedi ki:

  Hiç duymamıştım bu meyveyi ne kadar da çok yararlıymış

Yorum Yaz