Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Guanabana Meyvesi Nedir. Soursop meyvesi Faydaları

Guanabana Meyvesi Nedir. Soursop meyvesi Faydaları

Guanabana Meyvesi Nedir. Soursop meyvesi Faydaları

Soursop diğer adları ile guanabana,graviola ve türkçe adı ile tarçın elması meyvesi olarak bilinmektedir.Günümüzde popüler olmaya başlayan bu meyvenin gözleriniz için harika bir meyve olduğunu, enfeksiyonları tedavi edebildiğini ve potansiyel bir kanserle mücadele yiyeceği olarak meşhur olduğunu biliyormuydunuz. O zaman geç kalmadan sizi soursop ile tanıştırayım.

Soursop yani guanabana genellikle Güney Amerika’da bulunur ve genellikle içecekler, dondurmalar ve diğer popüler tatlılar için kullanılır. İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkelerde graviola, muhallebi elma, pençe pençesi, guyabano ve guanabana gibi birkaç başka adı olduğu bilinmektedir .

İçeriğinde, C vitamini , B vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve hatta içerdiği bazı demirler nedeniyle yüksek antioksidan yiyecek olarak iyileştirici özelliklere sahiptir . Bu vitaminler ve mineraller, soursop faydalarının göz hastalığının azaltılmasına, enfeksiyonların tedavi edilmesine ve potansiyel olarak kanserle mücadele etmelerine yardımcı olmayı içerir.

 

Soursop’un Sağlığa Yararları ( Guanabana faydaları )

1. Göz Hastalığını Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yararlı Antioksidanlarla Dolu

Potansiyel  guanabana faydalarının  çoğunun, antioksidan özelliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.Çalışmalar  meyvede bulunan bitki besin maddelerinin alkaloitler, saponinler, terpenoidler, flavonoidler, kumarinler, laktonlar, antrakinonlar, tanenler, kardiyak glikozitler, fenoller ve fitosteroller dahil olmak üzere antioksidan bileşiklerde yüksek olduğunu göstermektedir . Bu, hastalığa neden olan hücrelere karşı savaşmaya yardım edebilecek ve hatta tümör gelişimini engelleyebilecek antioksidanlardır

 

2. Anti-İnflamatuar ve Antimikrobiyal Özellikler sergiler.

Graviola yapraklarından elde edilen ekstreler, antimikrobiyal özelliklerine ek olarak anti-enflamatuar özellikler göstermiş ve soursop’u çok yönlü bir anti-enflamatuar gıda haline getirmiştir . Çalışmalar soursop’un ayrıca kök kanallarında doğal bir anti-enfeksiyon tedavisi olabileceğini gösteriyor. Genellikle, sodyum hipoklorit (bir çamaşır suyu biçimi) gibi tehlikeli kimyasallar, enfeksiyonu önlemek için kök kanalını sulamak için kullanılır. Bununla birlikte, bu kimyasalların tehlikeleri sağlığa zarar verebilir. Çağdaş Diş Hekimliği Uygulamaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma   , kök kanalını sulamak için graviola kullanımının çok daha etkili bir seçenek haline geldiğini gösteriyor.

 

3. Kanserle Mücadele için Guanabana

Hangi meyvelerin kanser hastaları için iyi olduğunu merak ettiyseniz, soursop, kanser önleyici etkilerinden dolayı listelerde üst sıralarda yer alabilir. Araştırmalar   , graviola yaprağı ekstraktlarının biyoaktif bileşenlerinin, kanserle mücadele özelliklerinin olumlu olabileceğini bildirmektedir. Bu, serbest radikal temizleme yetenekleri ve içerdikleri antioksidan enzimler nedeniyle kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olur. Guanabana yapraklarının, ATP üretimini bloke ederek kanser hücrelerini öldürdüğüne inanılmaktadır. ATP, adenosin trifosfat, hücreler için kullanılabilir bir enerji şeklidir.

 

Bu enerji, serbest bırakıldığında hücrelerin içindeki diğer aktiviteyi arttırmak için kullanılabilecek kimyasal bir bağ içinde bulunur.

Bununla birlikte, graviola yaprağı ekstresi bu aktivitenin engellenmesine yardımcı olabilir, bu da kanser hücrelerini parçalayarak etkisini azaltabilir. Bu apoptoz veya programlanmış hücre ölümü olarak bilinir.

 

4. Pankreas Kanseri Hücrelerini Potansiyel Olarak Öldürür

Guanabana pankreas kanseri ile mücadele eden bir meyvedir.Graviola özü, çok sayıda kanser hücresi türünü, özellikle de pankreas kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yapılan bir araştırma, ekstrenin pankreas kanserini büyük ölçüde azaltabileceğini buldu. Kanser hücreleri daha fazla glukoza sahip olduklarından, hücre büyümesi tipik olarak tümör büyümesinin yanı sıra arttırılır. Bununla birlikte, bu çalışmada, graviola özü ile tedavi edilen hücreler, işlenmemiş hücrelere kıyasla glikoz alımlarını azaltmıştır. Bu düşüş kötü hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini zorlaştırdı. Buda, kanserin yayılmasını engellemeye yardımcı olur.

5. Enfeksiyonları Tedavi Ediyor

Graviola genellikle leishmaniasis de dahil olmak üzere bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır . Layşmanyazis, kum pirelerinin ısırığı ile bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda uçuk , öksürük ve kusma tedavisinde kullanılır . Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar öksürük , hapşırma , ateş ve daha fazla semptomlara neden olabilir . Graviola ve graviola çayı, enfeksiyonla etkin bir şekilde savaşabilir ve sizi ayağa kaldırabilir.

Soursop Besin Değerleri (Guanabana besin değerleri )

100 gram çiğ soursop porsiyonu şunları içerir:

 • 66 kalori
 • 8 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 3,3 gram lif
 • 6 miligram C vitamini (yüzde 34 DV)
 • 278 miligram potasyum (yüzde 8 DV)
 • 1 miligram tiamin (yüzde 5 DV)
 • 21 miligram magnezyum (yüzde 5 DV)
 • 0,9 miligram niasin (yüzde 4 DV)
 • 1 miligram bakır (yüzde 4 DV)
 • 0,1 miligram riboflavin (yüzde 3 DV)
 • 1 miligram B6 vitamini (yüzde 3 DV)
 • 14 mikrogram folat (yüzde 3 DV)
 • 6 miligram demir (yüzde 3 DV)
 • 27 miligram fosfor (yüzde 3 DV)
 • 3 miligram pantotenik asit (yüzde 3 DV)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz